läppäri+winXP

Asensin uudelleen melko uuteen kannettavaan Acer-merkkiseen koneeseeni Windows XP käyttöjärjestelmän. Nyt kuitenkin ilmeni ongelmia, joiden luulen johtuvan ajureista, näyttö tahmaa ja winamp ei toimi. Voisiko vika olla että WinXP SP1:ssä ei olisi mukana sopivia ajureita? Mistä läppäriin saa ajureita, kun osat ovat varmaankin yhdysrakenteisia? Emolevy vai konevalmistajalta?
3222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Koneen mukana tuli asennus-cd:t, joissa myös on ajurit.

Asenna myös SP2 muut päivitykset.

Äänestä

älä käytä mukana tullutta kiekkoa vaan lataa uusimmat ajurit osoitteesta:
http://support.acer-euro.com/drivers/downloads.html
toi sp2 kannattaa asentaa, saat sen windows updaten kautta (tarvitsee yleensä useamman päivityskierroksen, jolloin asentuu ennen sp2 päivitystä tarvittavat updatet. Vaatii koneen uudelleenkäynnistämistä välillä...) sp2 päivätys on yli 100 Mt, joten toivottavasti käytössäsi on nopea nettiyhteys.

Jos Winamp ei toimi kaiken tämän jälkeen, lataa uusin versio netistä ja asenna se uudelleen. Pitäisi ruveta toimimaan.

Äänestä
  • Kiitos neuvoista! Kone toimii taas.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osku kirjoitti:

Asensin uudelleen melko uuteen kannettavaan Acer-merkkiseen koneeseeni Windows XP käyttöjärjestelmän. Nyt kuitenkin ilmeni ongelmia, joiden luulen johtuvan ajureista, näyttö tahmaa ja winamp ei toimi. Voisiko vika olla että WinXP SP1:ssä ei olisi mukana sopivia ajureita? Mistä läppäriin saa ajureita, kun osat ovat varmaankin yhdysrakenteisia? Emolevy vai konevalmistajalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu