Parhainta aikaa kun

Mikä tahansa asia, jokin kokemus, hetki tai tunnelma on miellyttävä ja jolloin tuntee olonsa ja elämänsä hyväksi.
Vuodenajoista puhuttaessa kevät ja alkukesä tuovat minulle erityistä odotusta ja merkitystä. Luonto kasvaa ja sen kauneus ja linnut laulaa. Kuuntelin netistä eri laululintujen tuttuja ääniä mutta joiden nimiä en tiedä tai unohtanut ja en tunnista kun niitä kuulee. Lapsuudesta tulee mieleen uimiset ja itse ongitut ahvenet ja niiden paistaminen.
4285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulle muisto kesäyöstä, kun mieheni kanssa kävelimme rantamaisemassa.

Oli valoisaa ja lintujen ääniä ja kevyt tuuli ja usva laskeutunut niitylle jolla hirvet olivat syömässä, eivätkä lähteneet meitä karkuun.

Olimme rakastuneita, se hetki oli erityinen ja siihen palaan muistoissani vaikka aikaa on kulunut jo yli 40vuotta ja miehenikin kuolemasta jo 22 v.

Kun on saanut elää rakastavan ihmisen kanssa 20 yhteistä vuotta, niin siitä ajasta on paljon hyvää ja kaunista muistettavaa, mutta kertomani kesä yö oli erityinen

t tepa

Äänestä

Kovin suhteellisia ovat minun "parhaani".
Tuntui mojovalle kun poikamiehenä 4:n vuorokauden täydellisen pakollisen vesipaaston jälkeen rohkenin ottaa palkkaennakkoa 50 Sek. Paistetut silakat pottumuusin kera maksoivat työmaaruokalassa 4,50 Sek.
Kämpälle ostin ranskanleivän, jääkaappimargariinia rasian, ketsuppia ja maitoa.

Tai alkuiltapäivän "paras". 75v ikäinen vaimoni sai minut vakuuttuneeksi omasta vastustamattomasta vetovoimastani.

Noiden väliin mahtuu jo paljon kaikenlaista.

Äänestä

Hieno kokemus kun panin sähköjohdon jääkaapille töpseliin
Olin saanut sinne vaihteeksi ruokaa

Äänestä

Olin 22v kun ensimmäisen kerran asuin vakituisesti kerrostalossa ja oli kph suihku,lämminvesi ja wc taloyhtiön saunavuoro. Puhtauden tunne ja olo muiden seurassa. Vuokra asunnossa oli pihasauna,ulkovessa kaupunkioloissa. Eronnut äitini oli kova säästäjä,kulutti rahaa omiin matkoihin vanhempiensa luokse ym ja kärsin rahan puutteesta, huonoista vaatteista koko kouluajan ja sitten yo kevään jälkeen muutimme aivan uuteen kaksioon jossa minulla ei ollut omaa huonetta kun äitini oletti ja odotti pääsevänsä minusta eroon. Oli ajoittanut oston hyvin itselleen. En pääsyt opiskelemaan heti. Ei ole ollut hyvät lähtökohdat elämälle. Isäni lopulta ennen kuolemaansa antoi rahaa asunnon ostoa varten. Elämä helpottui. Nuorena ei ollut rahaa ajokorttiin ja sen seuraus peritty kesämökki oli myytävä koska ei ollut autoa. Se olisi ollut hyvä paikka. Lapsena koettu vääryys ja ikävät asiat ja häpeä eivät unohdu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mikä tahansa asia, jokin kokemus, hetki tai tunnelma on miellyttävä ja jolloin tuntee olonsa ja elämänsä hyväksi.
Vuodenajoista puhuttaessa kevät ja alkukesä tuovat minulle erityistä odotusta ja merkitystä. Luonto kasvaa ja sen kauneus ja linnut laulaa. Kuuntelin netistä eri laululintujen tuttuja ääniä mutta joiden nimiä en tiedä tai unohtanut ja en tunnista kun niitä kuulee. Lapsuudesta tulee mieleen uimiset ja itse ongitut ahvenet ja niiden paistaminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu