Olen kuullut että koliikkilapsen vatsaa pitäisi hieroa parafiiniöljyllä. Se rentouttaa kiristäviä vatsapeitteitä, ja auttaa vauvaa nukkumaan. Oletteko kokeilleet?
Vastaukset 2
- Yökukkuilija
Mut toisaalta se on melkis sama millä öljyllä (no ainaki melk. joka kelpaa hierottavaksi:)
Koliikkista pitää hieroa vatsasta niin myös jalkapohjasta varpaan juurista ja mikä toi sit keskikohta on... :D
Mieluummin aloittaa kasvoista ja tehdä koko hieronta, kaikista tehokkainta.
Vatsasta kun hieroo, niin oli tietty suunta mihin päin vedettiin pitkin liikkein, muistas nyt vaan kumpaan se oli vas-->oik vai toiste päin..hmmm...ja ympäri vatsan.
Ohjeita varmaan löytyy jostain, ehkä synnäriltäkin jonkin laista vauvahierontaa varten.
Tosta parafiinista, ennen sitä on otettu vatsan toimivuuteen ihan sisäisestikin (määrää en sano, ku en muista ettei tule väärinkäytöstä ja käy samoin ku tossa konjakki jutussa saattaa toi määrä heittää) ja ollut tehokasta, siis AIKUISILLE (en oo varma ovatko antaneet lapsille ja minkä ikäisille alkaen). - Ansa10
tuoreessa muistissa nyt 5-kuisen ex-koliikkisen tytön äidiltä; sain tämän neuvon vyöhyketerapeutilta jolla vauvaa käytimme:
Tavallista lämmitettyä ruokaöljyä kaadetaan sideharsoliinaan, mistä kääritään vauvan vyötärön ympärille haude siten että se öljyinen läntti on masun päällä. Meidän vauva rahoittui ja nukahti, otin hauteen sitten pois seuraavassa vaipanvaihdossa. varsinainen ohje on kuulema juuri parafiiniöljyllä mitä emme sitten koskaan hankkineetkaan sillä juuri siinä on jotain ainesosia (en muista mitä) jotka suurena annoksena imeytyessään voivat haitata vauvaa; Mutta jos parafiiniöljyä käyttää niin hauteen käyttöaika max tunti ja max. 2 kertaa vuorokaudessa, evästi vyöhyketerapeutti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä341029Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19855Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153680Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13670- 46649
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja184616- 31542
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39528