Olen 86-vuotias ja muistelen nyt entisaikojen kasvatusmedoteja. Ennen oli lapsilla edes jonkilainen kuri, niin kodissa kuin koulussakin. Nyt kurista ei näytä olevan mitään jäljellä. Koulussa oppilaaat saavat käyttäytyä miten haluavat. Enenempää arvostele nykyistä täysin vapaaa kasvatussta, jossa lapsia ei voi mitenkään komentaa. Vaan kerron tositapahtuman omasta nuoruudestani ja totean, että huonoon suuntaan mennään.
Elettiin 60-lukua, minun peheeseni kuului 3 lasta ja meidän parhaita perheystäviä oli samaan yheiskuntaluokkaan kuuluva opettajaperhe, jossa kaksi lasta. Me kävimme jatkuvasti keskustelua kasvatusmenetelmistä. Minun oli, mutta ei välttämättä vaimoni, oli vanhanaikainen "tuppivyö -medoti", jota myös toteutin. Ystäväperhe taas oli jyrkästi vapaan kassvatuksen kannalla.
Totean vain, että omat lapseni, 50-60 ikäisinä ovat menestyneen elämässään loistavasti, valitettavasti ystäviäperheemme lapset sortuivat elämänpoluilla.
Enemppää asiaa selvittämättä avaan keskustelun nykyisestä kurin ja kasvatuksen alennustilasta, ei tarvittaisi enempää näitä kouluampumisia.
Vapaakasvatus
Anonyymi-ap
1
256
Vastaukset
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18346847
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks215258Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si393465Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut303419Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?933211Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää413148- 682631
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1232116En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri542089Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261347- 1801217