Tietääkö joku milloin se ilmestyy? Eli joko Tolkien raapustaa sitä?
2 trilogia?
Pupupöksy
4407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tolkien on jo kuollut...
...eli Tolkienin kuolemasta on varmaan jo miljoona vuotta (no okei, ehkei nyt ihan miljoonaa...)hei ihmiset!kuinkas kauan tästä tarkalleen ottaen onkaan?
Mutta kuitenkin, Tolkienhan on raapustanut kaikki trilogiat jo kauan sitten..... mutta tarkoitat varmaan sitä leffaa? sehän tulee teattereihin ens jouluna ja kolmas sitä seuraavana
PS.luulis ihmisten tietävän ainakin tällä palstalla kuka Tolkien on...
Alkaa pikkuhiljaa kypsyttämään tämä vittumainen suhtautuminen ihmisiin, jotka tutustuvat Tolkienin luomuksiin ensimmäistä kertaa. Miten hemmetissä he voisivat tietää asiasta etukäteen yhtään mitään? Eikö tämä palsta ole nimenomaan paikka, jonne tullaan kyselemään niitä perusjuttuja ja "tyhmiä" kysymyksiä? Ja kaiken huippu ovat tämmöiset wannabe-elitistit jotka eivät itse tiedä edes Tolkienin kuolinaikaa (2.9.1973, vatsahaava ja keuhkotulehdus), mutta ovat ensimmäisinä ilkkumassa uusia kasvoja.
Tolkien ei kirjoittanut itse asiassa yhtäkään trilogiaa, vaan Rayner Unwin käski hänen jakaa TSH:n kolmeen osaan. T itse olisi julkaissut Tarun joko kuutena kirjana tai yhtenä isona pakettina (kuten sitä nykyään näkeekin). Muutenkin hänen Keski-Maansa oli yksi laaja kokonaisuus, eikä muistuttanut ollenkaan tämän päivän fantasiakirjailijoiden trilogia/pentalogiasarjoja.
Haloo!! Kaapissako oot kasvanu? Tolkien kuoli 1973, 81 vuotiaana!