Media HILJAA kun juuri nyt tuulivoima koko suomessa ei tuota mitään.......

Anonyymi-ap

Paitsi on jopa -20 MW IMEMÄSSÄ virtaa...media hiiren hiljaa , paljonko auttaisi 5 kertainen määrä myllyjä......kun tuotanto on pyöreä 0 ja kuluttavat kuitenkin.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta meidän tiltumme se jaksaa jauhaa.

      Pitäisi palata Venäjän vasallivaltioksi, jotta saisimme sieltä taas halpaa maakaasua, kivihiiltä, öljyä ja sähkö. Siitä ja vain siitä tässä on kyse.

      Ongelmat alkoivat, kun monta vuosikymmentä sitten Suomessa päätettiin ripustautua tuontisähkön varaan. Ei rakennettu voimaloita lähellekään samaan tahtiin kuin sähkönkulutus kasvoi.

      Tuulivoimaa tästä on turha syyttää, koska tilanne on ollut tämä jo yli 30 vuotta!

      Vielä muutama vuosi sitten oma tuotantokapasitetti pystyi kattamaan vain 70 % huippukulutuksesta. Siis omaa tuotantoa oli vajaa 11 GW ja kulutusennätys 15 GW. Vajaus omassa tuotantokyvyssä oli niin suuri, ettei edes OL3 riittänyt sitä paikkaamaan. Olisi pitänyt rakentaan KOLME OL3 kokoista laitosta!

      Tiltut selittä aina vesivoimasta, mutta sen kapasiteetti on Suomessa noin 3,2 GW. Ja tämä 3,2 GW oli jo mukana edellä mainitussa vajaan 11 GW tehossa. Eikä vesivoimaloita loputtomiin voi 100 % teholla ajaa - loppuu vesi, etenkin vähänsateisina vuosina. Viime talvina näkyy se todellinen tuotanto olleen max. 2 GW tasolla.

      Oy Suomi Ab yllätettiin housut kintuissa, kun sähköntuonti ryssälandiasta loppui. Ei riitä siirtokapasiteetti Ruotsista paikkaamaan tätä vajetta ja kaupan päälle on ollut vielä kaikenlaista vikaa sekä näissä siirtoyhteyksissa että ydinvoimaloissa sekä Suomessa että Ruotsissa. Joten hintaa on ajoittain piisannut.

      Onneksi viimeisten viiden vuoden aikaan on rakennettu hurjasti tuulivoimaa. Kapasiteettia teoriassa 7 GW - tosin eihän ne kaikki ikinä samaan aikaan sähhköä tuota, vaan nykyinen enneätys on 6 GW. Se on hurja määrä, 50 % tavanomaisesta talvipäivän sähkönkulutuksesta ja enemmän kuin ydinvoimalat kykenevät tuottamaan. Silloin, kun OL3 sattuu toimimaan. Nyt OL3 on taas vaihteeksi pois pelistä ja käynnistymistä on muistaakseni siirretty jo 3 kertaan.

      Tuulisena päivänä Oy Suomi Ab on sähköntuotannon suhteen omavarainen. Tyynenä päivänä ei ole, mutta siinä on syynä 30+ vuotta sitten tehdyt virheet. Tämä syynä hurjaan sähkönhinnan vaihteluun. Mutta komukki tietysti haluaa, että siirrymme kommunismiin = säskö jas leipä on halpaa... mutta saatavuus voi olla niin ja näin (hyllyt tyhjinä + sähkökatkoja).

      Myös OL3 on virhe. Liian iso laitos, jonka heiluttelee sähkön hintaa ylös/alas sen mukaan, sattuuko toimimaan. OL3 nostaa sähkön hintaa myös toimiessaan, koska koko ajan täytyy pitää siirtolinjoissa kapasiteettia varalla (=ei voidan ostaa halpaa vesi/tuulivoimaa Ruotsista ja Norjasta), jotta tehoa voidaan nostaa, mikäli OL3 sippaa yllättäen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6414
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe