Tulin kesäasukkaaksi 70- luvun alussa.
Ihmiset osasivat käyttäytyä, paikallisetkin odottivat kesää ja elämää pitkän talven jälkern.
Ei ollut älypuhelimia ja someen uppoutumisia. Oli kunnia-asia olla väleissä ja keskustelutaidot hallittiin. Kunnioitettiin puolin ja toisin. Rehellisyys, oikeudenmukaisuus ja rakkaus olivat perusarvoja niin saaristolaisilla kuin kaupunkilaisillakin, yli kieli- ja puoluerajojen.
Lapsetkin osasivat käyttäytyä ja olla sovussa keskenään.
Ennen oli asiat paremmin
7
470
Vastaukset
- Anonyymi
Vielä paremmin oli kun ihmisiä ei ollut lainkaan.
- Anonyymi
Osa asukkaista kannattaa nykyistä hallintohimmeliä ja osa ei. Toisia asukkaita sorretaan ja toisia kehutaan.
Siitä se pulma syntyy.- Anonyymi
Kun pahalle antaa pikkusormen se vie koko käden.
Jotkut ovat lapsesta asti osanneet käyttää sellaista mahdollisuutta hyväkseen, äiti antaa periksi, eikä isä välitä. Johdonmukaisuus puuttuu kasvatuksessa. Etenkin jos on useampi lapsi ja yhdestä tulee lellikki, tai kyseessä niin mahdoton tapaus, että todetaan: ” No hän nyt on sellainen.” Kiltit sisarukset jäävät vähemmälle huomiolle senkin takia, että kunnioittavat vanhempiaan ja osaavat muutenkin käyttäytyä niin kodissa kuin kodin ulkopuolella, esim. koulussa. - Anonyymi
Piiri pieni pyörii…
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun pahalle antaa pikkusormen se vie koko käden.
Jotkut ovat lapsesta asti osanneet käyttää sellaista mahdollisuutta hyväkseen, äiti antaa periksi, eikä isä välitä. Johdonmukaisuus puuttuu kasvatuksessa. Etenkin jos on useampi lapsi ja yhdestä tulee lellikki, tai kyseessä niin mahdoton tapaus, että todetaan: ” No hän nyt on sellainen.” Kiltit sisarukset jäävät vähemmälle huomiolle senkin takia, että kunnioittavat vanhempiaan ja osaavat muutenkin käyttäytyä niin kodissa kuin kodin ulkopuolella, esim. koulussa.Ystävät voi valita, sukulaisia ei. Viimeiset lastenhuone riidat käydään aikuisina. Se on raadollista. Sama homma liian pitkään samassa paikassa toimineilla, oli sitten kyse työpaikoista tai vaikka kaupungin hallinnosta. Jos joku on liian pitkään samoissa hommissa, niin olisi aiheellista vaihtaa suuntaa kokeilemalla jotain muuta. Nykyisin moni on valmis hyppäämään uusiin haasteisiin. Sellainen avartaa.
- Anonyymi
Minäkin tulin 70-luvun alusta, mutta en kesä- vaan kokovuodenaikaisasukkaaksi. Saattaahan olla, että minullakin alkaa muisti hämärtyä noista ajoista, mutta mitään tuollaista en kyllä havainnut. En kyllä tiennyt silloisista hallintohimmelin riidoistakaan eikä ne jaksa kiinnostaa vieläkään.
Eli en osaa sanoa asioista mitään, koska mihinkään sisäpiiriin en päässyt. En kyllä pyrkinytkään. Minulla oli täysi työ elättää itseni siinä työpaikassa, jonka satuin saamaan. Muuhun ei (rajoittunut?) kapasiteettini kertakaikkiaan riittänyt.
Kesäasukkaan asiat olivat ja lienevät vieläkin toisin. Oli omaisuutta, kesäasuntokin, ymmärsin. Ehkä venekin, kuten aikanaan eliittiin kuuluneilla? Ja oli aikaa olla poissa työelämästä viettämässä sitä kesäasukkaan elämää toisten kaltaistensa kanssa. Sikäli kuin sitä työelämää varsinaisessa merkityksessä olikaan. Jotkut ne vain ovat saaneet paremman osan. Syistä, joita en ala arvailemaan.
Eikä asia liiemmin minua kiinnostakaan. Pois kuitenkin pääsin. Yhdestä helvetistä toiseen helvettiin. Kohta on aika siirtyä toisiin ympyröihin, onhan matkamittarissani jo kahdeksikolla alkava luku.
Joten, jatkakaa niinkuin parhaaksenne näette. Te, jotka voitte valita.- Anonyymi
Arvostan, kokemustasi. Se, että tulin kesäasukkaaksi sekä avuksi tätini luokse johtui siitä, että olin koululainen, en ollut rikas ja joutilas. Hyvä pääsiäistä!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787