Kotisivujen teko työnä?

Anonyymi-ap

En nyt työllisty minnekään ja olen ajatellut perustaa oman yrityksen. Yksi voisi olla nettisivujen tekeminen yrityksille ja yksityishenkilöille. Kannattaako? En osaa tehdä sivuja vielä. Joskus peruskoulussa ja amk:ssa tehtiin html nettisivut. Mitä ohjelmaa kannattaisi käyttää?

6

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis et osaa tehdä nettisivuja, mutta ajattelit kuitenkin myydä tätä "osaamistasi" ja ottaa vastuullesi niinkin merkittävän asian kuin jonkun yrityksen kotisivut? Ajattele turvallisuuttakin.

      Jos se sivujen teko kiinnostaa, suosittelisin, että opettelet nettisivujen tekoa ja teet näytteeksi nettisivut. WordPress on suosituin. Sitten lähetät hakemuksia digitoimistoihin yms. palveluntarjoajiin, jotka työllistävät nettisivustojen tekijöitä. Haet siis töihin. Liitä hakemukseesi linkki sinun tekemääsi referenssisivuun.

      Vaikka olisit jo nyt maailman paras nettisivujen tekijä, en suosittele yrittäjyyttä tuolla alalla jos haluat muutakin kuin taskurahaa. Tuolla alalla pitää osata myydä, myydä ja myydä, jos haluaa rahaa. Ala on todella kilpailtu, ja ne firmat, joilla ei vielä ole sivuja, eivät niitä suurella todennäköisyydellä edes halua vaikka tyrkyttäisit. Ja he eivät todellakaan tule niitä sinulta itse pyytämään, joten aivan turhaa passiivisesti mainostaa jossain somessa "Teen kotisivut yrityksille".

      Ikävä juttu.

    • Anonyymi

      Kotisivut oli 1990-luvun juttu. Nykyään jengi pyörii somessa.

      Jos töihin halajat, niin hoitoalalla on työvoimapulaa.

    • Anonyymi

      Jos sitä työkseen tekisi niin pitäisi osata HTML, CSS, Javascript, Javascript frameworkkeja, CSS frameworkkeja, Typescript, NPM, jokin IDE, graafinen suunnittelu, jotain vektoripiirtoa lisäksi, sisällönhallinta järjestelmiä kuten Wordpress, Drupal ja Joomla, integroida verkkokauppaa, näiden käyttämä PHP kieli, kotisivujen siirto tuotantoon, DNS jne. Ja kun pitää tekstisisällötkin keksiä niin tarvitsee copywriterin kykyjä. Tekoäly ei tuossa toimi.

      Lisäksi pelkkien kotisivujen teko on aika huono bisnes että yleensä mainostoimisto hoitaa nuo osana muuta yritysilmettä johon kuuluu myös painotuotteet.

      Ja sitten toki pitää sitä yritystä pyörittää. Jos ei osaa mitään niin ei siitä tule mitään.

    • Anonyymi

      Ota mahdollisimman iso laina, kiinnitä auto, asunto ja kesämökkisi ja laita torille ilmoitus yrityspuolelle kotisivujen tekoa ilmaiseksi.

      Siitä se lähtee.

    • Anonyymi

      😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

      😍 K­­­u­u­m­­­a­­t­ ­­­t­­­y­­t­ö­t­­­ ­o­­d­­o­­­t­­t­a­­v­­­­a­­t­­ ­­­s­­i­­­n­­u­­­a­­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18298436

      🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      275
      2177
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1610
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      213
      1325
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1145
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      74
      1085
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      953
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      924
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      870
    9. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      866
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      833
    Aihe