Mille alalle uusi ura ja opiskelu 50v:lle kamnattais?

Anonyymi-ap

Nykyinen tutkinto ei työllistä. On liian vähän työpaikkoja ja liikaa hakijoita.

Olisiko kannattavaa opiskella esim?
- Terapeutiksi ( jonkinlainen lyhyempi koulutus, kannattaako?
- Sosionomiksi ( pelkään etten pääse sisälle tai läpi kokeista, olen huono matikassa)
-Lähihoitaja ( mut en pystyis tekee yövuoroja terveyssyistä)
- Kiinteistövälittäjäksi(huono asuntojen myyntitilanne)
- Merkonomin opinnot( kerran jo yrittänyt mut huono matikka keskeytti opinnot)
- Joku muu ala, mutta mikä työllistäis?

11

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suntioksi! Lyhyt opiskelu, varma työ.

    • Anonyymi

      Jos matikka on niin heikkoa, ettei merkonomiksi opiskelu onnistunut, saat hylätä ainakin ajatukset sosionomista, lähihoitajasta ja kiinteistönvälittäjästä. Terapeutista tiedän vain, että hyvin epävarma ala.

      Aiemmassa kommentissa mainittu suntio ei vaadi paljon matematiikkaa. Palvelualttius sen sijaan olisi tärkeä. Lähde kehittelemään tätä mahdollisuutta.

      • Anonyymi

        Just joo mikä provo!


    • Anonyymi

      Matikka ei nyt käytännössä niimön vaikeaa ole, mutta merkonomin opinnoissa oli jotain neliöjuuri ja potenssilaskuja, mitkä ei menneet olemattoman opetuksen johdosta läpi! Opettaja piiloutui sanomalehden taakse aina koko tunnin ajaksi.

      Ei kiinteisteistövälittäjän tehtävässä tarvitse neliöjuuria! Töissä voi käyttää laskinta ja normaalisti käytetä kuin plis, miinus, kerto ja prisenttilaskuja. Nyt on vaan enemmän asuntonäyttöjä kuin asuntoja menee kaupaksia.

      Lähihoitaja ei ole mulle edes mikään optio.

      • Anonyymi

        voihan perusmatematiikan osaamista ja taitoja itsekin kehittää. Ei siihen vättämättä opettajaa tarvita. Kirjat saa kirjastosta ja nettikin on täynnä matematiikan itseopiskelumateriaalia.


    • Anonyymi

      Se että nykyinen ammatti ei tällä hetkellä työllistä niin ei se tarkoita etteikö se tulevaisuudessa työllistäisi. Tässä maassa on aika paljon syklisiä aloja jossa suhdanteet vaihtelee niin työllistyminenkin vaihtelee sen mukaan. Ei se tilanne välttämättä parane ammattia vaihtamalla. Tällä hetkellä maailman taloustilanne on niin epävarma että aika moni painii saman ongelman kanssa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      tutkinto vai ammatti. Yleensäkin 50 vuotiaalla useinkin se hankittu ammatti menee tutkinnon edelle. Onko niin että omalla ammattialalla työnsaantimahdollisuudet ovat tyssänneet.

    • Anonyymi

      Stevecolle ahtariks. Tai Finnstevelle. Sinne käy kaikki vaikka ei ole tutkintoa. Vuorotyö, pitkät vapaat ja vielä pidemmät lakot. Liksat juoksee kuitenkin.

    • Anonyymi

      ensin hyvä tehdä faktapohjainen itsetutkistelu. Onko itsellä lahjakkuuksia tai fyysisiä ominaisuuksia. Siltä pohjalta lähtee kartoittamaan niitä opiskeluvaihtoehtojansa. Syntymälahjojen. älyn ja vahvuuksien päälle on helppo rakentaa nopea ja menestyksekäs opiskelu, ripeä valmistuminen ja tutkinto.
      Ei kannata pohtia mikä on itselle vaikeata (matematiikka) vaan sitä mikä on itselle helppoa (sorminäppäryys, rytmitaju, lihasvoima, muisti. kaunis puheääni jne.)

    • Anonyymi

      Kuinka paljon työpaikkoja pitäisi olla, että se sinulle riittäisi?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      21
      6170
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      91
      5806
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3799
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3782
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1565
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1467
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1382
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1199
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1173
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1157
    Aihe