Avopuoliso kuoli, perikunta ajoi avolesken kodistaan. Perikunta siis murtautui avolesken kotiin ja hankki asuntoon uudet lukot. Perikunta vakuutteli, että avoleski saa omat tavansa pesän erottelussa. Pesänerottelija määrättiin, mutta hän kertoi että perikunta on päättänyt pitää pesän jakamattomana pesänä. Avolesken omaisuus olisi heillä turvassa siihen asti kunnes he jakavat pesän.
Avoleski ei ole heistä pesänosakas, eikä hänellä ole heidän mukaansa oikeutta vaatia omia tavaroitaan, jotka hän on satanut omalla pankkikortillaan ja joista hänellä on kuittien kopiot. Alkuperäiset kuitit hän toki jätti kotiinsa eikä saa niitäkään.
Auttakaa maallikkoa mitä tässä lain mukaan voi tehdä. Perästä ei ole laadittu erottekukirjaa. Jos se olisi laadittu erottelu pitäisi suorittaa puolessa vuodessa, mutta kuikan kauan voi viivytellä erottelukirjan laadinnassa?
Pesän erottelija muuttui pesänjakajaksi eikä tee mitään
Anonyymi-ap
1
271
Vastaukset 1
- Anonyymi
Eihän tuossa oo päätä ei häntää.
Tilaa puolentunnin konsultaatio tai vaikka 15 minuutin ja kysy asianajajalta miten tuo asia on. Entä jos tuolla perintö- ja testamenttipalstalla tietäisivät.
Tee luettelo niistä vehkeistä, mitkä on sinun ja mitkä oot ostanut.
Kirjastosta löytyy joku kirja, miten avopuolisoiden varat jaetaan,
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311384
- 881252
- 81736
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...11670- 27667
- 47543
- 19535
- 44515
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115509- 41492