Ostin ok talon vantaalta noin 120m2 kolme vuotta sitten ja nyt puhun syvällä rintaäänellä kuinka kallista lystiä tämä on
noniin kuluni ovat
lainankorot (kohtuulliset, superhalpaa lainaa, onneksi toivotaan ettei korot nouse) 350€/kk
sähkölämmitys (vuokraanihan kuului lämmitys)83€/kk
"hoitovastike" eli arvioitu ylläpitoremontteihin menevä raha 200€/kk (tuskin edes riittää mutta kun ei kertakaikkiaan kehtaa enempää tähän laskea!)
kiinteistövero 20€/kk
kiinteistön vak maksu 25€/kk
jätehuoltomaksu 10€/kk
lainaturvamaksu pankille 55€/kk
Yhteesä 743€ / kk (ENNEN MITÄÄN LANANLYHENNYKSIÄ)
Repikää siitä huumoria!!
ELI
olisi kannattanut tuhnutella menemään siinä 700euron vuokrakämpässä perheen kanssa olisi ollut halvempaa ja HUOLETTOMAMPAA!!!
noniin kuluni ovat
lainankorot (kohtuulliset, superhalpaa lainaa, onneksi toivotaan ettei korot nouse) 350€/kk
sähkölämmitys (vuokraanihan kuului lämmitys)83€/kk
"hoitovastike" eli arvioitu ylläpitoremontteihin menevä raha 200€/kk (tuskin edes riittää mutta kun ei kertakaikkiaan kehtaa enempää tähän laskea!)
kiinteistövero 20€/kk
kiinteistön vak maksu 25€/kk
jätehuoltomaksu 10€/kk
lainaturvamaksu pankille 55€/kk
Yhteesä 743€ / kk (ENNEN MITÄÄN LANANLYHENNYKSIÄ)
Repikää siitä huumoria!!
ELI
olisi kannattanut tuhnutella menemään siinä 700euron vuokrakämpässä perheen kanssa olisi ollut halvempaa ja HUOLETTOMAMPAA!!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
laita asuntosi myyntiin kyllähän asuntojen hinnat ovat 3 vuodessa nousseet et omasi pois saat. lähde pois sieltä helsingin kupeesta, "hintatasosta" hinnat kohtuullistuu jo 100km pois sieltä minnepäin vaan.
Ei pidä ottaa liian isoa lainaa.
Tuo mainitsemasi korkosumma vaatii todella suuret tulot, lyhennäthän lainaasikin.
Entäs kun korot nousee 100 % (kolmesta kuuteen prosenttiin)
Kovat ovat omistusasumisen kulut:
-lyhennyksiin menee 540 €/kk
-korkoihin 265 €/kk
-muut kulut ovat meillä 175 €/kk
Siitä taitaa tulla yhteensä 980 €/kk.
Onneksi noita korjauskuluja ei ole, kun talo on ihan uusi.
Vuokralla asujalla se 700 €, siihen kyllä pitää lisätä vähän kotivakuutuksia ja sähkölaskunkin joutuvat jotkut maksamaan omistaan, ehkä vielä vesimaksuakin. Olisiko se yhteensä 780 €. Eli tämä maksaa minulle peräti 200 € enemmän kuukaudessa. Kaikken pahinta on, että vuokralla asujan ei tarvitse leikata itse nurmikkoja ja eukko valittaa aina, kun on niin paljon siivottavaa (200m2).
Kyllä käy kateeksi sohvalla tuhnuttelijoita, kun pääsevät vähemmillä kustannuksilla ja kaiken lisäksi paljon vähemällä vaivalla.
KUKA SE TEIDÄN KÄMPÄT OMISTIKAAN...???????
Olisiko ollut Nordea vai Aktia !
Ken ties joku muu pankki!!
Toi ei ole omistus asumista
Sitten sen huomaa kun ei pysty lyhentää velkaa, kuka sen todella omistaa
Puhukaa sitten vasta kun ootte maksanut noi jättilainanne pois.
Paljonkohan tästä saisi: pääkaupunkiseudulla uusi omakotitalo, arvio itse. Nordeassa on yksi nurkka kiinni n. 90.400 €:lla, kuun vaihteessa taas vähän vähemmän. Suorita sitten laskutoimitus, vertaa sitten vaikka omaan omistamiseesi.
Ilman lainaa ei tämä asumistaso olisi ollut koskaan mahdollista, sen enempää kuin ilman omaa osaamistakaan. Kotoa en saanut muuta kuin 200 metriä etumatkaa.
...niin kummassa on mukavampi asua?
taitaa maksaa saman verran tuo itse asuminen. ylimääräisen sinä käytät lyhennyksiin.
koivukylän jannu pistää tilille ja luottaa rommauksen ylvääseen saapumiseen, ellei alakerran manne keikkaa säästöpossua sitä ennen...
..en ihan näin äkkiseltään allekirjoita omakotitaloasumisen kalleuden puolesta..asustelen myös Vantaalla omakotitalossa. Lainaa noin 70 t e, korko vajaat kolme, muut pakolliset kulut 175 e/kk ja sähkö 115 e/ kk elikkä yhteensä noin 480 e/kk:ssa !! Teen itse kaikki pakolliset hommat, ei tarvi ostaa kuntosalikorttia, pakkoulkoilua ym. Olen muutaman vuoden seuraillut asuntojen hintoja, hoitovastikkeita ym niin kyllä minä ainakin toistaiseksi pysyn omassa tönössä ja tiiviisti...korjaan sitten kun on pakko ja rahaa..laittelen pihaani siten kun on rahaa ja huvittaa..kakarat juoksee omalle pihalle sitten kun huvittaa..grillaan ilman naapureiden valituksia..ja hyppään vaikka trampoliinia omaksi iloksi !
..sovin pankin kanssa että lyhennän kerran vuodessa sillä summalla kun budjetti antaa myöten tai laitan mahdolliset säästöt tähän tönöön..siten kun huvittaa..
Et osaa näköjään selvittää kuluja etukäteen.Itse olen joka kaupassa,oli sitten kyse vaikka auton ostosta,selvittämään siitä johtuvat KÄYTTÖKULUT.
EI TUU YLLÄREITÄ kun ei oo tota rahaa liikaa.
ON sulla perin suuri toi korko 350€/kk jos väität että se on superhalpaa, vai oletko maksanut jo ostaessa kiskurihinnan asunnostasi.
Ja vielä lainaturvakin..on se pankkitäti puhunut lapsen ihan pyörryksiin...paha mörkö tulee ja vie pois
No mehän eletään ns."kulutus"yhteiskunnassa,kaikki syödään jo etukäteen, eli eikun visa vinkumaan
Vai maksoitko ok-talosta tuon 700 euron vuokran?
Musta on ihan hullua verrata isomman asunnon ja eri asumismuodon kuluja kerrostalon vuokra-asuntoon. Ne ei vaan ole vertailukelpoisia.