jotain sieltä on tulossa

– Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb784a5e-ed28-4bf7-888d-0cd111acb89f
11407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ukraina pommittaa venäjää ihan tosissaan. Öljynjalostamot, -säiliöt yms. ovat päivittäin vaarassa. Alkaa varmaan näkyä pikku hiljaa liikenteessäkin, kaupunkien kadut tyhjenvät ja maaseudulla kuljetaan hevoskyydillä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000010287526.html

Äänestä

Mikähän mahtaa olla ilmanlaatu naapurissa ja onko vaarana, että ikäviä pienhiukkasia alkaa tulla meillekin, kun tuuli kääntyy sopivasti. Sen verran paljon öljyä ja vastaavaa siellä palaa ja komeat on liekit.
https://twitter.com/Teoyaomiquu/status/1767424930126160286

Äänestä

Pietarissakin tuore palo. Onkohan edellinen saatu sammutettua vai palaako vielä.
Ukrainan droonit tekevät pahaa jälkeä ja mitähän mahtaa putinin pienessä päässä liikkua, kun vaalit on kohta ja päivittäin syttyy uusia tulipaloja öljynjalostamoilla, öljyvarastoissa jne.
https://twitter.com/Maks_NAFO_FELLA/status/1767471339038802120

Äänestä

Suomen kannattaa varautua myös siihen että Venäjän joka vuotisten metsäpalojen leviäminen jatkossa Suomeen ei heitä varmaan paljon huoleta..sopivasti kun tuulee niin itäraja palaa.

Äänestä
  • Saapa nähdä osaaatko synkronoida maastopalot ja turvisten työntämisen Suomeen. Jos eivät, niin riittää, että sammutetaan palo meidän puolellamme rajaa.

    Äänestä

Joutuuko sen takan purkamaan, vai oliko vaan pihkapuita?

Äänestä

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010309251.html

"Suomen kannalta lausunto herättää oitis kysymysmerkkejä. Viime vuoden syksynä Venäjän läpi alkoi tulla Suomen rajalle erityisesti Lähi-idän ja Afrikan maista paenneita ihmisiä.

Nyt Venäjä on helpottamassa maahanpääsyä juuri näillä alueilla sijaitsevien maiden kansalaisille."

Äänestä

Rajamuurin rakentamisella on TODELLA kiire.

Äänestä

.....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

– Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb784a5e-ed28-4bf7-888d-0cd111acb89f

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu