huolestunut

äiti

Olen erittäin huolestunut 2v4kk ikäisen poikamme puheenkehityksestä! Hän ymmärtää kyllä todella hyvin puhetta ja osaa vastata moniin kysymyksiin yhdellä sanolla, mutta lauseita hän ei tunnu oppivan millään. Kun 1 1/2vuotiaat oppii yhdistelemään kahden sanan lauseita, niin meidän poika kyllä oppii sanoja, mutta ei yhdistele niitä lauseiksi. Osaa kyllä sanoa esim moi mummu, osta auto. Mutta siihen se sitten jääkin. Alkuraskaudessa jouduin ottamaan muutamia raskauspahoinvointi tableteita kovaan raskaupahoinvointiini ja nyt minua mietityttääkin se, että ne ovat vahingoittaneet poikani aivoja. Muuten hän on kehittynyt normaalisti. 2-vuotisneuvolassa kysyin, milloin voisi päästä puheterapiaan, mutta neuvolatäti sanoi, että ei olisi vielä huolestunut. Sekä mieheni, että minä olemme molemmat osannet puhua lauseita ennen kuin olemme täyttäneet 2v.

9

2028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti

      Voihan olla, että kun lapsi hoksaa jujun, niin silloin tulee puhee jo valmiimpana yhtäkkiä. Eipä aikaakaan, kun itseksesi ihmettelet, että miksi tuo lapsi ei voi olla edes joskus hetken hiljaa!

      Voithan vaikka kokeilla, että et ymmärrä ihan kaikkea puolesta sanasta. Sekin voi osaltaan kannustaa lasta käyttämään kieltään. Leiki lapsen kanssa, selitä leikkejä, loruile ja laulele. Meillä ainakin lauluihin tulevat ensin nuo pitkät lauseet, rytmi kun auttaa lasta puheen tuottamisessa.

      Meillä on ainakin täälläpäin sellainen kielen kehitysseuranta neuvolassa 2,5 vuotiaalle lapselle. Odota siis vielä hetki, mutta jos ei vielä kuukausien päästä tule enemmän lauseita, huolestu uudestaa.

      • Susan

        Voisit soittaa kuntanne/kaupunkinne terveyskeskuksen puheterapeutille ja pyytää saada aika hänelle. Hän voisi sitten tehdä arvion lapsestanne ja voisitte olla "huoletta", koska asia olisi virallisesti hoidossa... puheterapeuteille vaan voi olla tosi pitkätkin jonot, mutta pääsisitte ainakin jonoon...
        Meillä pääsimme poikamme kanssa puheterapeutille 2,5 vuotiaana ja diagnoosina oli alunperin vaikeasti viivästynyt puheenkehitys, hän toki puhui vielä vähemmän kuin sinun lapsesi. Oli pääasiassa täysin omaa kieltä..


    • maani78

      Ole tiukkana neuvola tädille ja KÄSKE kirjoittamaan lähete puheterapiaan. Niihin on n.9kk jonot, terapia pitäisi aloittaa nopeasti tai ainakin tutkimusjakso tehtyä jotta saatte tarvitsemanne avun.Jos apu tulee vasta 6v on aina vaikeampaa edetä ja tällöin myös helpommin joutuu kiusatuksi. Kysy ihmeessä jos haluat tietää jotain kokemusta löytyy, mulla on 3 dysfaattista lasta.

      • frogman

        silti lietso hysteriaa.
        Kokemusta on dysfasiasta täälläkin.
        Ei sitä apua osaa hakea esim esikoisen kanssa. Näin kävi meille.
        Minulle ainakin henkilökohtaisesti sanottiin ettei puheterapiasta ole juuri mitään hyötyä ennen kolmea ikävuotta.
        Kannattaa kuitenkin itse ottaa asioista selvyyttä, ei siihen mitään neuvolatätien painostamisia tarvita.
        Älykkyys ei ole ollenkaan riippuvainen puhujan taidoista vaikka lapsi kuten meillä kohta 8 vuotias
        "tankkaa" välillä sanoja.
        Joskus on kiusattukkin juu, mutta lapset on lapsia ja aikuiset vielä pahempia.


    • Jatta

      Siskonpoikani ei puhunut SANAAKAAN ennenkuin täytti 2 vuotta. Eli kaikki tulevat omassa tahdissaan...

    • kristiina

      Kuulostaa samalta kuin meillä. Nyt 2 v 10 kk poikamme rupesi puhumaan kaksi kuukautta sitten. Nyt puhuu kuin papupata, tosin puhe epäselvää. Sitä ennen puhui vain yksittäisiä sanoja. Viime viikolla oltiin foniatrilla (erikoislääkäri). Hän oli sitä mieltä, että ei mitään huolta. Tärkeintä on, että ymmärtää ja että vuorovaikutus toimii. Olin itsekin todella huolestunut. Olemme olleet puheterapiassa seurannassa. Nyt sitäkään ei enää tarvita. Ota rohkeasti puheterapeuttiin yhteyttä. Minä soitin suoraan ja sanoin, että nyt tarvitaan edes yksi aika, jotta saan itselleni mielenrauhan. Kaksi aikaisempaa tyttöäni ovat ruvenneet puhumaan ajallaan.

    • terveydenhoitaja

      Lapsesi sanoo jo kahden sanan lauseita "moi mummu". Ole huoleti. Lapset ovat yksilöitä. Ja pojilla puheen kehitys tyttöjä hitaampaa. Jos lapsi ymmärtää puheen, aivojen kehitys on normaalia. Kyllä se puhe siitä tulee. Joskus hoitopaikassa esim 2 viikkoa voisi auttaa. Kotona ollessa vanhemmat ymmärtävät lastaan liian hyvin ja lapsen ei tarvitse tuottaa puhetta tullakseen ymmärretyksi.

    • ja toka

      ensimmäinen lapsi puhui meidän perheessä useiden sanojen lauseita jo yksi vuotiaana, toinen ei puhunut kaksi vuotiaana sanaakaan ja kolme vuotiaana puheesta ei kukaan ulkopuolinen ottanut mitään selvää - kuusi vuotiaana puhui kyllä mutta oli ns. puhevikainen -> puheterapiassa muutaman krt ja kaikki kirjaimet löytyivät..
      meidän kuopuksella vain ei tainnut olla asiaa niin paljon kun esikoisella.. ja sanoittakin sai asiansa ymmärretyksi.. nyt kumpikin puhuvat kyllä jo yhtä paljon tarvittaessa ja yhtä selvästi
      luultavasti suurta huolta teidän tapauksessa ei ole kun oppii sanoja.. kannattaa lukea ja jutella pojan kanssa paljon - eiköhän puhe sieltä pikkuhiljaa lähde luistamaan..

    • äiti

      Nyt muutamina päivinä poika on oppinut kaksiosaisia lauseita! Koskahan pitkät lauseet tulevat? Kestääköhän tämä kahden sanan vaihe kauaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5006
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      79
      2697
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2632
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2010
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1743
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      47
      1740
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1695
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      22
      1666
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1651
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1651
    Aihe