Avopuoliso kuoli, perikunta ajoi avolesken kodistaan. Perikunta siis murtautui avolesken kotiin ja hankki asuntoon uudet lukot. Perikunta vakuutteli, että avoleski saa omat tavansa pesän erottelussa. Pesänerottelija määrättiin, mutta hän kertoi että perikunta on päättänyt pitää pesän jakamattomana pesänä. Avolesken omaisuus olisi heillä turvassa siihen asti kunnes he jakavat pesän.
Avoleski ei ole heistä pesänosakas, eikä hänellä ole heidän mukaansa oikeutta vaatia omia tavaroitaan, jotka hän on satanut omalla pankkikortillaan ja joista hänellä on kuittien kopiot. Alkuperäiset kuitit hän toki jätti kotiinsa eikä saa niitäkään.
Auttakaa maallikkoa mitä tässä lain mukaan voi tehdä. Perästä ei ole laadittu erottekukirjaa. Jos se olisi laadittu erottelu pitäisi suorittaa puolessa vuodessa, mutta kuikan kauan voi viivytellä erottelukirjan laadinnassa?
Pesän erottelija muuttui pesänjakajaksi eikä tee mitään
Anonyymi-ap
1
232
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän tuossa oo päätä ei häntää.
Tilaa puolentunnin konsultaatio tai vaikka 15 minuutin ja kysy asianajajalta miten tuo asia on. Entä jos tuolla perintö- ja testamenttipalstalla tietäisivät.
Tee luettelo niistä vehkeistä, mitkä on sinun ja mitkä oot ostanut.
Kirjastosta löytyy joku kirja, miten avopuolisoiden varat jaetaan,
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352206
- 841293
- 561288
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...351215- 631171
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39884Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122769- 31721
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21572Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565