Git commit automaattisesti vai manuaalisesti?

Anonyymi-ap

Kuulin, että gitiin laitetaan yleensä vain toimivaa koodia. Onko ohjelmoijilla käytössä joku skripti, että jos tiedosto tallennetaan idessä tai editorissa, suoritetaan automaattisesti yksikkötestit ja commitoidaan koodi talteen, vai onko commit aina manuaalinen operaatio?

6

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eihän tuossa ole pätkän vertaa järkeä, että jokaisella tallennuksella tehdään tuollaista.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­­N­y­m­­f­­­o­­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Opettele käyttämään gitiä niin selviää. Yleensä projektissa työstetään feature branchia johon committaat säännöllisesti toimivaa koodia, ja kun feature on valmis, se mergetään main branchiin ja ratkotaan mahdolliset konfliktit. Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. Joissain IDEissä tietyt komennot voi hoitaa hiirellä, mutta parempi on osata kaikki komentoriviltä. DevOps-käytänteitä käytetään jos käytetään tai itse niitä luot.

      • Anonyymi

        "Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. "

        en ole ikipäivänä käyttänyt mitään gittiä enkä tule käyttämään ja koodannut kuitenkin okhta 30 v


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. "

        en ole ikipäivänä käyttänyt mitään gittiä enkä tule käyttämään ja koodannut kuitenkin okhta 30 v

        Kirjoittaja varmaankin ajatteli tilannetta potentiaalisten työpaikkojen kannalta, missä yleisyyden vuoksi GIT on hyödyllistä tuntea. Hajautettuja versionhallintajärjestelmiä on toki muutama muukin, saati keskitettyjä. Siten monelle voi tulla mieleen ensimmäisenä VSS tai SVN, eikä muuta vaihtoehtoa ole kaivannut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. "

        en ole ikipäivänä käyttänyt mitään gittiä enkä tule käyttämään ja koodannut kuitenkin okhta 30 v

        Et siis ole osallistunut mihinkään oikeaan ohjelmistoprojektiin, näperrellyt vain..


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      293
      4553
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      355
      2647
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2524
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      171
      2413
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      199
      2314
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      515
      1315
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      407
      1199
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      12
      1161
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      963
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      94
      949
    Aihe