Mikä on syynä, ettei pyhäpäivänä voi saunoa? Monessa taloyhtiössä on vanha tapa siirtää vakituiset saunavuorot pois pyhäpäivältä. Pitkäperjantai 29.3.2024 ei siis ole sovelias saunapäivä. Perjantain saunavuorot halutaan siirtään huomiselle, torstaille.
Minkä ihmeen takia? Mikä on aikanaan ollut logiikka, kun joku on ensimmäistä kertaa keksinyt, että pyhäpäivänä ei voi mennä saunaan?
Minkä takia saunavuorot siirretään pois pyhäpäivältä?
9
528
Vastaukset
- Anonyymi
Ompa outoa. Pelätäänkö että löylyn heitto ja suohkussac käynti häiritsee pyhärauhaa? Ei vaine. Automatiikka laittaa saunan päälle ja kytkee pois joten ihmistä siihen ei tarvita..
En näe mitään syytä evätä saunomista pitkänäperjantaina. Täyttä hulluutta.- Anonyymi
Eläkeläiset kohkaavat saunavuorojen siirtelyä. Tavasta päästään, kun viimeiset vanhan ikäpolven edustajat ovat kuolleet. En halua kuulostaa ilkeältä, mutta siitä on kyse.
- Anonyymi
Juutalaisten määräykset ovat levinneet aina tänne Euroopan peräkylään asti. Suomessa pitäisi olla uskonnonvapaus mutta ei vaan ole. Saako täällä saunoa Allahin porukan pyhäpäivinä?
- Anonyymi
Voi muuttaa pois taloyhtiöstä jos on epämukavaa ja pitää narista joka asiasta.
- Anonyymi
Kyseinen henkilö on taloyhtiön hallituksen jäsen ja yli 80-vuotias. Hän ei voi sanoa pyhäpäivänä. Hän haluaa saunavuorot siirrettävän.
Edes juhannusaattona ei voi saunoa! Silloinkin hän haluaa, että kaikki saunavuorolaisten vuorot siirretään edelliseen päivään! Aattona ei voi saunoa, ei wdes juhannusaattona. Anonyymi kirjoitti:
Kyseinen henkilö on taloyhtiön hallituksen jäsen ja yli 80-vuotias. Hän ei voi sanoa pyhäpäivänä. Hän haluaa saunavuorot siirrettävän.
Edes juhannusaattona ei voi saunoa! Silloinkin hän haluaa, että kaikki saunavuorolaisten vuorot siirretään edelliseen päivään! Aattona ei voi saunoa, ei wdes juhannusaattona.Suomessa joulu- ja juhannusaatot eivät edes ole pyhäpäiviä.
- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
Suomessa joulu- ja juhannusaatot eivät edes ole pyhäpäiviä.
Eivät ne mitään työpäiviäkään ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät ne mitään työpäiviäkään ole.
Mutta ei ne ole pyhäpäiviäkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174