Mikä on paras äänenvaimennin?

Anonyymi-ap

Metsästys ja kalastuslehdessä oli 8/2023 äänenvaimennintesti. Jos jollain on se lehti, niin voisi kertoa mikä vaimennin voitti ja mitkä ottivat sijat kaksi ja kolme?

Tarkoitus olisi hankkia äänenvaimennin .308 kiväärille. Jotkut lyhennyttävät piippua, mutta koska kiväärillä on tarkoitus ampua pitkille matkoille, niin en halua piippua lyhentää ja aseessa on vaimenninkierre on valmiina ja se on 18x1.

Olen ajatellut vaimenninta joka tulisi piipun päälle ja jatkaisi silloin piippua mahdollisimman vähän. Tälläisiä on ilmeisesti ainakin stalon ja armase, mutta onko muita?

5

1618

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä osuma 220 ja olem tykännyt. Optiumin nyt ottaisin.

    • Anonyymi

      Itseäkin kiinostaisi tuon testin tulokset. Luulisi nyt jonkun lukeneen viitsivän laittaa edes Metsästys ja Kalastusleheden äänenvaimennin testin listan mikä pärjäsi ja mikä ei.

    • Anonyymi

      Markkinoilla olevat vaimentimet ovat varsin kelpotavaraa ja ajavat asiansa, itse ottaisin teräksisen mieluummin kuin kevyen alumiini- tai peltiputken. On itsellä peltinen ja toinen vahvaa terästä, ensin mainittu soi kuin kellopeli, kun osuu johonkin.
      Ko. lisävaruste on sinällään kovin hyödyllinen; melutaso laskee paljon, rekyyli pienenee mikä yhdessä lisääntyvän piippupainon kanssa vakauttaa tähtäystä.
      Hintoja kannattaa vertailla, sillä haitari on melko laaja. Ja onhan niitä aika erinäköisiä, mikä miellyttää silmää.

    • Anonyymi

      Stalon sen voitti, en ole itsekkään ko. lehteä lukenut, mutta Stalonia myyvät mainostavat sitä juuri tuon testin voittajana. .308 paras vaimentaja oli Stalon XE149. Itselläni on Stalon XE108, Jaki ja Freyr & Devik. Kaikki vaimentaa niin paljon ettei tarvitse käyttää kuulevia kuulosuojaimia metsällä. Niin ja vähentää ne vaimentimet myös rekyyliä. Omasta mielestäni .308 ei nyt erityisen kovasti potkaise, mutta joillekkin se on tärkeä ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe