Parafiiniöljyä

Elina

Olen kuullut että koliikkilapsen vatsaa pitäisi hieroa parafiiniöljyllä. Se rentouttaa kiristäviä vatsapeitteitä, ja auttaa vauvaa nukkumaan. Oletteko kokeilleet?

2

933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yökukkuilija

      Mut toisaalta se on melkis sama millä öljyllä (no ainaki melk. joka kelpaa hierottavaksi:)
      Koliikkista pitää hieroa vatsasta niin myös jalkapohjasta varpaan juurista ja mikä toi sit keskikohta on... :D
      Mieluummin aloittaa kasvoista ja tehdä koko hieronta, kaikista tehokkainta.
      Vatsasta kun hieroo, niin oli tietty suunta mihin päin vedettiin pitkin liikkein, muistas nyt vaan kumpaan se oli vas-->oik vai toiste päin..hmmm...ja ympäri vatsan.
      Ohjeita varmaan löytyy jostain, ehkä synnäriltäkin jonkin laista vauvahierontaa varten.

      Tosta parafiinista, ennen sitä on otettu vatsan toimivuuteen ihan sisäisestikin (määrää en sano, ku en muista ettei tule väärinkäytöstä ja käy samoin ku tossa konjakki jutussa saattaa toi määrä heittää) ja ollut tehokasta, siis AIKUISILLE (en oo varma ovatko antaneet lapsille ja minkä ikäisille alkaen).

    • Ansa10

      tuoreessa muistissa nyt 5-kuisen ex-koliikkisen tytön äidiltä; sain tämän neuvon vyöhyketerapeutilta jolla vauvaa käytimme:
      Tavallista lämmitettyä ruokaöljyä kaadetaan sideharsoliinaan, mistä kääritään vauvan vyötärön ympärille haude siten että se öljyinen läntti on masun päällä. Meidän vauva rahoittui ja nukahti, otin hauteen sitten pois seuraavassa vaipanvaihdossa. varsinainen ohje on kuulema juuri parafiiniöljyllä mitä emme sitten koskaan hankkineetkaan sillä juuri siinä on jotain ainesosia (en muista mitä) jotka suurena annoksena imeytyessään voivat haitata vauvaa; Mutta jos parafiiniöljyä käyttää niin hauteen käyttöaika max tunti ja max. 2 kertaa vuorokaudessa, evästi vyöhyketerapeutti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe