Saako aseita säilyttää

Anonyymi-ap

Esim. Edullisessa "ei virallisessa" asekaapissa jotka tarjoaa eräs halpakauppaketju.
Pitääkö kaapin olla jotenkin hyväksytty?

6

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos aseita on maksimissaan 5 kpl, eikä niin sanottuja evr. aseita, niin kyllä😁😁😁

      • Anonyymi

        Minulla baikalin rihla, 12/76-.222, rinn.piippuinen haulikko 12/70, vanha sot.kivääri 762x54r sekä .45 pistooli 10ptr lippaalla.
        Vielä tulee pumppu-tai puoliaut.haulikko.
        Saanko siis edelleen säilyttää tuoda Tokmannin lukittavassa peltikaapissa jota asekaapiksi myydään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla baikalin rihla, 12/76-.222, rinn.piippuinen haulikko 12/70, vanha sot.kivääri 762x54r sekä .45 pistooli 10ptr lippaalla.
        Vielä tulee pumppu-tai puoliaut.haulikko.
        Saanko siis edelleen säilyttää tuoda Tokmannin lukittavassa peltikaapissa jota asekaapiksi myydään.

        Et, kaappisi on ollut laiton jo monta vuotta.
        Jos säilytettävänä on erityisen vaarallinen ampuma-ase, esimerkiksi sarjatuliase, puoliautomaattinen pistooli pitkillä lippailla, puoliautomaattinen kivääri pitkillä lippailla tai yli viisi ampuma-asetta, on asetta taikka aseita aina säilytettävä sisäministeriön asetuksessa määritellyssä murtoturvallisessa ja lukitussa turvakaapissa tai säilytyspaikan poliisilaitoksen hyväksymissä säilytystiloissa. Tällä hetkellä hyväksytyt standardit ovat EN 14450 taso S1 ja S2, EN 1143-1 tasosta 0 alkaen, lakkautettu standardi SS 3492 sekä toistaiseksi Ruotsin kansallinen normi SSF 3492. Samassa taloudessa asuvien aseet lasketaan yhteen, joten turvakaappi tarvitaan, jos samassa taloudessa asuvilla on yhteensä enemmän kuin viisi asetta.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        ❤️ ­N­y­­m­f­o­­m­­­a­a­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ameeriikas piretään tyynyn alla mutkaa, rosvot voi yllättää päiväunilta!😎

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      186
      5329
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1661
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1028
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      827
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      827
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      788
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      759
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    Aihe