Windows kympissä hiiren nuolen vieressä rinkula pyörii loputtomasti. Ei katoa vaikka kone olisi monta päivää käynnissä. Onko kellään tietoa tai valistunutta arvausta mistä moinen johtuu?
Rinkula ei katoa
Anonyymi-ap
19283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hidasteleeko kone? Toimiiko muuten normaalisti?
Aja Ccleaner puhdistus roskatiedostoille sekä rekisterille.
Aja virustarkistus Windowsin omalla virustorjunnalla.
Aja komentorivillä komento sfc/scannow Tämä korjaa järjestelmän tiedostot, jos niissä on vikaa.
Aja myös seuraava komento: DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Tämä voi auttaa joidenkin ongelmien kanssa järjestelmässä.
Avaa tehtävienhallinta (ctrl+alt+del) ja klikkaa kohtaa Käynnistys.
Tarkista, mitkä kohteet käynnistyy käyttöjärjestelmän lisäksi. Poista tarpeettomien kohteiden käynnistys käytöstä.
Tarkista lopuksi päiviykset Windows Updaten kautta.
Raportti edestä: Venäjän armeija saapuu Chasov Jariin, massiivinen drone-hyökkäys Venäjän federaation halki, laukauksia kuuluu Jeiskissä
Ensimmäiset taistelut Chasov Yarin laitamilla Ukrainan asevoimien militantit pakenevat Ternyn kylästä
UKRAINA KATOAA KARTALTA!
W11 on melko surkea!
Microsoftin toiminta USA:ssa on ”uhka kansalliselle turvallisuudelle”, väittää Valkoisen talon entinen kyberjohtaja
Valkoisen talon entinen kyberpomo pitää Microsoftin valta-asemaa ongelmana.
Yhdysvaltain Valkoisen talon entinen kyberjohtaja AJ Grotto pitää ongelmallisena sitä, että Microsoftilla on niin paljon valtaa hallituksen it-järjestelmien toimintaan.
Grotton mukaan 85 prosenttia hallituksen toimisto-ohjelmistoista on Microsoftin käsialaa, ja käyttöjärjestelmien kohdalla osuus on vielä tätäkin suurempi. Asiasta uutisoi The Register.
Grotton mukaan Microsoftin asema on niin korkea, että hallituksen kaipaamien järjestelmien toimittamisessa ohjelmistojätillä ei käytännössä ole yhtään kilpailijaa. Grotto sanoo, että tämä puolestaan johtaa siihen, että Microsoftilla ei ole kovinkaan suurta motivaatiota tehdä järjestelmistään turvallisempia.
”Jos katsotaan SolarWinds-tapausta muutaman vuoden takaa, [Microsoft] käytännössä myi liittovaltion järjestöille kirjautumismahdollisuutta lisäpalveluna sen sijaan, että siitä oltaisiin tehty oletusarvoinen järjestely. Tämän vuoksi järjestöillä oli merkittäviä vaikeuksia paikallistaa tietovuotojen lähteeksi SolarWindsin tietomurto”, Grotto sanoo.
Grotto sanoo, että Microsoft rimpuili ja vastusteli kaikin keinoin, ennen kuin se pakon edessä myöntyi tekemään kirjautumismahdollisuudesta oletusarvoisen järjestelyn. Grotton mukaan tämä osoittaa, että Microsoftilla on paljon valtaa, eikä se pelkää käyttää sitä.
Grotto sanoo, että kun tähän yhtälöön lisätään sekä kiinalaisten että venäläisten hakkereiden murtautuminen Microsoftin kehittämiin sähköpostipalveluihin, ja kuinka tietomurtojen seurauksena vieraan vallan hakkerit saivat lukea hallituksen sisäisiä sähköposteja, Microsoftia ja sen tuotteita voidaan perustellusti pitää uhkana kansalliselle turvallisuudelle.
Grotto ei ole tuomioissaan yksin. Ars Technica kertoo, että Yhdysvaltain Cyber Safety Review Board (CSRB) pitää Microsoftin tietoturvakulttuuria yksinkertaisesti riittämättömänä. Yhtiön löyhät järjestelyt johtivat sarjaan tietoturvaongelmia, jotka olisivat olleet täysin vältettävissä.
”[CSRB] havaitsi, että sarja Microsoftin toiminnallisia ja strategisia päätöksiä yhdessä paljastavat yhtiökulttuurin, joka vähentää sekä sijoituksia yritystietoturvaan että huolellista riskinhallintaa”, raportti toteaa.
Wired selventää, että kiinalaiset hakkerit pääsivät käsiksi Microsoftin yrityskäyttöön tarkoitetun Exchange Online -sähköpostipalvelun järjestelmiin vuonna 2021. Sieltä hakkerit uivat muun muassa Yhdysvaltain hallituksen järjestelmiin. Myöhemmin Kiina julkisti haavoittuvuudet, mikä johti vakavaan hyökkäysaaltoon muiden kynnelle kykenevien operaattoreiden käyttäessä tilaisuutta hyväkseen.
Vuonna 2023 Kiina tunkeutui 22 hallituksen organisaation sähköpostitileille. Hakkerit pääsivät vakoilemaan muun muassa valtiovarainministeriön virkamiehiä sekä kauppaministeri Gina Raimondoa juuri ennen Yhdysvaltain delegaation vierailuja Pekingiin. Ars Technican mukaan hakkerit saivat käsiinsä satoja tuhansia sähköposteja.
Vuoden 2024 alussa Microsoft tunnusti, että Venäjän hallituksen alaisuudessa työskentelevät hakkerit olivat käyttäneet yksinkertaista temppua päästäkseen käsiksi Microsoftin sisäisiin sähköposteihin. Hakkerit pääsivät lukemaan johtoportaan, tietoturvapäälliköiden sekä asianajajien sähköposteja. Myös liikesalaisuuksia sekä lähdekoodia vuosi hakkerien käsiin.
Huhtikuun puolessa välissä Yhdysvaltain kyberturvaorganisaatio CISA kertoi, että osa näistä vuodetuista liikesalaisuuksista koski Yhdysvaltain liittovaltion organisaatioita.
Muinaista sontoo.
HYVÄ NIIN!
Ukrainan tukeminen on järjen köyhyyttä!!!!!!!!!!
Miksi windoosin grafikkapuskuri täytyy jatkuvasti?
On älykkyyden puutetta luulla että Venäjän desanttien "mielipiteet" ja trollaukset ketään kiinnostaisi :)
EVVK!
Perustimme Kuopioon Windowsintorjunta joukot..
Näin tekee.
W11 ON SAATANAN HIDAS!
Ei ole oma kone mutta otan ohjeet talteen että voi kokeilla sitten kun käyn kylässä. Sinänsä ei ole kiire kun ohjelmat toimii normaalisti. Vain se rinkula harmittaa.
Typeryksillä on kaikenlaisia ongelmia. Ei noille puupäille mitään konetta pitäisi antaa, eivät ymmärrä sen päälle mitään, tänne tulevat tyhmyyttään todistelemaan.
Näinhän se on. Typerykset ostavat typeryyksissään tietokoneita, joissa on niin typerä käyttöjärjestelmä että pitää olla tietokonenero sitä käyttämään.
Katso Tehtävienhallinnasta onko siellä joku prosessi joka vie cpu-aikaa.
Muistakaamme esimerkiksi useita henkilöitä tästä luettelosta:
· Salvator Allende - Chile, 1973;
· Saddam Hussein - Irak, 2006;
· Slobodan Milosevic - Serbia, 2006;
· Muammar Gaddafi - Libya, 2011.
· Volodymyr Zelenskyi - Ukraina, 2024.
KUOLLEET DIKTAATTORIT!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Normi windoosia!
Ringula pysähtym näyttö pimeni ja HP ruuttaa savua joka reijjästä! 💨