Hommasin tässä muutama päivä sitten ensimmäisen haulikkoni. Joskus olen kaverin haulikoilla muutamaa kiekkoa koittanut ampua.
Elikkä nyt pitäisi sitten oppia ampumaan ennen metsästyskausia, ja paras tapa varmaankin tämä kiekkojen ampuminen.
Elikkä osaattekoa sanoa mitään vinkkejä tai mitään joka nopeuttaisi oppimista? Kannattaako ampua miten paljon kerralla ja kuinka usein jne?
Elikkä nyt pitäisi sitten oppia ampumaan ennen metsästyskausia, ja paras tapa varmaankin tämä kiekkojen ampuminen.
Elikkä osaattekoa sanoa mitään vinkkejä tai mitään joka nopeuttaisi oppimista? Kannattaako ampua miten paljon kerralla ja kuinka usein jne?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ampua liian paljon kerralla. Keskittymiskyky huononee liian ampumisen jälkeen niin paljon, että tarkkuuden oppimista oikeastaan tapahdu. Joku 70-80 kiekkoa kerralla alkaa olla maksimi mulle.
Pitänee siis ampua 3-4 rasiaa kerralla joka päivä :)
no juu se riippuu ihan haulikosta, mutta nopeammin oppii kun unohtaa kaiken mitä sanotaan siitä, että pitää ottaa ennakkoa jne. minulla ainakin osuu kun ottaa kiekon jyvälle ja roiskaisee sinneppäin, toimii kaikissa haulikoissa joita olen kokeillut, kavereillakin kun on noita pyssyjä, mutta ehkä jossain on haulikko jolla ei voi ottaa kiekkoa jyvälle. itse harjoittelin kuukauden verran ja tuhlasin yli 1500 ammusta... ampumaan opin vasta kun opin ottamaan sen kiekon jyvälle.
Siis meinaatko nyt että vaikka ampuisi suoraan sivusta kiekkoa, niin siltikin jyvälle? kai siihen jonkun verran ennakkoa pitää ottaa
Oma kokemukseni on se, että mitään ennakkoja ei kannata ottaa. Kiekko vain suoraan jyvälle ja laukaisu, niin varmaan sattuu ja mitä enemmän ammut sitä paremmin sattuu.
Kun yritin ottaa ennakkoa, niin tulokset oli varsin heikkoja. Sitten tuo, miten paljon kannattaa ampua, on varmaankin yksilöllistä. Itse paukuttelin viime viikolla kerralla kolmattasataa paukkua. Tulokset vain parani loppua kohden, mutta kaikille ei ehkä tuo ehkä sovi. Itse huomasin, että tulokset parani koko ajan, mitä enemmän ammuin.
En siis nyt ampunut kiekkoja ensimmäistä kertaa, tuo ennakon otto kuuluu siihen aikaan, kun aloitin ammuntaharrastusta.
Et muuten varmana osu kiekkoon jos et ota ennakkoa! ammun itse kilpaa haulikolla ja jo 20 metrin matkalta ammuttaessa vaaditaan noin metrin puolentoista metrin ennakkoa JOS ase liikkuu samaa vauhtia kuin kiekko. älyttömällä swingillä pystyy kyllä ampumaan että ei ota ennakkoa ollenkaan, mutta sellainen ammunta on täysin epävarmaa nykimistä.
Hyvä nyrkkisääntö on esim. sorsaa ammuttaessa, että ottaa 1/10 osan ennakkoa ampumamatkasta. Esim. 20 metriä on ennakko 2 metriä..... 40 metriä on ennakko 4 metriä jne
JA HAISTAKAA PASKA jos et(te) ota ennakkoa vaikka suoraan sivulta ammuttaessa ette VARMASTI osu kiekkoon tai sitten tähtäätte koko ajan aika SAATANASTI eteen jos et(te) ota ennakkoa saa teillä olla aika "äkänen" pyssy kertokaahan mullekkin mistä sellaisen löytäisi!!!!!!!!!
Joo.. Se on varmaan paras tapa..Ja kannattaa sit harjoitella mikä panos käy siihen pyssyyn.. Et tekeekö mimmoista kuvioo.