traktori marssille.
Viiljelijät kantavat huolta kuluttajahintojen noususta sekä ylisukupolvisten, EUn korkeimpien maataloustukien vaikutukseta veroasteeseen.
Halpuuttamisen puolesta
17
277
Vastaukset
- Anonyymi
Odotettavissa runsaasti traktorimarssijoita veronmaksajien asian puolesta
Viljelijöillä olisikin erinomaiset mahdollisuudet huolestumisen lisäksi oikein käytännössä vaikuttaa ruuan kuluttajahintoihin. On nimittäin faktaa, että viljelijöillä on hallussaan enemmistö määräysvallasta lähes koko elintarviketeollisuudessa.
Esimerkiksi Valio Oy on 100% maitotilallisten omistama. Atria Oyj:ssa lihantuottajien määräysvalta lähentelee 90 % ja HKScanissakin yli 60 %.
Tätä valtataustaa vasten on hieman erikoista, että maataloustuottajat valittavat kaupan maksavan ETL:lle liian vähän. Heillä kun kuitenkin on itsellään ETL:n hinnoitteluvaltikka omissa pikku kätösissään.- Anonyymi
Keskinäinen kateus estää enemmistöosakkuuden hyödyntämisen.
- Anonyymi
Tottahan se on että maanviljelijät hallitsee ruokatuotannon. Ei se muuksi muutu.
Syö sinäkin välillä suomalaisten maanviljelijöiden tuottamaa ruokaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottahan se on että maanviljelijät hallitsee ruokatuotannon. Ei se muuksi muutu.
Syö sinäkin välillä suomalaisten maanviljelijöiden tuottamaa ruokaa!Tapasi mukaan putosit taas kerran kärryiltä.. onko pitkäkin matka terveyskeskukseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tapasi mukaan putosit taas kerran kärryiltä.. onko pitkäkin matka terveyskeskukseen?
Tässähän tämä keskus lähellä on. Asun Herttoniemessä. Entä sinä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässähän tämä keskus lähellä on. Asun Herttoniemessä. Entä sinä?
Kannuksessa asustan hometalossa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannuksessa asustan hometalossa
No missä on sit terveysasemasi?
- Anonyymi
Mites tää määräysvalta oikein menikään. Vilkaisin omistajaluetteloa ja näytti ihan toiselta. Taidat valehdella oikein olan takaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mites tää määräysvalta oikein menikään. Vilkaisin omistajaluetteloa ja näytti ihan toiselta. Taidat valehdella oikein olan takaa?
Eikai nyt Jopan aivoilla tajuta mitään yhtiön päätösvallasta.
- Anonyymi
Olet vain yksinkertainen kusipää.
- Anonyymi
HAISTA Aloittaja PITKÄ-PASKA ! -SDP:n ÄäriVasemmistolaisen Tyhmyys Paistaa !
Määrysvaltaa Käyttää ELINTARVIKE-TEOLLISUUS ja KAUPAN eri PORTAAT !
- viljelijä vain Tuottaa ja saa Pienimmän Osan Hinnasta -
MUUT ROHMUAA SUURET VOITOT ! - eli Teollisuus ja Tukku-ja Vähittäiskauppa !
S-Ryhmä ja K-Ryhmä on Julistaneet, kuin Ennätys-SUURIA Voittoja ne on Saaneet !
- Jos voitto Prosetti Kaupalla on Jo 33 - 42 % - niin Se on Jo Yli-Suuri !
- Tuottaja-Viljelijä/muut saa Vain MURTO-OSAN tuotteen hinnasta !
VÄLIKÄDET - Suorastaan Ryöstää Tuottajia Suomessa !
- Anonyymi
Kuopiossa isännille voisi tarjoilla soijamaistiaisia, niin eivät olisi lähteneet turhaan torille. Kai Te kuopiolaiset otatte vinkistä vaarin ?
- Anonyymi
On kuulemma vain kasvistuokaa tarjolla... siedyshoitona julleille.
- Anonyymi
Tiet täyttyvät kun traktorimarssit käynnistyvät etelän veronmaksajien kohtuutonta ylläpitotaakkaa vastaan.
- Anonyymi
Hienoa että MTK huomioi näin kuluttajien tilanteen
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668