Tsekkailin tossa päivän aikana kirjoitettuja viestejä, ja mm. Rommelhof -nimimerkillä on kommentoinut päivän mittaan aika kiitettävästi kaikkiin paskanheitto -viesteihin. Hei kuka jaksaa jankata täällä samaa paskaa ja kommentoida suurimmaksi osaksi vitsiksi tarkoitettuihin viesteihin:)?
Tosin työttömällä tuntuu olevan aikaa pitkin päivää:) Hus työkkäriin siitä!;)
Voin kuvitella, miten tuhnutteleva punaniska jupisee itsekseen kirjoittaessaan kommenttiaan - hiki punaisella otsalla - asuntojen nykyhintojen puolustajan viestiin:)
Tämähän on loistavaa viihdettä! o)
Tosin taitaa tämä palsta käydä monen vuokralla tuhnuttelevan mielenterveydelle. Parin vuoden päästä alkaa olla hoitopaikoista pulaa tuhnujen huomatessa, että asuntojen hinnanmuutokset ovatkin olleet maltillisia.
Ja silloin kilahtaa:)!
Tosin työttömällä tuntuu olevan aikaa pitkin päivää:) Hus työkkäriin siitä!;)
Voin kuvitella, miten tuhnutteleva punaniska jupisee itsekseen kirjoittaessaan kommenttiaan - hiki punaisella otsalla - asuntojen nykyhintojen puolustajan viestiin:)
Tämähän on loistavaa viihdettä! o)
Tosin taitaa tämä palsta käydä monen vuokralla tuhnuttelevan mielenterveydelle. Parin vuoden päästä alkaa olla hoitopaikoista pulaa tuhnujen huomatessa, että asuntojen hinnanmuutokset ovatkin olleet maltillisia.
Ja silloin kilahtaa:)!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei se niin mene.
Vuosi vuoden jälkeen, tapahtui mitä tahansa, aina vaan sama laulu.
Jos romppelilla olisi edes joskus käynyt ymmärrys tässä päivässä, olisi se "kilahdus" tapahtunut jo kolme vuotta sitten. Taitaa romppelin alitajunta suojata häntä todellisuudelta.
Ja voi sitä riemua, jos vaikka joskus "rommahtaisi" peräti vaikka 3 prosenttia. Ei muistaisi rommppeli sitä edeltävää 100 % nousua viiden vuoden sisällä.
Olen varmaankin tyypillinen suhnuttelija. Keskituloinen, kuplahinnalla myynyt perheellinen mies, joka leventää leipäänsä oikein ajoitetuilla asuntokaupoilla.
Hyvin on rahaa vuosien varrella tullut. Välillä olemme hyödyntäneet remonteista voittoa, välillä taas myyneet kuplahinnalla, kuten vuonna 1989 ja 2005. Tili on tehty sitten ostovaiheessa.
Tiedoksi kaikille tuulipuvuille, että Helsingin hintataso on rommannut monilla alueilla tänä vuonna 10-20%. Tämä tietää keskihintaisessa, n. 200 000 euron kolmiossa 20 000 - 40 000 euron säästöä.
Ei ne suuret tulot vaan pienet menot. Tai oikeastaan suuret tulot, sillä kuplahinnalla myydessä mammonaa siirtyy taskusta toiseen aikamoisella massalla.
katso aiemissa ketjuissa suhnun profiili. Suhnuilla ei koskaan oo perhettä saati et ne ois jo omistanu oman kämpän. Jokainen naisen kanssa elänyt tietää naiiviksi väitteen, että naiselle saisi perusteltua äkkilähdön omasta kodista kun miehestä "tuntuu siltä että nyt kannattaisi myydä".
"Jokainen naisen kanssa elänyt tietää naiiviksi väitteen, että naiselle saisi perusteltua äkkilähdön omasta kodista kun miehestä "tuntuu siltä että nyt kannattaisi myydä"."
Pitkästä aikaa sain hyvät naurut tällä ah niin mainiolla asiantuntijoiden palstalla. Tänks. Vaan ei se nyt ihan noin sentään mennyt. Esim. viimeksi keskusteltiin, miten saataisiin kustannettua vanhimman lapsen kallis harrastus ja mitä kannattaisi tehdä, kun kaikki eivät meinaa mahtua samaan autoon vaikka kuinka oltaisiin nelinkerroin.
Päädyttiin sitten kupla-asunnon myyntiin. Kas niin saimme budjettiin sopivaa löysyyttä ilman lisälainan ottoa. Jäämme mukavasti voitolle ja elämme leveästi myös odottelun ajan. Ei tästä sen kummempia perheriitoja syntynyt.
Ja taas onnittelut suhnulle!
pienempään jotta saat irti rahaa autoon. Nyt toivot, että hinnat rommaisivat, jotta saisit uudestaan yhtä hyvän kämpän mistä lähdit koska muutenhan et vastaavantasoiseen voi tietenkään päästä (kun myyntihinnasta ostettu auto ja nyt tietysti koko ajan vuokrat nakertavat pottia).
Tyypillinen tuhnu, tehnyt riskiratkaisun ja pelkää nyt että mitä jos syysalea ei tulekaan.
"katso aiemissa ketjuissa suhnun profiili. Suhnuilla ei koskaan oo perhettä saati et ne ois jo omistanu oman kämpän."
Pari tuulipukua kirjoitti päämärkänä oikein ammattimaisen profiilin. Pakkohan sen on sitten pitää paikkansa....
palstalla oikein urakalla. Taitaa pikkasen harmittaa kun piti tuokin viesti päämärkänä kirjoittaa.... Voi, voi....
apaattisimpia vaan kirjoittelet palstalla niin tarmokkaasti, että taitaa kovasti pelottaa, oletko sittenkin tehnyt vääriä ratkaisuja elämässä. Tuhnuttamalla kun voi voittaa mutta yhtä hyvin hävitä ja itse taidat kuulua häviäjiin.
Minä sentään kirjoitan samalla nimimerkillä kun sinä taas jatkat otsikkoa nimimerkin kohdalle.
Taidat olla niin neroottinen että pelkäät tummien autojen alkavan seurata sinua jos kirjoittelisit nimimerkillä.
Ps. Sinusta en tiedä, itse olen täysin tyytyväinen elämääni. Taidat ottaa hiukan liian tosissaan tämän palstan jutut...
koska mua nolottaa tunnustaa et oon tällä palstalla. Eli se siitä "liian vakavasti ottamisesta". Täällä näkee vaan niin tökeröitä väitteitä että väkisin herää halu ampua ne alas ja jostain syystä näihin juttuihin "jää koukkuun" ihan samalla tavalla ku 7 päivää-lehteenkin; täyttä roskaa mutta SILTI haluaa nähdä mitä romppeli seuraavaksi vastaa.
Minä vaan haluan nähdä mitä Tuulipuku vastaa...
Joo, ei tässä palstassa ole mitään järkeä eikä näillä kirjoituksilla vaikuteta mihinkään mutta jotenkin tänne vaan tuppaa aika ajoin jämähtämään.