Uimahallissa

Anonyymi-ap

Miksei nuorempi romaani saa olla samaan aikaan uimahallissa, kun siellä on joku iäkkäämpi romaani?

9

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siellä on saunaetiketti voimassa.

    • Anonyymi

      Romanikulttuurissa on keskeistä, että nuoremmat romanit kunnioittavat joka suhteessa itseään vanhempia romaneja. Näin ollen romanit pitävät loukkaavana muun muassa sitä, että romani menee uimahalliin uimaan tai saunomaan samaan aikaan, kun siellä on joku tätä henkilöä vanhempi romani. Käsitys tällaisen toiminnan loukkaavuudesta liittyy vahvasti siihen, että vähäpukeisuutta ja alastomuutta pidetään romanien keskuudessa paljon arkaluonteisempana asiana kuin pääväestön keskuudessa.

      Edellä mainittuun tapaan perustuen on Suomen vankiloissakin käytäntönä, etteivät nuoremmat ja vanhemmat romanivangit käy saunassa samaan aikaan. Vankilan henkilökunta on yleensä hyvin tietoinen tästä käytännöstä. 

      Olen kuullut menneinä vuosikymmeninä sattuneista tapauksista, joissa vanginvartijat ovat kiusallaan sanoneet saunomaan menossa olevalle nuorelle romanivangille, että tämä voi mennä saunaan, koska siellä ei tällä hetkellä ole tätä vankia vanhempia romaneja. Todellisuudessa vartijat ovat näissä tapauksissa tienneet, että saunassa on parhaillaan vanhempia romaneja. Kun nuorempi romani on sitten mennyt sisään saunaan, on hän joutunut yllätyksekseen häpeälliseen kohtaamiseen.

      • Anonyymi

        Voe mahoton 😆


    • Anonyymi

      Pajonko pitää olla ilkäeroa niin että voi sanoa että toinen on vanhempi ja toien nuorempi?

      • Anonyymi

        6 kk, naisilla 3,7 kk.


    • Anonyymi

      Miten toimitaan tilanteissa että uimahallin saunassa on jo nuorempi romani kun vanhempi tietämättään tilateesta tulee saunaan?

    • Anonyymi

      Päteekö sääntö sekä miehillä että naisilla?

    Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      151
      1497
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      585
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe