Kiinteistöhuolto yhtiöt

Anonyymi-ap

Törkeästi rahastaavat asunto-osakeyhtiöitä.
Yksi salpa varaston oveen hinta 6e ja työn ja automatkan (2km) jälkeen loppusumma 76e ja vitsi siinä että viereinen ovikin auki ja siihenkin olisi pitäny laittaa samanlainen salpa niin ei laittanu. Toinen oli ovi jäätyy kiinne niin tarkastaa viikkotarkastuksessa onko jäätynyt 28e siis katseesta laskuttaa etukäteen 28e. Siihen oveen pyydettiin kahvaa, sitä ei laitettu mutta sitä jäätä oli hakattu 4× ja työselosteen kirjattu "jäätyy uudestaan" summa 275e.
Nämä vielä pieniä mutta pienet rivitalot/kerrostalot helppoja rahastus kohteita mutta senkin tekee työntekijät niin kuin kartelli-isännöinninkin työntekijät mutta he saavatkin 25% erilliveloituslistan töistä palkanlisää.
Nyt näkyy että kartelli-isännöinti firmat ostaa pieniltä paikkakunnilta pienet isännöintifirmat ja hinnat tuplaantuvat ja mitään ei voida näille mafia porukoille ei edes Suomen valtio voi halua estää tällaista ryöstämistä.

Yksi tekee, toinen maksaa ja kolmas tilaa työn eikä kukaan loppujen lopuksi tiedä tehdäänkö töitä, voin sanoa että ei tehdä.
Työpaikka kiusaamista mutta miten selittää maksavan asiakkaan kiusaaminen työntekijöiltä?

8

365

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja kukaanhan ei pakota käyttämään kiinteistöhuoltoa. Kyllä ne salvat ja kahvat saa käydä kaupasta hakemassa ja ruuvailemassa paikoilleen kuka tahansa osakkeenomistajistakin. Jäätäkin saa Suomessa hakata ihan kuka tahansa, ei tarvitse olla perustettuna kiinteistönhuoltoa liiketoiminnakseen ilmoittavaa osakeyhtiötä.

      Kun tekee itse, niin säästää paitsi työntekijän tuntipalkan, myös valtiolle menevät verot ja veroluonteiset maksut, liiketoiminnan vastuuvakuutukset ja niin edelleen, eikä oman auton käytöstä ja kulumisesta ja polttoaineestakaan ole pakko ottaa rahaa. Ihan voi omalle kontolleen kuka tahansa halukas ottaa vapaasti.

      Jos palveluntarjoajan pyytämä hinta palvelusta ei miellytä, niin sitten täytyy tehdä itse.

    • Anonyymi

      Kyllä ne on isännöinnit jotka laskuttaa.
      Nuo huollon tarinat on söpöjä.

      • Anonyymi

        PizzaEnricon biisi...


    • Anonyymi

      Joo on huomattu kyllä rahastavat !! Vessan pöntön vaihto maksaa mannaita !

    • Anonyymi

      Jep. Eivätkä muuta tee kuin ajelevat rallia pickupeilla, siis autoilla millä ei ole mitään käyttöä työnteossa. Aina kahvilla tai somessa ns duunarit.

    • Anonyymi

      Meillä isännöinti rotta keksii kaikkea korjattavaa.
      Ja taas otetaan lainaa, mutta seinät saa homehtua, koska niissä olisi helposti valvottava työ...

      • Anonyymi

        Ihan saa peiliin katsoa tässäkin asiassa. Isännöitsijä tekee vain, mitä taloyhtiö antaa tehdä. Ei isännöitsijä omin päin mitään lainaa taloyhtiön nimiin saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan saa peiliin katsoa tässäkin asiassa. Isännöitsijä tekee vain, mitä taloyhtiö antaa tehdä. Ei isännöitsijä omin päin mitään lainaa taloyhtiön nimiin saa.

        Ei amatööri, usein laiska huolimaton hallitus pysty ymmärtämään mitä pitäisi tilata ja kannattaako, ja missä järjerstyksessä ja laajudessa. Asoy- konsepti on ylipäätänsä bullshitiä sillä miljoonien eurojen kiinteistöomaisuutta eivät epäpätevät hallituksen jäsenet osaa eivätkä saa hoitaa. Kuten muilla aloilla ammattipätevyyttä pitää olla. Eihän ihminen vie sairasta perheenjäsentä kellosepän tai vartijan vastaanotolle vaan lääkärille. Sama pätee kiinteistön hoitoon ja käyttöön. Nyky yhteiskunassa jossa työmoraali on muutenkin maassa asoy-konsepti "maallikkohallitus ja isännöitsijä toimitusjohtajana" on pelkkää vedätystä. Asunto-osakeyhtiön tarkoituksena nykyään on antaa kusettajille ja veijareille keino rahastaa tyhmää osakaslaumaa ja lypsää sitä täydellä


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      711
      1299
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1047
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe