Osoittaa se että poliisit ovat suomessa melkoisia idiootteja. Usein uhrien omaiset ovat selvittäneet asiat jos rikos selviää ja näistä poliisi ottaa itselleen kunnian. Kuitenkin selvittämättömiä tapauksia on todella paljon.
Suomessa liikaa selvittämättömiä murhia
10
392
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä osa on idiootteja, mutta ainakin ovat laiskoja.
- Anonyymi
Punikki on aivan metsässä. Suomessa henkirikosten selvitysprosentti on yli 90. Suomi on niin pieni maa ja vähän ihmisiä, että tekijä lähes aina löytyy.
New Yorkin selvitysprosentit henkirikoksista olivat vuosikymmeniä n. 5 %:n luokkaa. Tosin nykyisin ne ovat jonkin verran nousseet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punikki on aivan metsässä. Suomessa henkirikosten selvitysprosentti on yli 90. Suomi on niin pieni maa ja vähän ihmisiä, että tekijä lähes aina löytyy.
New Yorkin selvitysprosentit henkirikoksista olivat vuosikymmeniä n. 5 %:n luokkaa. Tosin nykyisin ne ovat jonkin verran nousseet.Miksi ajattelet, että aloittaja on punikki?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punikki on aivan metsässä. Suomessa henkirikosten selvitysprosentti on yli 90. Suomi on niin pieni maa ja vähän ihmisiä, että tekijä lähes aina löytyy.
New Yorkin selvitysprosentit henkirikoksista olivat vuosikymmeniä n. 5 %:n luokkaa. Tosin nykyisin ne ovat jonkin verran nousseet.Suurin osa selviää sivullisten ansiosta, mutta esim omaisuusrikoksista ja vahingonteoista jää lähes kaikki selvittämättä kun kaikki haluavat toimia vaan maantierosvoina, eikä kyvyt muuhun riitäkään.
- Anonyymi
Onneksi selviää sivullisten ansiosta ja porukkaa riittää keillä on tahtoa auttaa kadonneita tai halua ratkaista pimeäksi jääneitä henkirikoksia.
Suomen laki sallii kaikenlaisen kikkailun esim. uhrin hävittämisen, sallimalla oikeuden salissa suoranaisen valehtelun, tai hyväksytään jos ei tekijä halua puhua tai tekijä haluaa linnan sijasta hullujenhuoneelle.
Virkakoneisto oli ainakin 1980 luvalla lahjottavisaa kun pätäkkää ja vaikutusvaltaa löytyi tarpeeks. Siksi ainakin osa sen ajan rikokset on ratkaisematta.
Jälki on sen mukaista.- Anonyymi
***Suomen laki sallii kaikenlaisen kikkailun esim. uhrin hävittämisen,****
Olit ilmeisesti 1980 luvulla linnassa, koska tällaista väität, mutta vähän sinne päin. Tekijä saa tehdä lähes mitä tahansa, ettei jää kiinni, mutta muita koskevat rikoslain rikokset, yllytys, avunanto, suosiminen, kätkeminen, rahanpesu, jne. poislukien lähisukulaisuus. He voivat esimerkiksi piilotella rikoksentekijää rangaistuksetta.
Todistajanakin lähisukulainen saa kieltäytyä todistamasta.
- Anonyymi
Paljon selvitettykin mutta ei ole silti tuomittu, etenkään naisia, auerska hyvä esimerkki.
- Anonyymi
Se ei haittaa ketään enää . Nykymurhissa kuolee vain narkkareita niin sekään ei haittaa .
- Anonyymi
Oliko Lapuan kadonnut naisen tekemä rikos niin ei haluttu tutkia sen enempää?
- Anonyymi
Pystyisivätköhän nykyajan poliisit ratkaisemaan Onni Happosen kokeman henkirikoksen?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1924435Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313170Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma312884Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602766PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist672753Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902615Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142351Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002119- 1081272
- 631128