Ttt:n käsittelyaika nykypäivänä?
Hakemus lähetetty 1.3.
Ei ole käsitelty.
Hakemus lähetetty 1.3.
Ei ole käsitelty.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Kela käsittelee hakemuksen normaalisti 7 arkipäivän (ma–pe) kuluessa siitä, kun hakemuksesi ja kaikki tarvittavat liitteet ovat saapuneet Kelaan."
https://www.kela.fi/perustoimeentulohakemuksen-kasittely
Ei, vaan kelalla lakiin perustuva rajallinen pakkokäsittelyaika, "päätös hakemukseen on tehtävä viipymättä, kuitenkin vimeistään seitsemäntenä arkipäivänä hakemuksen saapumisesta", laista suoraan: "hakemusajankohtaa seuraavaa kuukautta koskevasta hakemuksesta on tehtävä ja pantava täytäntöön viimeistään sanotun kuukauden ensimmäisenä arkipäivänä, jos hakemuksen saapumisesta on tuolloin kulunut enemmän kuin seitsemän arkipäivää.".
T. Professional of the law and words, Lawetorder Z via V
Jos olet hakenut toimeentulotukea huhtikuulle, käsittelyn viivästyminen saattaapi johtua tästä: "Perustoimeentulotuen jatkohakemus 1.4.2024 alkaen asetetaan odottamaan käsittelyä myöhempään ajankohtaan. Jos tukea haetaan myöhäisemmälle ajankohdalle, hakemus käsitellään yleensä niin, että tuki on maksussa viimeistään hakemuksessa tarkoitetun etuusjakson ensimmäisenä arkipäivänä, mikäli oikeus perustoimeentulotukeen muodostuu."
Sain itse tämän ilmoituksen 11.3. Kelalta. Huhtikun ttt-hakemuksen laitoin Kelaan 2.3.
Postissa saat pyynnön toimittaa lisäselvityksiä ja taas alkaa seitsemän arkipäivän jonotus.
Kannattaisiko hei kysyä Kelasta?
Miksi kuvittelet, että selvityspyyntö on tullut postissa. Eiköhän (lähes) kaikki tänne kirjoittvat käytä Kelan sähköistä palvelua.
Uudessa hakemuksessa käsitellään samalla leikkaukset jotka astuu voimaan 1.4. siksi sitä pidetään pöydällä ettei tarvi tehdä heti uutta käsittelyä
Joopa. Minulle tuli päätös huhtikuulle ja oli laskettu aivan väärin. Uudelleen menee Kelalle tarkistukseen. Ei taida olla Kelalla koulutettuja käsittelijöitä. Lukutaidottomia vai missä mättää? Taasko hankitaan tuhansia uusia korvauskäsitteliöitä Kelaan? Ja paljonko maksaa tämäkin uudistus?
100000 uutta toimeentuloasiakasta tulossa hallituksen leikkausten myötä.
Voi sitä lisääntyvää hakemusten, tiliotteiden ja tositteiden lähettämisen määrää ja Kelaa työllistävää vaikutusta.
Tt-tuen hakemuksien käsittelyssä voi olla joskus normaalia pidempi viive, ovat usein seurausta jostakin ruuhkasta joka Kelaan tulee (yhtäkkiä enemmän hakemuksia tai jokin järjestelmävirhe tmv)
Yleensä kuitenkin käsittelevät hakemukset varsin säntillisesti 7 arkipäivän kuluessa siitä kun hakemus toimitettu Kelaan. Jos teet hakemuksen esim. maanantaina, päätös pitäisi olla tehty viimeistään seuraavan viikon keskiviikkona.
Kela myös tiedottaa hakemusten käsittelyajoista, Kelan sivuilla on siis tiedot siitä millainen on keskimääräinen hakemusten käsittelyaika kulloinkin, voit sieltä tarkistaa jos siellä on jokin viivästys joka koskee kaikkia.