haittaako jos...

piipaa

..ruokin kahta neitokakaduani undulaatin ruualla enkä parakiitti sekoituksella? joskus saavat kyllä sitäkin, mutta yleensä eivät.
seepiansuomu ja muita kiviä on, ja tuoreruokaa monipuolisesti päivittäin, vitamiineja ja kalkkiruohetta annan välissä myös.
en pysty hankkimaan parakiitti sekotusta joka kerta kun tarvitsee, asun niin syrjässä! muuten hoito on hyvin hoidossa!

ps. linnut ovat kyllä terveitä ja virkeitä, vaikka undun ruokaa ovatkin syöneet jo melko kauan!

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Suurimmaksi osin undun ja parakiitinsiemenseos on ihan samaa tavaraa eli lähinnä erilaisten hirssilajikkeiden siemeniä, parakiitinseoksessa vaan on jonkun verran seassa suurempiakin siemeniä (yleensä auringonkukkaa ja safloria). Eli ihan huoletta sitä unduseosta voi neitsikallekin syöttää etenkin tilapäisesti.

      Yksipuolisesti ravinteita sisältävän siemenseoksen terveellisempi vaihtoehto kuivamuonana olisi täysravintopelletti osittain tai jopa lähes kokonaan siementen sijasta. Pellettejä voi ostaa postimyynnilläkin jos lähitienoon kaupoista ei löydy.

      • omppu

        Kyllä se undujen siemenseoskin käy ja sueraavan kerran kun pääset eläinkauppaan osta/tilaa pellettejä eivät sotke niin kuin siemenet. Pelleteissä vitamiinit mukana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4099
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3063
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      187
      2038
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe