Mille alalle uusi ura ja opiskelu 50v:lle kamnattais?

Anonyymi-ap

Nykyinen tutkinto ei työllistä. On liian vähän työpaikkoja ja liikaa hakijoita.

Olisiko kannattavaa opiskella esim?
- Terapeutiksi ( jonkinlainen lyhyempi koulutus, kannattaako?
- Sosionomiksi ( pelkään etten pääse sisälle tai läpi kokeista, olen huono matikassa)
-Lähihoitaja ( mut en pystyis tekee yövuoroja terveyssyistä)
- Kiinteistövälittäjäksi(huono asuntojen myyntitilanne)
- Merkonomin opinnot( kerran jo yrittänyt mut huono matikka keskeytti opinnot)
- Joku muu ala, mutta mikä työllistäis?

11

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suntioksi! Lyhyt opiskelu, varma työ.

    • Anonyymi

      Jos matikka on niin heikkoa, ettei merkonomiksi opiskelu onnistunut, saat hylätä ainakin ajatukset sosionomista, lähihoitajasta ja kiinteistönvälittäjästä. Terapeutista tiedän vain, että hyvin epävarma ala.

      Aiemmassa kommentissa mainittu suntio ei vaadi paljon matematiikkaa. Palvelualttius sen sijaan olisi tärkeä. Lähde kehittelemään tätä mahdollisuutta.

      • Anonyymi

        Just joo mikä provo!


    • Anonyymi

      Matikka ei nyt käytännössä niimön vaikeaa ole, mutta merkonomin opinnoissa oli jotain neliöjuuri ja potenssilaskuja, mitkä ei menneet olemattoman opetuksen johdosta läpi! Opettaja piiloutui sanomalehden taakse aina koko tunnin ajaksi.

      Ei kiinteisteistövälittäjän tehtävässä tarvitse neliöjuuria! Töissä voi käyttää laskinta ja normaalisti käytetä kuin plis, miinus, kerto ja prisenttilaskuja. Nyt on vaan enemmän asuntonäyttöjä kuin asuntoja menee kaupaksia.

      Lähihoitaja ei ole mulle edes mikään optio.

      • Anonyymi

        voihan perusmatematiikan osaamista ja taitoja itsekin kehittää. Ei siihen vättämättä opettajaa tarvita. Kirjat saa kirjastosta ja nettikin on täynnä matematiikan itseopiskelumateriaalia.


    • Anonyymi

      Se että nykyinen ammatti ei tällä hetkellä työllistä niin ei se tarkoita etteikö se tulevaisuudessa työllistäisi. Tässä maassa on aika paljon syklisiä aloja jossa suhdanteet vaihtelee niin työllistyminenkin vaihtelee sen mukaan. Ei se tilanne välttämättä parane ammattia vaihtamalla. Tällä hetkellä maailman taloustilanne on niin epävarma että aika moni painii saman ongelman kanssa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      tutkinto vai ammatti. Yleensäkin 50 vuotiaalla useinkin se hankittu ammatti menee tutkinnon edelle. Onko niin että omalla ammattialalla työnsaantimahdollisuudet ovat tyssänneet.

    • Anonyymi

      Stevecolle ahtariks. Tai Finnstevelle. Sinne käy kaikki vaikka ei ole tutkintoa. Vuorotyö, pitkät vapaat ja vielä pidemmät lakot. Liksat juoksee kuitenkin.

    • Anonyymi

      ensin hyvä tehdä faktapohjainen itsetutkistelu. Onko itsellä lahjakkuuksia tai fyysisiä ominaisuuksia. Siltä pohjalta lähtee kartoittamaan niitä opiskeluvaihtoehtojansa. Syntymälahjojen. älyn ja vahvuuksien päälle on helppo rakentaa nopea ja menestyksekäs opiskelu, ripeä valmistuminen ja tutkinto.
      Ei kannata pohtia mikä on itselle vaikeata (matematiikka) vaan sitä mikä on itselle helppoa (sorminäppäryys, rytmitaju, lihasvoima, muisti. kaunis puheääni jne.)

    • Anonyymi

      Kuinka paljon työpaikkoja pitäisi olla, että se sinulle riittäisi?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      82
      10005
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      128
      7735
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      55
      4139
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4020
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    9. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      59
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3067
    Aihe