Harkinnassa on matka Sousseen. Aikaisempaa kokemusta Tunisiasta ei ole, mutta nyt haluaisimme jotain erilaista tämän länsimaisen matkailun sijasta. Mitä mieltä olette, kannattaisiko varata mieluummin hotelli Port El Cantaouista kuin Soussen kaupungista? Me olemme nelihenkinen perhe, eivät lapsetkaan ole enää kovin pieniä, 11- ja 15-vuotiaita. Millainen alue tuo Port El Cantaoui on? Entä millaista sää on lokakuun puolivälin jälkeen? Liian kuumaan aikaamme emme halua matkustaa.
Kiitos kaikille vastanneille:)
Malla
Ps. hotellivinkkejä otetaan vastaan
Kiitos kaikille vastanneille:)
Malla
Ps. hotellivinkkejä otetaan vastaan
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hei,
Minä kyllä suosittelen ilmanmuuta perheelle Hammametiä. Kovin kaunis, tunnelmallinen vanha kaupunki. Sousse on iso ja likainen.
Hammametissä on myös perheelle paljon aktiviteettejä, vesipuisto, upea Karthago land elämyspuisto, kameliajelua, Friguian eläintarha retki etc.
Ainakin Domina Matka-Montella on viihtyisä perhehotelli Domina Sultan Beach. Hieno ranta, iso nurmikkoalue, suuti uima-allas ja kivat vapaa-ajanohjaajat jotka järjestää joka päivä ilmaista ohjelmaa. On lentopalloa, minigolfia, jousiammunta. Hotellissa myös biljardi ja siitä lapset innostuvat. Iltaisin myös asikuisille baarissa ohjelmaa. Hotellissa myös älyttömän hyvä seisovapöytä, maukasta ruokaa.
( ja oli myös kivat oppaat !! )
Hei! Olen syksyllä lähdössä Hammametiin ja kiinnostuin kun kerroit tuosta Karthago elämyspuistosta. Eli miten sinne pääsee Hammametista? Itsekseen esim bussilla vai järjestetäänkö sinnekkin retkiä kuten Friguian eläintarhaan?
Mitä siellä puistossa oikein on? Jos tekee jomman kumman retken, Friguiaan tai sitten tonne Karthagopuistoon, kumpi kannattaa mielestäsi tehdä vai voiko verrata? Matkalle lähtee pariskunta, jolla ei ole lapsia.
Kiitos jos viitsit kertoa lisää!
Me olimme eläintarharetkellä, joka oli meistä ihan mukava. Siinä sai vähän käyskennellä paikallisen luonnon keskellä kuumassa auringonpaisteessa. 'Eläimellisesti' se oli vähän kuin köyhän miehen Korkeasaari, mutta me oltiin kyllä reissuun tyytyväisiä, eikä siihen kulunut kuin puolipäivää.
Karthago land sijaitsee noin 12 km Hammametin kaupungista etelään, uudessa Yasmin Hammamet kaupunginosassa. Sinne pääsee bussilla noin vajaa 1 € tai sitten Hammametin vanhan kaupungin reunalta " pikkujunalla " joka on siis tietä pitkin kulkeva näköala juna, aika hauska.
Ei taksitkaan ole kalliita, noin 7 €
Muuten Tunisiassa on taksit halpoja.
Lisätietoja Karthago landista, www.carthageland.com
ja kyllä molemmissa kannattaa käydä, eläintarhahan on 1/2 päivässä nähty.
Mittarin mukaan kylläkin Hammametista siitä
Medinan kulmilta josta minijunatkin
lähtee maksaa taksilla Yasmin Hammametiin
vaikkapa CarthageLandin ja New Medinan
kulmille n. 4.5 dinaaria eli alle 3 euroa
Jos olet 7 euroa maksanut niin olet mennyt
kusettajataksilla jossa mittari sammuksissa.
Viime viikollakin kuljin välin taksilla useaan
otteeseen. Minijunan taksa oli meno-paluu
6 dinaaria eli 3.75 euroa.
ennemmin kuin Sousse
linkissä kuvia http://images.google.fi/images?hl=fi&q=Port El Kantaoui&spell=1
Kummallakin varmaan puolensa. Jos länsimaisiin kohteisiin on kyllästynyt, niin Sousse on ilman muuta parempi vaihtoehto. Tosin Soussenkin hotelleista suurin osa on erillisellä hotellialueella Soussen ja Kantouin välissä. Näkemistä Soussessa on enemmän, mutta eipä sieltä Kantouistakaan pitkä matka kaupunkiin ole. Kantoui on pelkästää turisteille rakennettu kylä, joten paikallisasutus puuttuu, mutta eroaa kuitenkin kulttuurinsa puolesta "turistirysistä" edukseen. Onhan siellä oma medinakin.
Itse suosin Soussea mutta perheellenne on parempi vaihtoehto ilman muuta Kantaouii - vai miten se kirjoitettiinkaan..:) Hyvää matkaa
Ehdottomasti lasten kanssa Port el Kantaoui. Rauhallinen, siisti alue ja Sousseen pääsee helposti taksilla. Aurinkomatkoilla hotelli Kanta. Suosittelen! Isot ja rauhalliset uima-allasalueet sisäallas. Ruoka hyvää! Aamiaisella pärjäsi pitkälle päivään. Illalla alkuruoka seisovasta pöydästä, pääruoka 4 vaihtoehtoa tai seisovapöytä (2krt/vko) ja sitten ne jälkiruuat... Löytyy myös ruokaa lasten makuun. Hotellista on hevoskyyti hotellin rannalle (kävelymatka), jossa aurinkotuolit, vessat, suihkut ja pientä syötävää (pizzaa ym.) juotavaa. Mennään uudestaan!
Hotelli Jinene sijaitsee Port el Kantaouin ja Soussen puolivälissä. Paras hinta-laatu suhteeltaan. Hyvät ruuat aamuin illoin, uima-allas alue viihtyisä ja kulkuyhteydet molempiin suuntiin hyvät. Sopii tosi hyvin lapsiperheelle. Rantaa pitkin pääsee alle tunnissa kävellen Port el Kantaouiin tai toiseen suuntaan samassa ajassa Sousseen. Taksilla 5-10min. ja hinta alle 2€ per suunta. Palvelu ystävällistä ja ammattitaitoista, suosittelen!
Jinenessä on vielä se hyvä puoli että sieltä pääsee rantaan samantien, kun taas joistain keskustan hotelleista joudut kävelemään pitemmän matkaa päästäksesi rantaan. Jinene omistaa tietyn pätkän omaa rantaa eli ei tarvitse mennä yleisille rannoille, jotka on huonossa kunnossa ja vilkasliikenteisen tien vieressä. Port el Kantaouin hotelleista en ole varma, mutta ei niilläkään näyttänyt olevan omaa rantaa kuin muutamilla.
Jinene
Kyllä voin sanoa että hotelli on aivan kauhealla paikalla,
me kaikki matkailijat päivittelimme miksi hotelli on
rakennettu ei keskelle mitään. Ei ole Soussessa, ei Kantouissa. Aina otettava taksi.
Tulee kalliiksi.
Me oltiin siinä melkein vieressä hotellissa ja eihän siitä nyt kävellyt pitkäänkään Sousseen tai Port El Kantaouihin? Kannattaa ehkä tsekata seuraavan kerran matkakohteen kartasta, missä ko. hotelli sijaitsee. Odotapa pari vuotta niin koko Jinenenkin ympäristö on täynnä hotelleja...
Meillä on suurin piirtein saman ikäiset lapset ja olimme Soussessa. Mielestäni siellä oli sopivasti paikallisväriä ja elämää, paljon enemmän kuin Port el Kantaouissa, missä myös käväisimme.
Tuolla ylempänä vastailin eräälle Huoneistohotelli Kantaan matkansa varanneelle, sieltä voit lukea Port El Kantaouista enemmän. Olimme kahden pienen lapsen kanssa maaliskuussa siellä. Soussessa varmasti on sitä paikallisväriä, mutta siitä jäi meille likainen ja meluinen kuva. Port El Kantaouin alue on puhdas ja siisti. Suunnattu turisteille, mutta pääseehän sieltä muuallekin. Pienten lasten kanssa tuo huoneistohotelli Kanta oli erittäin mukava paikka olla. Rantaelämästä kun meidän lapset ei vielä välitä, joten isot allasalueet ja lämmitetty sisäallas olivat paljon käytössä. Mutta enemmän siis tuon yläpuolella olevan viestin alla tietoa tekemisistä yms.