traktori marssille.
Viiljelijät kantavat huolta kuluttajahintojen noususta sekä ylisukupolvisten, EUn korkeimpien maataloustukien vaikutukseta veroasteeseen.
Halpuuttamisen puolesta
17
276
Vastaukset
- Anonyymi
Odotettavissa runsaasti traktorimarssijoita veronmaksajien asian puolesta
Viljelijöillä olisikin erinomaiset mahdollisuudet huolestumisen lisäksi oikein käytännössä vaikuttaa ruuan kuluttajahintoihin. On nimittäin faktaa, että viljelijöillä on hallussaan enemmistö määräysvallasta lähes koko elintarviketeollisuudessa.
Esimerkiksi Valio Oy on 100% maitotilallisten omistama. Atria Oyj:ssa lihantuottajien määräysvalta lähentelee 90 % ja HKScanissakin yli 60 %.
Tätä valtataustaa vasten on hieman erikoista, että maataloustuottajat valittavat kaupan maksavan ETL:lle liian vähän. Heillä kun kuitenkin on itsellään ETL:n hinnoitteluvaltikka omissa pikku kätösissään.- Anonyymi
Keskinäinen kateus estää enemmistöosakkuuden hyödyntämisen.
- Anonyymi
Tottahan se on että maanviljelijät hallitsee ruokatuotannon. Ei se muuksi muutu.
Syö sinäkin välillä suomalaisten maanviljelijöiden tuottamaa ruokaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottahan se on että maanviljelijät hallitsee ruokatuotannon. Ei se muuksi muutu.
Syö sinäkin välillä suomalaisten maanviljelijöiden tuottamaa ruokaa!Tapasi mukaan putosit taas kerran kärryiltä.. onko pitkäkin matka terveyskeskukseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tapasi mukaan putosit taas kerran kärryiltä.. onko pitkäkin matka terveyskeskukseen?
Tässähän tämä keskus lähellä on. Asun Herttoniemessä. Entä sinä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässähän tämä keskus lähellä on. Asun Herttoniemessä. Entä sinä?
Kannuksessa asustan hometalossa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannuksessa asustan hometalossa
No missä on sit terveysasemasi?
- Anonyymi
Mites tää määräysvalta oikein menikään. Vilkaisin omistajaluetteloa ja näytti ihan toiselta. Taidat valehdella oikein olan takaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mites tää määräysvalta oikein menikään. Vilkaisin omistajaluetteloa ja näytti ihan toiselta. Taidat valehdella oikein olan takaa?
Eikai nyt Jopan aivoilla tajuta mitään yhtiön päätösvallasta.
- Anonyymi
Olet vain yksinkertainen kusipää.
- Anonyymi
HAISTA Aloittaja PITKÄ-PASKA ! -SDP:n ÄäriVasemmistolaisen Tyhmyys Paistaa !
Määrysvaltaa Käyttää ELINTARVIKE-TEOLLISUUS ja KAUPAN eri PORTAAT !
- viljelijä vain Tuottaa ja saa Pienimmän Osan Hinnasta -
MUUT ROHMUAA SUURET VOITOT ! - eli Teollisuus ja Tukku-ja Vähittäiskauppa !
S-Ryhmä ja K-Ryhmä on Julistaneet, kuin Ennätys-SUURIA Voittoja ne on Saaneet !
- Jos voitto Prosetti Kaupalla on Jo 33 - 42 % - niin Se on Jo Yli-Suuri !
- Tuottaja-Viljelijä/muut saa Vain MURTO-OSAN tuotteen hinnasta !
VÄLIKÄDET - Suorastaan Ryöstää Tuottajia Suomessa !
- Anonyymi
Kuopiossa isännille voisi tarjoilla soijamaistiaisia, niin eivät olisi lähteneet turhaan torille. Kai Te kuopiolaiset otatte vinkistä vaarin ?
- Anonyymi
On kuulemma vain kasvistuokaa tarjolla... siedyshoitona julleille.
- Anonyymi
Tiet täyttyvät kun traktorimarssit käynnistyvät etelän veronmaksajien kohtuutonta ylläpitotaakkaa vastaan.
- Anonyymi
Hienoa että MTK huomioi näin kuluttajien tilanteen
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979