Git commit automaattisesti vai manuaalisesti?

Anonyymi-ap

Kuulin, että gitiin laitetaan yleensä vain toimivaa koodia. Onko ohjelmoijilla käytössä joku skripti, että jos tiedosto tallennetaan idessä tai editorissa, suoritetaan automaattisesti yksikkötestit ja commitoidaan koodi talteen, vai onko commit aina manuaalinen operaatio?

6

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eihän tuossa ole pätkän vertaa järkeä, että jokaisella tallennuksella tehdään tuollaista.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­­N­y­m­­f­­­o­­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Opettele käyttämään gitiä niin selviää. Yleensä projektissa työstetään feature branchia johon committaat säännöllisesti toimivaa koodia, ja kun feature on valmis, se mergetään main branchiin ja ratkotaan mahdolliset konfliktit. Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. Joissain IDEissä tietyt komennot voi hoitaa hiirellä, mutta parempi on osata kaikki komentoriviltä. DevOps-käytänteitä käytetään jos käytetään tai itse niitä luot.

      • Anonyymi

        "Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. "

        en ole ikipäivänä käyttänyt mitään gittiä enkä tule käyttämään ja koodannut kuitenkin okhta 30 v


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. "

        en ole ikipäivänä käyttänyt mitään gittiä enkä tule käyttämään ja koodannut kuitenkin okhta 30 v

        Kirjoittaja varmaankin ajatteli tilannetta potentiaalisten työpaikkojen kannalta, missä yleisyyden vuoksi GIT on hyödyllistä tuntea. Hajautettuja versionhallintajärjestelmiä on toki muutama muukin, saati keskitettyjä. Siten monelle voi tulla mieleen ensimmäisenä VSS tai SVN, eikä muuta vaihtoehtoa ole kaivannut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ihan peruskauraa joka jokaisen koodaajan on osattava. "

        en ole ikipäivänä käyttänyt mitään gittiä enkä tule käyttämään ja koodannut kuitenkin okhta 30 v

        Et siis ole osallistunut mihinkään oikeaan ohjelmistoprojektiin, näperrellyt vain..


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      165
      3755
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      17
      3065
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      226
      2627
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      239
      2162
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      76
      1913
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1317
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      25
      1249
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1168
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      91
      972
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      919
    Aihe