Kuka omistaa keskustelualueille kirjoitetut viestit? Voinko halutessani vaatia esim. täältä ylläpitoa poistamaan viestini? Saako ylläpito palauttaa itse poistamani viestit takaisin ketjuihin sellaisilla foorumeilla missä se on teknisesti mahdollista?
Keskustelufoorumijuridiikkaa
Kenguru
2141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Omistat viestin tekijänoikeudet. Kun olet julkaisut tuotoksesi keskustelualueella, niin tästä ei seuraa, että sinulla olisi oikeus poistaa ne sieltä. Et siis voi vaatia (tai vaatimustasi ei ole pakko noudattaa) automaattisesti ylläpitoa poistamaan viestejäsi. Jokin seikka kirjoituksen lähettämisen jälkeen voi kuitenkin tuottaa moraalisen oikeuden kirjoituksen poistattamiseen.
Mielestäni ylläpito ei voi palauttaa itse poistamiasi viestejä, koska sinulla on tekijänoikeuksiin kuuluva oikeus päättää, missä teoksesi julkaistaan.
Kiitos vastauksesta, Jurristi.
Tosin se oli - kuten mainitsitkin- aika monitahoinen, ellei peräti ristiriitainen.
Keskustelufoorumin kantavana ajatuksena on keskusteluketjujen tietty kollektiivinen luonne, ts. että keskustelu rampautuu mikäli joku rupeaa massapoistelemaan viestejänsä välistä. Tämä on mainittu foorumin säännöissäkin. Keskustelufoorumihan ei itseasiassa ole "julkaisu" juridessa mielessä, vaan pikemminkin rinnastettavissa .. kapakkakeskusteluun?