Jos gastroskopia pelottaa

Anonyymi-ap

Haluan kirjoittaa kaikille kanssaeläjille, joita gastroskopia pelottaa.

Luin itse ennen kyseistä toimenpidettä varmaan kaikki palstat läpi ja pelko vaan kasvoi. Paras neuvo on olla lukematta, mutta jos kuitenkin luet, niin haluan jakaa muutaman jutun mitkä on hyvä muistaa ja mitkä ainakin minulla helpotti:

-kerro pelosta henkilökunnalle
-hengitystiet ovat avoinna koko tutkimuksen ajan ja hengittää voi niin nenän kuin suunkin kautta
-kun oksennusrefleksi tulee, hengitä sisään, pidätä hengitystä hetken aikaa ja jatka sen jälkeen hengittämistä rauhallisesti, toista tarvittaessa
-oksennusrefleksi ainakin itsellä tuntui
lievemmältä kuin normaalisti
-kiintopisteen ottaminen jostain ja sen ajattelu voi viedä ajatuksia muualle
-toimenpide on nopea ja henkilökunta osaavaa, minulla on paniikkihäiriö, mutten ehtinyt saada kohtausta, kun tutkimus olikin jo ohi!
-kipua ei tavallisesti esiinny, mutta koepalojen otto tuntuu pienenä nykäisynä ja kurkussa voi olla hento tuntemus hetken aikaa tutkimuksen jälkeen

Itse en ottanut lääkitystä, sillä pelkään myös lääkkeitä ja sekavuutta, mutta pelkoon on saatavilla rauhoittavaa lääkettä. Nieluun voi myös saada puuduttavaa suihketta, mutta sitä ei minulle edes tarjottu.

Tutkimus ei ole mukava, mutta siitä kyllä selviää! Tsemppiä teille kaikille joilla tutkimus on edessä, hyvin se menee ja selviätte kyllä ja saatatte jälkikäteen jopa yllättyä miten helposti se sujui!

2

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

      🍑 ­­V­­i­­t­­­t­­u­ ­t­­ä­­m­­ä­­­ ­­­k­­u­u­­m­­a­­ ­­n­a­­r­t­­t­­­u­­ -> https://siz.la/hotcat21

      🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe