haittaako jos...

piipaa

..ruokin kahta neitokakaduani undulaatin ruualla enkä parakiitti sekoituksella? joskus saavat kyllä sitäkin, mutta yleensä eivät.
seepiansuomu ja muita kiviä on, ja tuoreruokaa monipuolisesti päivittäin, vitamiineja ja kalkkiruohetta annan välissä myös.
en pysty hankkimaan parakiitti sekotusta joka kerta kun tarvitsee, asun niin syrjässä! muuten hoito on hyvin hoidossa!

ps. linnut ovat kyllä terveitä ja virkeitä, vaikka undun ruokaa ovatkin syöneet jo melko kauan!

2

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Suurimmaksi osin undun ja parakiitinsiemenseos on ihan samaa tavaraa eli lähinnä erilaisten hirssilajikkeiden siemeniä, parakiitinseoksessa vaan on jonkun verran seassa suurempiakin siemeniä (yleensä auringonkukkaa ja safloria). Eli ihan huoletta sitä unduseosta voi neitsikallekin syöttää etenkin tilapäisesti.

      Yksipuolisesti ravinteita sisältävän siemenseoksen terveellisempi vaihtoehto kuivamuonana olisi täysravintopelletti osittain tai jopa lähes kokonaan siementen sijasta. Pellettejä voi ostaa postimyynnilläkin jos lähitienoon kaupoista ei löydy.

      • omppu

        Kyllä se undujen siemenseoskin käy ja sueraavan kerran kun pääset eläinkauppaan osta/tilaa pellettejä eivät sotke niin kuin siemenet. Pelleteissä vitamiinit mukana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      236
      3526
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3168
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      71
      2718
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2576
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2175
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1929
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      23
      1912
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1721
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1073
    Aihe