Onnellinen on synonyymi sanonnalle "vähän tyhmä"

Olla "onellinen" tarkoittaa yleisesti maailmalla termiä, "little moron" (pikku tyhmä) ja tälle, jos ei nyt suoranaisesti naureta niin ainakin hymyillään D
Suomessa tämäkin on saatu myytyä kansan syviin riveihin tavalla että kansa luulee että he tosissaan ovatkin onnellisia sanan onnelisen varsinaisessa merkityksessä, olla tyytyväinen ja onnellinen elämässään vaikka ovatkin ovatkin little moron. !
8343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näin on

Usan talouspalstalla äsken käsiteltiin tätänonnellisuuspäivänä

Huom. toimittajat ovat kovapalkkaisia ja pakkokorrekteja luovivat rotujen ja kulttuurien välissä, la moneda habla raha määrää

No kerrottuaan että Suomi .... keskustelu meni heti aiheeseen että nelijalkaiset toddlers ovat maailman onnellisimpia äiti huoltaa, uteliaita ja tyhmiä, konttaavat naperot

Äänestä

jooo, niin,,, suomalaiset ku ovat pikkusen onnellisia, heh


se jo on huomattu maailmallaki, huh,


pikkusen kyllä hävettää,

Äänestä

Erittäin hienoa tampereen kiertoa.

Äänestä

Ei oo totta - Littlemoron, vähän tyhymä.
Kuten Helismaa aikanaan laulussaan; "koulussakin ope sanoi mull, puupää siinä onkin upouus.

Koululais-santtuina meitä ei saanu mikään kuulemaan vanhempien määräämää "pyhäpäivän" viettua.

Ulos sitä karattiin Ylä-Savolaiseen maastoon "uittohommiin".

Äänestä

Elämästään kiittämättömät olisivat onnellisia ,kun olisivat jo päässeet jossain sattumuksessa rajantuollepuolelle.

Äänestä

Miksi tamperelaiset tervehtivät "moro"?
Ilman littleä = pientä.
Siis tarkoittaako moro puolihullua.
Tämä on kait sanan johtamista!

Äänestä

Ei kai. Milloin, miten, miĺlä ennalta asenteella jne asioita käsitellään, etsitään oikeat sanat. Suomalainen tietysti häpeää hyvinvointimaataan, sen siisteyttä, toimivuutta, odottelee vain rehellistä vastausta 'mitä ne meistä ajattelee'. Ei kannattaisi. Asumalla ja työskentelemällä ulkomailla oppii ymmärtämään sanojen merkitykset ja sopivuudet kuhunkin tilanteeseen. Sanat suoraan sanakirjasta eivät aina sovellu puhekieleen.

Äänestä
  • 15:30
    Kurillani moro...
    Aika paljon on vieraskielisiä sanoja on sulautunut puheeseen.
    Aika paljon käytetään vierasperäisiä termejä eri asiayhteyksissä nykyisin.
    Työelämässä huomasi jonkun olleen koulutuspäivillä. Uudella termillä yritys vaikuttaa.
    Enemmin sellainen huvitti ellei peräti tuntenut myötähäpeää.
    Beng
    Tuo 'mitä ne meistä ajattelevat' on komplekseista kertovaa. Tuota kiusallisuutta ja noloutra pitävät toimittajat yllä. Lähes päivittäin.
    Tänäänkin. Ananas-lonkeroon ihastunut on istunut jossain katsomossa tehtaan lippis päässä.
    Mitä? Häh? Aikoinaan oli Hankkija lippis ja muistaakseni oranssi...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olla "onellinen" tarkoittaa yleisesti maailmalla termiä, "little moron" (pikku tyhmä) ja tälle, jos ei nyt suoranaisesti naureta niin ainakin hymyillään D
Suomessa tämäkin on saatu myytyä kansan syviin riveihin tavalla että kansa luulee että he tosissaan ovatkin onnellisia sanan onnelisen varsinaisessa merkityksessä, olla tyytyväinen ja onnellinen elämässään vaikka ovatkin ovatkin little moron. !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu