Mulla todettiin muusta syystä tehdyssä gammakuvauksessa sivulöydöksenä kookas (10 * 12 cm) kohtu. Kohtu täyttää koko pikkulantion. Gyne diagnosoi kohdusta kaksi isoa kasvainta, jotka mahdollisesti myoomia. Toinen niistä tukkii kohdunsuun, joten ultraamalla diagnoosi jäi epävarmaksi ja odotan nyt kiireaikaa lantion magneettikuvaukseen. Mitään oireita ei ole ollut ja koska kohtu on jo aiemmin todettu taaksepäin kallistuneeksi, en ole osannut kiinnittää huomiota mihinkään ulkoiseenkaan muutokseen. Hoito on kuulemma diagnoosista riippumatta kohdunpoisto avoleikkauksena, ja jos muutokset on pahanlaatuisia, jatkot sitten sen mukaan. Pelottaa, mutta muitakaan vaihtoehtoja ei taida olla? Tällaisesta toimenpiteestä ei ilmeisesti toivu ihan päivässä tai parissa, saikkua kirjoitetaan kai yleensä kuukauden verran. Yrittäjänä tuskin pystyn olemaan poissa töistä noin kauan ja ahdistaa, miten pärjään leikkauksen jälkeen kotonakaan, jos olen kovin kipeä. Turvaverkkoja kun ei ole. Kenelläkään kokemuksia vastaavasta?
Vastaukset 2
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
❤️ Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18300562
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞 - Anonyymi
Mulla oli yksi iso 17x10 cm myooma joka täytti koko kohdun. Aikaisempia oireita ei myöskään ollut ja jouduin sairaan kun myoma alkoi vuotaa niin paljon, että pyörryin lopulta. Tutkittiin sitten polilla ja löydettiin tämä kasvain, josta olin tietämätön.
Leikkauksen sain jo 2 vko päähän peruutuspaikalta. Se oli iso onni minulle, sillä vuoto ei oikein lakannut ja töissä ei pystynyt käymään. Normi jono olisi ollut kohdunpoistoon 2 kk. Mullakin myoma tursusi jo ja oli syntymässä. Ja syvällä lantiossa. Sanottiin että ois avoleikkaus. Varauduin siihen. Alottivat tähystämällä ja melkein onnistu, mutta aloin sitten vuotamaan sisäisesti ja maha oli pakko avata.
Eli mulle jäi 3 reikää ja pystyviilto navan alta. Sairaalassa olin 3 yötä. 2 pv oli epiduraali ja se vei kivut. Sit kunnon kipulääkkeet sai ja verenohennuspiikit kotiin. Kun lähdin kotiin hemoglobiini oli hurjat 89… se heikotti kivun lisäksi.
Kotona 2 viikkoa oli hankalia. Sängystä nousu ja lasku ja vessassa käyminen kannattaa miettiä etukäteen ettå saa jostain tukea kun nousee. Haava ei onneksi tulehtunut. Kipulääkkeitä söin 2 vko enemmän ja sitten kolmannen vko jälkeen en tarvinnut enää. Ei saa nostella mitään 3 viikkoon. Ei kantaa kauppakassiakaan. Yhdyntä kielletty 8vko.
Sairauslomaa 4 viikkoa. Lisää saa sitten pyytämällä jos tarvii. Fyysinen työ ehkä voi vaatia pidemmänkin saikun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1061075Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47697Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!29666- 67661
- 47620
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59545Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530