haittaako jos...

piipaa

..ruokin kahta neitokakaduani undulaatin ruualla enkä parakiitti sekoituksella? joskus saavat kyllä sitäkin, mutta yleensä eivät.
seepiansuomu ja muita kiviä on, ja tuoreruokaa monipuolisesti päivittäin, vitamiineja ja kalkkiruohetta annan välissä myös.
en pysty hankkimaan parakiitti sekotusta joka kerta kun tarvitsee, asun niin syrjässä! muuten hoito on hyvin hoidossa!

ps. linnut ovat kyllä terveitä ja virkeitä, vaikka undun ruokaa ovatkin syöneet jo melko kauan!

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Suurimmaksi osin undun ja parakiitinsiemenseos on ihan samaa tavaraa eli lähinnä erilaisten hirssilajikkeiden siemeniä, parakiitinseoksessa vaan on jonkun verran seassa suurempiakin siemeniä (yleensä auringonkukkaa ja safloria). Eli ihan huoletta sitä unduseosta voi neitsikallekin syöttää etenkin tilapäisesti.

      Yksipuolisesti ravinteita sisältävän siemenseoksen terveellisempi vaihtoehto kuivamuonana olisi täysravintopelletti osittain tai jopa lähes kokonaan siementen sijasta. Pellettejä voi ostaa postimyynnilläkin jos lähitienoon kaupoista ei löydy.

      • omppu

        Kyllä se undujen siemenseoskin käy ja sueraavan kerran kun pääset eläinkauppaan osta/tilaa pellettejä eivät sotke niin kuin siemenet. Pelleteissä vitamiinit mukana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      435
      5392
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      170
      3196
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2741
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      7
      2432
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      70
      2071
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2030
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      1984
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1737
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1481
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1363
    Aihe