Uusi kirjasto Laitilaan

Maalaisjärki, hoi !!!

Tämänpäiväisessä paikallislehdessä kulttuurilautakunnan puheenjohtaja julistaa, että "Tätä ei meiltä enää oteta pois" ja tarkoittaa uutta ja tarpeetonta kirjastoa. Eipä paljoa ajattele, mitä suustaan päästää, kun samaan aikaan puhutaan säästöistä ja supistuksista paikkakunnalla. Mitähän todella tarpeellista tästä hyvästä nyt meiltä nyt sitten otetaan pois. Uusi kirjasto olisi ihan hyvä ja kannatettava ajatus, jos kaikki muut palvelut olisivat kunnossa ja talous plussalla. Nyt ei missään tapauksessa.

8

472

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toine laitlalaine

      Niin, mutta kun se on niin halpa, kun valtio maksaa puolet. Maksaa, jos maksaa. Saa nähdä, mitä ja miten paljon erinäköisiä investointivelvollisuuksia ja toiminnallisia vaatimuksia täytyy ennen täyttää, ennenkuin sieltä latiakaan saadaan. Ja jos jotain saadaan, niin jälkikäteen. Nyt tehdään pari miljoonaa euroa ensiksi velkaa, että tämä ihmelaitos saadaan pystyyn. Pari koulua suljetaan, terveydenhoito siirretään naapuriin, kiinteistöjen huolto ja kunnostus lopetetaan loputkin jne. Mutta onhan meillä sitten uusi hieno kirjasto, joka vetää uusia veromaksajia kylille, kuin hunaja kärpäsiä. Voi itku niitä ( = kokoomuksen jne törtöt ), jotka niin uskovat. Kirjaston henkilökunta on muuten pääosin irtisanoutunut. Varmaan ovat havainneet tulevien tehtäviensä mahdottomuuden.

    • Poismuuttanut

      Eipä ole päättäjillä todellakaan maalaisjärkeä miten pikkupaikkakuntia tulisi hoitaa. Turhaa glamouria ja pintakiiltoa pitää olla, vaikka perälauta vuotaa todellisten palvelujen puutteesta. Suosittelen muuttoa muillekin esim. Raisioon, johon itse pari vuotta sitten lähdin. Viimeinen sammuttaa valot.

      • Hööpö

        Kyllä on munakylän tekemiset höpöhöpöporukan touhuja. Isompien naapureiden kainaloon ajetaan.


      • Naapuri

        Kyllä on munakylän tekemiset höpöhöpöporukan touhuja. Isompien naapureiden kainaloon ajetaan.


    • ex-laitilalainen

      Kustaa Hiekan lukutupa on yksi niistä ainoista asioista jotka kuuluvat tärkeään laitilalaiseen kulttuurihistoriaan siksi näen tärkeäksi myös niihin asioihin satsaamisen. Pelkkä rahvaan huvi ei välttämättä riitä kaikille ja jos Laitilaan jää ainoastaan sivistymättömiä moukkia ollaan kohta siellä 5000 vuotta sitten vallitsevissa olosuhteissa josta puuttuu se rantaviiva... ps. nyt kun keskusta linja-auto asema ja palokunnanmäki on tuhottu ovat varmaan vuorossa kirkko ja kirjasto.

      • Poismuuttanut

        Juu, kulttuurillekin täytyy antaa oma tilansa niin henkisesti kuin taloudellisestikin, mutta suurin kulttuuriteko kirjastoasiassa olisi ollut vahan lukutuvan sisäinen saneeraus ajanmukaiseksi hisseineen jne ja ulkokuoren ja toiminnan säilyttäminen. Nyt kun se rakennus jää toisarvoiseksi, sen hoitokin nykyrahoilla jää. Pian se on kakaroiden ja kännikalojen raiskattavana. Kun se on riittänyt tilana silloin kun Laitilassa oli 10.000 asukasta, niin miksei se nyt riitä 8.400 asukkaalle ? No omapahan on asiansa, mihin rahansa lykkäävät. Säälittää vaan sukulaiset ja tutut, jotka eivät omien kuvioidensa takia pääse pois ja joutuvat tuonkin konkurssin maksamaan.


      • ex-laitilalainen
        Poismuuttanut kirjoitti:

        Juu, kulttuurillekin täytyy antaa oma tilansa niin henkisesti kuin taloudellisestikin, mutta suurin kulttuuriteko kirjastoasiassa olisi ollut vahan lukutuvan sisäinen saneeraus ajanmukaiseksi hisseineen jne ja ulkokuoren ja toiminnan säilyttäminen. Nyt kun se rakennus jää toisarvoiseksi, sen hoitokin nykyrahoilla jää. Pian se on kakaroiden ja kännikalojen raiskattavana. Kun se on riittänyt tilana silloin kun Laitilassa oli 10.000 asukasta, niin miksei se nyt riitä 8.400 asukkaalle ? No omapahan on asiansa, mihin rahansa lykkäävät. Säälittää vaan sukulaiset ja tutut, jotka eivät omien kuvioidensa takia pääse pois ja joutuvat tuonkin konkurssin maksamaan.

        Puhut asiaa mutta pelkäänkin sen suuntaisia toimenpiteitä jotka Laitila on kohdistanut rakennuksiin/kohteisiin jotka ovat alunperin tehneet paikkakunnasta jotain poikkeavan hienoa, esimerkiksi risteyksessä olleiden kahden Sinervon talojen purkaminen ym. ovat olleet käsittämättömiä ratkaisuja. Asuessani Laitilassa kuulin vielä sen kaltaisia kommentteja kirjastosta etten ollut uskoa korviani esim. "mitä sellaisella tekee puretaan pois". Luettelen tässä muutaman epäkohdan joka pistää ainakin minut ihmettelemään: Keskuskadun varrella ollut kivitalo joka purettiin ja tilalle rakennettiin täsmälleen samanlainen(rappaukset putosivat keskustanpuoleisesta seinästä seuraavalla viikolla), Sinervontalot jotka loivat yhtenevän keskustan ilmeen, tilalle tuli moderni pankkitalo ja ruokakauppa jotka rumentavat keskustakuvaa korostaen 70-luvun halpis rakennuksen ulkonäköä jota ei tietenkään ole purettu (apteekki ym.), linja-auto asema joka edusti persoonallista kaupunkikuvaa ja erotti Laitilan edukseen vaikkapa Mynämäestä tai Ukista, purettiin ja tilalle tuli sähköyhtiö?!. Sähköyhtiö rakennettiin saman kaavan mukaisesti mutta rumemmaksi, ihmisiä ajatellen käyttötarkoitukseton ratkaisu tuskin tuollaista rakennusta ihan keskustaan tarvitsee rakentaa. Nämä muutamat esimerkit ovat maksaneet aika paljon verorahoja kuitenkaan parantamatta mitään päinvastoin, enkä ole maininnut vielä edes mammuttimaista kaupungintaloa josta jouduttiin potkimaan työntekijöitä rahojen puutteessa ulos. Olen joskus ihmetellyt kuka päättää tuonkaltaisista asioista sillä ratkaisut tuntuvat humalaisten kaljailloissa syntyneiltä hulluuksilta johon verrattuna muutaman humalaisen nuoren teot ovat kyllä erittäin pieniä, joku on kyllä aivan väärällä alalla. Tuntuisi ihan loogiselta että, tehtäisiin välillä oikeakin ratkaisun edes kirjaston suhteen, sillä kyllä se on ansainnut jotain muuta kuin nuo katastrofit, eri juttu on kuka saadaan sinne töihin. Sen verran vielä haluaisin sanoa että aina on ollut elämää siellä missä on nuoriakin ja tulee olemaankin, siihen kuuluu myös negatiivisia asioita mutta enemmän positiivista. Jos nuoret päättävät häipyä paikkakunnalta joka ei tarjoa mitään kaikki kuolee ja muutama rikkoutunut ikkuna tai väännetty liikennemerkki sen rinnalla on pikkujuttu. Nyt kun Laitilan nuoriso kokoontuu Shellillä ja juopot kantakievarissa ja kukonkulmassa eikä keskustassa ole enää elämää mitä on saavutettu?


    • jo ollut

      uusi on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      11
      1082
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      996
    3. 56
      975
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      49
      836
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      164
      768
    8. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      72
      743
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      616
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      571
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      27
      517
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      73
      497
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      250
      429
    Aihe