UPM mainio juttu!

Kouvolan Sanomat: UPM Kymi ajaa toimintansa alas ja lopettaa palkanmaksun heti – Käräjillä nähdään, vastaa Paperiliitto!

Sama kaikille firmoille!
19399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

”Sama kaikille firmoille! ”
Tarkoitin, että alasajo vaan kehiin ja palkanmaksun keskeytys! Saavat punikit maistaa omaa lääkettään!

Äänestä

TESin voimassa ollessa ei lakkoilla, tai rikotaan sopimuksissa ja laissa määriteltyä työrauhavelvollisuutta. Hävetkää liittojohtajat, jotka ovat lakot aloittaneet. Hävetkää! Olette naurettavia esimerkkejä nuorisollemme. Vanhoja pieruja, jotka eivät kunnioita sopimuksia ja kiukuttelevat kuin Trump, kun hävisi vaalit.

Lakko on lakko. Tekosyy "poliittinen" tai "tuki" tai "myötätunto" ei tee siitä sallittavampaa. Missä niin on säädetty? Ei missään.

Työntekijöillä on oikeus lakkoilla vauhdittaakseen oman TESin neuvotteluja silloin, kun TES ei ole voimassa. Se on oikea lakko. Senkin osalta voi miettiä, onko viisasta kiristää ja aiheuttaa toiselle neuvotteluosapuolelle haittaa? Haitanteko ei ole neuvottelua.

Kaikki hallituksen työmarkkinoiden uudistamisen lakialoitteet on käsitelty kolmikannassa, väittävät lakkokenraalit ja heidän vasallinsa kentällä mitä tahansa. Se on totuus. Se, että tällä kertaa työntekijöiden ajatus ei ole täydellisesti voittanut, ei oikeuta lakkoiluun. Ei oikeuta.

SAK:n työtaistelutoimet eivät estä lakien voimaantuloa, eikä edistä työntekijöiden agendaa. Päinvastoin, kansalta on tulossa eduskuntaan esitys poliittisten lakkojen kieltämisestä kokonaan. Se on hyvä ja tarpeellinen asia. Laittomien lakkojen sakot myös tuntuviksi. Lain pitää olla ennaltaehkäisevä.

Lakot lisäävät julkisen talouden leikkauksia, ja yritysten lomautuksia ja irtisanomisia. Kiittäkää niistä SAK:n liittojohtajia. Kokko, Ekström ja Aalto ja kumppanit ovat vastuussa. Onneksi olkoon! Lakon aloittajat edesvastuuseen.

Äänestä
  • Helpota nyt vähän ettet pullaasi tukehdu.
    Nyt käynnissä oleva täysin ymmärrettävä ja kannatettava hallituksen, työntekijöitä mahdottomaan tilanteeseen ajavien suunnitelmien ja lakiesitysten vastustamiseen on oikeutuksen lisäksi suoranainen pakko.

    Äänestä

Poliittiset lakot ovat laittomia.

Äänestä
  • Ei vielä

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei vielä

    Toivottavasti pian ovat!

    Äänestä

Hyvä UPM ja sen verran pitkä palkanmaksu että palaa samalla lomapäiviä.
Jipiiiiiii

Äänestä
  • Työntekijä ansaitsee vuosilomaa niiltä kalenterikuukausilta, joina hänelle kertyy yhteensä vähintään 14 työpäivää tai työssäolopäivien veroista päivää!

    Lakko ei kerrytä työssäolopäiviä eli hyvin helposti lomatkin vähenee! 👍

    Äänestä

Toivottavasti kaikki teollisuuslaitokset alasta riippumatta seuraavat UPM:n esimerkkiä. Ei ole mitään perustetta palkanmaksuun työntekijöille, kun tuotannot täytyy ajaa alas poliittisen lakkoilun vuoksi ja tuotantolaitokset sulkea.

Äänestä
  • Kyllä! 🧢

    Äänestä

  • Paitsi laki🤔

    Äänestä

Onneksi pian kielletään poliittiset lakot!

Äänestä
  • Tuollaista kieltoa ei ole näköpiirissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Tuollaista kieltoa ei ole näköpiirissä.

    Tulossa on laki rajoittaa niitä kunnolla! 👍

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Tulossa on laki rajoittaa niitä kunnolla! 👍

    YTK niin ei tarvitse lakkoilla.

    Äänestä

Nyt toteutettavat poliittiset lakot haittaavat nimenomaan työntekijöitä itseään palkanmenetyksinä ja jopa mahdollisina irtisanomisina. Ammattiliittojen johtajat eivät menetä näissä lakoissa mitään, vaan kaikki haitat kaatuvat yritysten ja erityisesti lakkoilevien duunareiden syliin. Se on iso hinta maksettavaksi erityisesti heille, jotka eivät halunneet tuoda politiikkaa työpaikoille tai kannattavat porvarihallituksen politiikkaa!

Äänestä
  • Moni duunari on persu ja ei kannata vasemmistoa!

    Äänestä

  • Toki nyt käynnissä olevat lakot juuri tällä hetkellä työntekijöitä haittaa, niin kuin kaikki entiset lakot juuri käynnissä ollessaan haittasi. kyse ei ennen eikä nyt ole juuri tästä päivästä vaan tulevaisuudesta. Ja se ei enää olekaan niin kova hinta siitä, että tulevaisuudessa työntekijä ei ole orjan asemassa oleva pompoteltava pelkkä numero jossakin tilastossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Toki nyt käynnissä olevat lakot juuri tällä hetkellä työntekijöitä haittaa, niin kuin kaikki entiset lakot juuri käynnissä ollessaan haittasi. kyse ei ennen eikä nyt ole juuri tästä päivästä vaan tulevaisuudesta. Ja se ei enää olekaan niin kova hinta siitä, että tulevaisuudessa työntekijä ei ole orjan asemassa oleva pompoteltava pelkkä numero jossakin tilastossa.

    Niin se vain on, että huomenna alkaa potkuja tulla!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kouvolan Sanomat: UPM Kymi ajaa toimintansa alas ja lopettaa palkanmaksun heti – Käräjillä nähdään, vastaa Paperiliitto!

Sama kaikille firmoille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu