Vakkari vai määräaikainen

Anonyymi-ap

Kumpi olette?

Itse valmistuin laitoshuoltajaksi, koska ilman papereita olisin jäänyt roikkumaan määräaikaisena ikuisesti.

Hämmästyttää vain se, kun muutamat meidänkin työpaikalla ovat kokeneita, vuosia tätä työtä tehneenä ilman vakituista paikkaa. Osa jo iäkkäämpiä, joilla ei ole enää haluta kuluttaa koulunpenkkejä. Ovat kuitenkin täysin osaavia ja ammattitaitoisia. Hallitsevat koneet, pesuaineet sekä lattiamateriaalit. Osaaminen on tullut ihan työn tekemisen kautta. Siltikin heitä roikotetaan määräaikaisina, jatkuvan epävarmuuden tilassa töiden jatkumisesta. Minusta se on jotenkin väärin.
Itse kun olen nuorempi, niin hommasin paperit, mutta ymmärrän hyvin vähän vanhempia työntekijöitä, etteivät enää halua kouluun.

7

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2v vakkarina ilman koulutusta.

    • Anonyymi

      Suoritettu tutkinto 20 vuoden työkokemuksella ja ei ole vakkaripaikkaan valittu. Luulin, että tutkinto edistäisi määräaikaisuuksien tilalle pidempää työpätkää, mutta ei. Useimmat valitut ovat niitä halvempia työntekijöitä, työkokemusta ei juurikaan ja nämä menee edelle.

      • Anonyymi

        Ketjutetaanko sopparia? Siinäkin on rajansa.

        Näitä halvempia suositaan joka paikassa, kun ei välitetä siivousjäljestä.


    • Anonyymi

      vanhoilla konkareilla on varmastikin työkokemusta omilla työpaikoillansa ja perinteisillä menetelmillä työtä tehden. Sitä ei kukaan kiellä.
      Lisäkoulutusta ja uutta oppia hankkimalla saa varmasti paremman näkymän
      uusiin menetelmiin, alan säädöksiin ja pesukemikaaleihin ja työkaluihin.
      Oma nykyinen työpaikka, työpaikan vakiintuneet käytänteet ja firman tarjoamat loppuun ajatetut työkalut voivat olla hyvinkin kaukana alan nykytodellisuudesta.

      • Anonyymi

        On kyllä käytössä ihan nykyaikaisia koneita ja siivousvälineitä. Kaiken oppii ihan käytännössä, kun vain haluaa. Ei ole mitään rakettitiedettä.

        Tuskin montakaan laitosta siivotaan enää vanhanaikaisin menetelmin.


    • Anonyymi

      Yleensä vakituisena on ne jotka suostuu tekemään töitä alihintaan ja määräaikaisina roikotetaan niitä jotka haluavat Tes-mukaisen palkan. Työnantajat ei halua maksaa palkkaa niin siksi se on sellaista sekoilua.

      • Anonyymi

        Monissa kaupungeissa ei palkata vakituiseksi, jos ei ole näyttää koulutustodistusta. Tietty määräaikaisia kannattaa ketjuttaa, niin ovat helppoja potkia ulos, kun ei enää tarvita.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      216
      6828
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      313
      4778
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3626
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3444
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      265
      2710
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe