Tästä olisi hyvä lähteä...
Kenellä on kalusto kunnossa, eikä aja vanhoilla romuilla.
Sitten tämä palkanmaksu puoli, eräskin kuljetusyhtiö maksaa palkan kerran kuussa. Kuukausi tunteja sisään ja palkka tulee seuraavan kuun 20 päivä
Eihän tämä ole sallittua, vai onko
Kenellä on kalusto kunnossa, eikä aja vanhoilla romuilla.
Sitten tämä palkanmaksu puoli, eräskin kuljetusyhtiö maksaa palkan kerran kuussa. Kuukausi tunteja sisään ja palkka tulee seuraavan kuun 20 päivä
Eihän tämä ole sallittua, vai onko
Vastaukset 4
Vanhimmat
Työehtosopimus määrittää sen miten palkka kuuluu maksaa. Jos on kuljetusalla yleisesti oleva periodipalkkaus on käytössä niin työrupeama käsittää 80 tuntia kahdessa viikossa. Eli 40+ 40 ja kun 2 viikonjaksossa työtunnit menevät yli 80 tuntia niin ylittäviltä tunneilta maksetaan ylityökorvaus. Myös palkanmaksu riippuu työehtosopimuksesta.
Periodipalkkauksessa palkka maksetaan 15 ja 30 päivä . Jokaisen kuskin pitää olla aktiivinen oman työnsä työehtosopimuksista ja huomata erot . Pitää myös osata vaatia ,että oma työnantaja myös noudattaa näitä ehtoja. Työntekeminen on kahden kauppa: työntekijä tekee työn särmästi ja työnantaja maksaa tehdystä työstä särmästi. Vanhoilla romuillakin voi hyvin ajaa jos palkka vastaavasti on todella hyvä. Kun Romu-paska hajoaa niin kyllä taksi kuljettaa sinut kotiin.
Niin nuori kuski voidaan houkutella töihin kiiltävällä uuden karhealla menopelillä tingeltangelia siellä täällä ,mutta palkka ihan pyllystä. Siksi ei kannata haikailla tällaisia asioita.
Vain varikset ovat kaiken kiiltävän perään. Järki käteen, ennakkoon tarkistetaan yrityksen taloustiedot netistä julkista tietoa, sieltä näet miten yrityksellä menee, jokainen peruskoulun käynyt osaa tulkita kyllä talousluvut. Jos mielestäsi kaikki talousluvut ovat O.K niin kun saat työpaikan niin teet kirjallisen työsopimuksen jossa kaikki palkka-asiat tarkasti kirjattu. Jos työnantaja ei sellaista suostu tekemään niin sano BYE BYE ja marssi ovesta ulos. Et menetä mitään.
Hyvät neuvot nuorille. Ikävä kyllä monelle nuorelle se kiiltävä ja näyttävä auto on se tärkein juttu. Mitään työehtosopimusasioita ei ajatella , koska nuorella ei ole kokemusta oman talouden hoitamisesta ja raha-asioista. Suoraan äidin lihapatojen äärestä raakaan työelämään ja omilla pärjäämiseen.
Kuljetusala kyllä pissii omaan nilkkaan.
Työsopimuksia ei tehdä kirjallisesti. Palkkoja maksetaan miten sattuu, autot ja sidontavälineet ei ole ajantasalla. <työvuoroista ei mitään tietoa päivää pidemmälle.
Kuka nuori haluaa lähteä asumaan kylmään hyttiin viikoksi.