http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101979850961
Vilkaiskaapa. Lamaa pukkaa, korot nousussa ja rommaus tulossa. Mitäs sanotte tähän, tuulipuvun kahistelijat?
Vilkaiskaapa. Lamaa pukkaa, korot nousussa ja rommaus tulossa. Mitäs sanotte tähän, tuulipuvun kahistelijat?
Vastaukset 88
Vanhimmat
miettiä koska myyn kämppäni että saan siitä hyvän hinnan, koska laman aikana en tietenkään siitä luovu. Kauanko kestää nousta takaisin? Ehkäpä 5-8v. Hitto, eihän siinä sitten muu auta ku pistää kämppä tuoksi aikaa vuokralle tuhnulle ja myydä vasta kun ollaan taas ylhäällä. Realisoitumaton tappio ei ole tappio, puupäät.
Mitä tulee Liikaseen ni tottakai ne korot nousee. Eri asia on et edes Liikanen ei oo koskaan väittäny niiden nousevan seuraavaan pariin vuoteen.
Mutta pitäkää nyt kaikki romppelit peukkuja että tulee lama! En luullu et semmosta joku toivoo mut väärässä olin.
Eipä nyt sekoiteta käsitteitä.
Tuhnu ostaa halvalla, tuulipuku kalliilla. Voit vuokrata sen kämpän halvempien aikojen yli vuokralaiselle, mutta et tuhnulle koska tuhnu ostaa silloin oman.
"Realisoitumaton tappio ei ole tappio, puupäät."
No nyt tänne taas tuli oikein talousguru opettamaan.... Huolesi asuntosi arvosta tuntuu olevan kova.
tietysti mulla on huoli asuntoni arvosta. Kenellä täyspäisellä ny ei ois huoli omaisuutensa arvosta? Pointtini oli vaan se, että mulle tuhnujen on turha raakkua ivallisena että as. hinnat romahtaa koska oma elämäntilanteeni mahdollistaa sen (tai sen on pakko mahdollistaa) että en myy halpaan aikaan. Monet ovat tietysti pakotettuja vaihtamaan asuntoa halpaan aikaan ja noihin tilaisuuksiin tuhnut toki voivat iskeä ja tehdä hyvän tilin. Tällaisilla henkilöillä tappio realisoituu tuhnun hyväksi mutta itse en aio olla tuhnun hyvän kaupan mahdollistaja. Ei sillä että vastustaisin tuhnuja tai tuhnuaatetta (mitä nyt yleisesti kadehdin rikkaita) mutta en halua itse köyhtyä.
Tuulipuvun kahina kuuluu tänne asti! Ei hyvää päivää!
Ei kukaan tietenkään lamaa toivo. Tänne kirjoittavat eivät kuitenkaan ole rikkaita ökyjä, vaan tavallisia ihmisiä, joiden kannattaisi hieman miettiä, mihin rahansa tuhlaavat.
Viisas ostaa vasta laman tultua, eikä rahoita pankinjohtajien ja välittäjien mersuja ja joudu sitten rommauksen tultua kituuttamaan seuraavaa 59 vuotta pelkkä tuulen huuhtoma perse seuranaan.
Kuten tuossa jo mainittiinkin, tuhnuttelija ostaa asunnon rommauksen jälkeen, joten et sitä voi hänelle vuokrata. Kaikkein todennäköisintä lienee, että jos joudut tekemään asuntokauppaa laman aikana, kyse on oman asuntosi pakkohuutokaupasta. Tämän asunnon sitten joku kaukoviisas suhnuttelija ostaa halvalla, jolloin hänelle jää rahaa muuhunkin kuin lainanlyhennyksiin.
Ja seuraavaksi väität olevasi niin rikas, ettei rahalla ole sinulle mitään merkitystä. Kun tyypillisen perheasunnon hinta rommaa pk-seudulla laman aikana esim. 80 000 euroa, puhutaan minusta jo aika suurista rahoista.
Ehkä kuitenkin kannattaisi miettiä ajoitusta, jos on normaali palkansaaja eikä optiomiljonääri.
tämän palstan kiihkoilusta huolimatta suurin osa as. velallisista on ottanut lainalle sen verran kohtuullisen kk-erän ettei talous ole vaarassa kaatua. As.velalliset eivät myöskään ole todennäköisempiä työttömäksijoutujia kuin tuhnut joten miksi ihmeessä asuntoni pakkohuutokaupattaisiin. Melkein kuulostaisi siltä kuin luulisit, että pankki pakkohuutokauppaa asunnon, jos sen arvo laskee liikaa, mutta et kai sentään niin hassu ole...
"Melkein kuulostaisi siltä kuin luulisit, että pankki pakkohuutokauppaa asunnon, jos sen arvo laskee liikaa, mutta et kai sentään niin hassu ole..."
Tästä huomaa, että tuulipukusi kahisee vielä junioreiden sarjassa. Edellisen laman aikana monet joutuivat pakkohuutokauppaamaan asuntonsa siksi, että niiden arvo oli romahtanut ja vakuusarvo jäi näin ollen liian alhaiseksi - olihan kämppä velaksi ostettu.
Historiankirjat esiin.
pointtini oli se, että pystyn kyllä hoitamaan kevyet lainalyhennykseni lamankin aikana ja vaikka asunnon arvo romahtaisi kymmenesosaan, eihän pankki sitä ala realisoida kunhan vaan hoidan säntillisesti kk-maksuni. Ei oikeastaan ole mahdollista, etten suoriutuisi lyhennyksistä. Asuntolainalyhennykset etenevät kuin juna ja kun 15v kuluttua olen velaton, on käsissäni asunto jonka arvo lienee paljon enemmän kuin tänä päivänä. Itse lienet vielä silloinkin vuokralla, kumpi on mielestäsi kerryttänyt enemmän omaisuutta?
Kyllä se pankki kuules saattaa sen kämpän realiosoida, jos katsoo, etteivät vakuudet riitä. Näin toimittiin edellisen laman aikana, miksi ei nytkin?
Itselläni on 15 vuoden päästä oma asunto, mutta niin on vuodenkin päästä. Myin hyvällä hinnalla viime vuonna ja nyt asun upeassa vuokra-asunnossa odottelemassa sen aikaa, kun liha on roikkunut kypsäksi. Velkaa aion olla pankille vuonna 2006 tasan nolla euroa.
Jos hoidat velkaasi säntillisesti pankki ei toki myy asuntoasi, mutta jos asunto ostettu pääasiassa lainarahalla saattavat pyytää lisävakuuksia, löytyyköhän niitä ?.
ps.auto ja muut "lelut" ei kelpaa !.
on raakkua yleensä mistään. Tuskin täällä kukaan juuri sinulle henk.koht. raakkuu....
Suurinta osaa omistusasujia pieni ale ei hehkauta mihinkään.
Tämä on vain hupipalsta ja ivallisia ollaan puolin ja toisin. Onko mahdollisesti asunnonvaihto aikeita? Silloinhan hintojen lasku vain pienentää välirahaa jos vaihdat vaikka isompaan eli moni tuulipuku hyötyy kyllä hintojen laskusta eikä pelkästään ajankohdan kyttääjät.
Kun asunto on ostettu hintaan X niin kannattaa keskittyä vaan sen maksamiseen ja nauttia elämästä. Sitä ennen voi ja kannattaa kiusata pipotelinettä ja punnita tarkkaan eri vaihtoehdot.
Ensinnäkin: jos lähdetään historiankirjoja tutkimaan, niin varmaan huomaat ne luettuasi, että 90 -luvun alun lama johtui monesta sellaisesta seikasta, mitä ei tänään ei voi enään tapahtua. Muunmuassa suljetun rahatalouden purkaminen suomessa...jne.
Toisekseen: Pankkihan ei varmasti pysty kenenkään asuntoa realisoimaan, vaikka asunnon vakuusarvo olisi nolla, niin kauan kun lainaa hoidetaan maksuohjelmaa noudattaen. Kannattaa tutustua asuntolainojen yleisiin sopimusehtoihin sekä panttausehtoihin.
Lama voi tulla monesta muustakin syystä kuin niistä, mitä mainitsit, niin että se siitä.
Siellä sopimusehdoissa kyllä muistaakseni on pienellä präntätty kohta lainan vakuusarvosta, niin että ei kun tutustumaan vaan!
Tämä kertoo kaiken romppeleiden älykkyydestä ja siitä kuinka hatariin argumentteihin heidän väitteensä perustuvat.
Jos lainaa maksetaan sopimuksen mukaisesti, MITEN HELVETISSÄ kuvittelette että pankki voisi eräännyttää velan ja pistää kämpän myyntiin?!?!? Vakuuksiinhan käydään käsiksi vasta jos sopimusta ei täytetä! Kavereilla peruskäsitteetkin aivan sekaisin.
Lue nyt ne ehdot ja tuu sitten tänne määkymään.
Pankki ja rahoituslaitokset eivät voi myöntää lainoja ilman vakuuksia, eivät varsinkaan asuntolainoja,pankit eivät halua taseeseensa ylihintaisia asuntoja joita kukaan ei halua ostaa.
Ei tarvitse historian kirjaa montaa sivua taakse plärätä, kun löytyy esimerkki .
Taas meni tuulipuku henkilökohtaisuuksiin. Ja aivan turhaan.
vittuiluun niille joilla menee huonosti ja ylpeilyyn omasta rikastumisesta. Siinä ei oo eväitä kovin rakentavalle keskustelulle.
Lama voi toki tulla monestakin syystä, mutta se että 90-luvun alun lama oli niin raju johtui sellaisista tekijöistä, mitä ei tänäpäivänä enään voi olla.
Olen kyllä tutustunut moneen kertaan sekä lainaehtoihin että panttausehtoihin ja voin vakuttaa, että kaikki teksti samalla fontilla ja olen edelleen varma, että pankki ei pysty kenenkään asuntoa realisoimaan, niin kauan kuin velallinen noudattaa sopimusehtoja.
Senpä takia pantiksi tulevien kiinteistöjen tai asunto-osakkeiden myyntihinnasta lasketaan vakuusarvo, mikä on yleensä 70% käyvästä arvosta.
ei ole nykyään peruste lainan maksuun panoon, pankki ei voi vaatia lisävakuuksia. Olen tarkistanut tämän pankkini lakimieheltä. :) (kuka uskoo pankin lakimiestä)
Itse tuhnuttelen
että ennen ehdot olivat erinlaiset siksi asuntoja voitiin laittaa myyntiin arvojen laskettua.
Tilanne seuraava:
Asuntojen hinnat laskeneet 50% eli vakuudet ei riitä. Velallinen hoitaa velkansa hyvin.
Miksi pankki laittaisi asunnon myyntiin? Sano yksikin syy? Tämähän olisi pankille vain haitallista toimintaa, sillä he saisivat kämpästä paskan hinnan, velka lyhentyisi kerralla jolloin korkoja ei saada ja henkilö, jolla olisi laina, mustamaalaisi pankkia koko loppuelämän. Lisäksi kun asunto on myyty, voi velallinen jättää velan maksamatta, sillä panttia ei ole. Sinun logiikkasi on siis täysin metsässä.
Lisäksi en ole kuullut yhtään tilannetta, jossa pankki olisi pakkolunastanut kämpän jos velkaa on maksettu. Koska sinä näitä esimerkkejä tiedät, voisit varmaankin kertoa niistä lisää?
Ja bonuksena: omista ehdoista en tuolliasta kohtaa ole löytänyt.
Ps. minulla ei ole tuulipukua
Ja kun oikeesti kävi häiritsemään tuo sinun tietosi täydellinen vääryys niin soitin kahteen pankkiin, joista kummastakin sanottiin:
"pankki ei voi pakkomyydä asuntoa, mikäli laina hoidetaan ilman maksuongelmia"
taitaa se tuulipuku kahista sielläpäin :)
Lisävakuudet ne tarvii jos asunnon nykyarvo ei kata lainanmäärää.
Tuo koskee vain sellaisia tilanteita joissa asukas on itse aiheuttanut arvon laskun. Lisävakuuksia pankki ei voi vaatia jos markkina-arvot laskee.
Itsekkin tuhnu mutta uskottavasti.
jos nyt myis ale hintaan-30%ja ostais parin vuoden kuluttua kolme samanlaista asuntoa niinsanotusti yhden hinnalla ,en tiedä mitä tekis, viime laman aikaan 1,5miljoonan talon sai 400 000markkaan nyt kun alamäessä ollaan vauhti ilmeisesti vain kasvaa.
Ehdin myymään ajoissa kupla-hinnalla.
Nyt vaan seurataan huvittuneena lamauutisia.
Käteinen on kuningas !
Maanmittauslaitoksen kiinteistöjen kauppahintatilaston mukaan tuon hinnan alle ei päässyt yksikään Uudenmaan läänin kaupungeista. Espoossa omakotitalon keskihinta oli 799 000 markkaa, Vantaalla 493 000 ja Helsingissä 706 000 markkaa.
http://www.festman.fi/hk/hk196/asunnot.html
lainan takaisinmaksuaikana korkotaso voi olla useitakin prosenttiyksikköä nykytasoa korkeampi
suomeksi sanottuna siis
joskus seuraavien 12-20 vuoden aikana korkotaso voi nousta! no shit sherlock!
palstalle oikein ennustaja joka kertoi meille tolloille että korot eivät nouse seuraavaan 12 vuoteen. Olet yhtä kaukoviisas kuin kuin Enlannin pääministeri aikoinaan kun Münchenin sopimus allekirjoitettiin vuonna 1938 Hitlerin, Mussolinin, Chamerlainin ja Ranskan Edouard Daladier kesken. Chamberlainin palattua Lontooseen hän julisti saavuttaneensa "rauhan meidän aikanamme"
luetun ymmärtäminen on iloinen asia
sinulta tämä ikävä kyllä puuttuu täysin
Never Say Never, Again.
"suomeksi sanottuna siis
joskus seuraavien 12-20 vuoden aikana korkotaso voi nousta! no shit sherlock! "
Miten tämä sitten luetaan herra Välkky?
tarkoittaa että sehän on itsestäänselvyys.
asiassa ei ole uutista, eikä ekp korkotaso ole nousussa nyt. laskupaineita ollut jo toista vuotta.
Kertokaa se lapsillenne.
[Marko Erola 10.6.2005]
Kuluttajien luottamus Suomen talouteen heikkenee ja nopeasti. Sitä ei voi pitää varsinaisena ihmeenä näinä kalliiden asuntojen, yt-ilmoitusten ja pitkittyvän paperilakon eriskummallisina aikoina. Kuluttajista enää neljännes uskoo Suomen talouden kohentuvan vuoden kuluessa.
http://www.talouselama.fi/doc.te?f_id=744547
Suomalaiset jemmaavat nyt muutakin kuin wc- ja talouspaperia. Kuluttajat eivät tee sitä, mitä heidän ekonomistien mukaan pitäisi.
kyseinen artikkeli kertoi että kuluttajien usko Suomen talouteen on hiipumassa, usko omaan talouteen sitä vastoin edelleen kasvussa. Jännä ristiriita mutta usko omaan talouteen se on kuitenkin joka määrää uskaltaako asuntoja ostella tms. eli jos tämä oli "tuhnu-uutinen" ni meni vähän mettään. Ei se mittään.
Kuluttajien säästämishalut lisääntyvät edelleen, ja säästävien kotitalouksien määrä pysyy korkeana.
Säästäminen on fiksua, vaikka se ei kansantalouden kasvulle hyvää teekään
Tämä keskustelu on hottia. Vielä ehdit myymään hyvään hintaan. Huomenna on taas halvempaa!
Myyntijuna meni jo.
pääsisi kyytiin.
Oikeasti, te jotka sanotte että rommaus on jo käynnissä, HEITTÄKÄÄ YKSIKIN TODISTE!
Tuhnuttelijat olivat syksyllä myyntijunassa ja odottavat nyt laiturilla ostojunaa. Tuntuuhan tuo tuolla tulevan, sen verran äänekästä suhnutusta kiskot jo pitävät.
Rommaus on käynnissä pk-seudulla vantaalla ja helsingissä. Myytyjen tilastoistahan tuo selviää. Valitettavasti en voi antaa tietoja julkisuuteen.
"Tuntuuhan tuo tuolla tulevan, sen verran äänekästä suhnutusta kiskot jo pitävät."
Muista että siltä monesta edeltäjästäsi tuntui jo 2003 ja kovasti olivat nekin kuulevinaan kiskojen kolisevan. Ihminen on erehtyväinen ja lehmä märehtiväinen. Aatteles jos v.2007 tuulipuvut siteeraa sun tän pvän ennustuksia ja nauraa kippurassa....ei saa nyt nolata itseään liian voimakkailla julistuksilla :)
Nolompaa se on sitoa itsensä ikuiseen velkajenkkaan, kun voisi vaihtoehtoisesti tuhnutella itselleen hyvän tilin. En käsitä, miten kukaan kehtaa tunnustaa ostaneensa asunnon viimeisen kahden vuoden aikana.
Suomalainen ei ole perusolemukseltaan optimisti.
väärään aikaan. Nythän kaikki ulvovat naurusta niille, jotka ovat siirtyneet tuhnuttelemaan esim 2002 tai -96.
Ainoat viisaat tuhnut ovat ne, jotka siirtyvät tuhnuttelemaan JUURI korkeimman kuplahinnan ollessa käsillä. Se vaatii kyllä jo sellaista säkää, että niitä tuhnuja ei Suomenmaasta montaa löydy.
No jos ei viime syksynä olleet hinnat tapissaan niin milloin sitten? Siitä tilanteesta tullaan alaspäin 15%:n vuosivauhdilla vielä monta vuotta.
sitä vaan mietin
15% pois kolmen neljän vuoden ajan toisi hinnat lähemmäksi keskiarvoa. Olisi kuitenkin kalliit, mutta antaa mennä.
"HEITTÄKÄÄ YKSIKIN TODISTE!"
Rommaus on jo käynnissä, se ei vain näy tilastoissa.
Riittääkö tämä todisteeksi?
Stadin vanhat kolmiot tippui Tilastokeskuksen mukaan jo tammi-maaliskuussa. Vauhti on todennäköisimmin kiihtynyt, mutta siitä ei ole muita todisteita kuin huhuja kynnes huhti-keäkuun luvut tulee. Mitä isot edellä, sitä pienet perässä. Palataan asiaan rommausmeiningissä kesällä ja syksyllä. Nythän on vuoden parasta myyntiaikaa, joten pankaa niita luukkujanne myyntiin vaan kun vielä ehtii.
Huh ehdinpä myymään ennen romahdusta.
Onko muita onnekkaita ?
Myyty, nyt seurataan ilmoituksia ja ostetaan rommaushinnalla. Tehdystä tilistä ostetaan auto ja kesämökki.
Minäkin myin kupla-hinnalla.
Meitä taitaa olla kuitenkin aika vähän.
Kun romahdus tapahtuu, on mistä valita.
Onneksi olkoon muille yhtä onnekkaille.
ovat tämän nähneet jo pitkään. Itsekin alan vihdoinkin siihen uskomaan. Ei meillä mene niin hyvin, kun me uskotellaan itsellemme. Tuotanto on valumassa ei pelkästään Kauko-Itään, mutta muualle Eurooppaan. Kansainvälisten organisaatioiden on halpaa irtisanoa suomalaisia. Ja jos pitää kiristää vyötä se tehdään sen takia Suomessa, koska täällä ei ole käytännössä mitään irtisanomissuojaa verrattuna muihin länsimaihin. Ja paperimiehet tekevät tällä hetkellä työtä sen eteen, ettei tulevaisuudessa tule mitään teollisuus investointeja enää Suomeen!
Vaikka Pk-seudulla ei ole suuria potkuja vielä nähty, nämä provinssien irtisanomiset alkavat toki vaikuttamaan myös tännekin, jossa monen yrityksen pääkonttorit ovat...
Juuri näin.
Näin juuri se menee. Suomesta tulee palvelutalous vaikkei meitä ole kuin muutama hassu miljoona. Yhtälön on vaikea toimia.
Ja taas pannaan uusi siglo huuleen sauhuamaan. Syksyllä ehkä hinnat jo ostokunnossa?
luteillesi terveisiä. Aika kaukana on glamour mutta haaveillahan se ihminen elää ;)
Ajattelin viettää aurinkoisen kesän veneillen Suomen kauniissa saaristossa. Ehkä hurautan Maarianhaminaan rapukauden avajaisiin?
Kumma juttu että samassa neukkukuutiossa asuu paljon valeonnellisia omistusasjujia.....:-)
luteet megeen kun levität vuokraluukkusi lattialle merta matkivan viltin ja astut pahvilaatikkoon jota veneeksi kutsut. Ja atrian euron katkarapupizza maistuu!
Ei tuulipuvut tahdo yhtään ymmärtää tuhnut ne on jotka nyt rikastuu. Voisi tuulipuvut edes käyttää nimimerkkiä.
Nyt on kyllä lähtökohdat mahdolliselle lamalle hieman erilaisia kuin sillon 1990-luvun alussa. Suomen valtion talouskin on "hieman" paremmassa kunnossa vaikka taantumaa pukkaisikin. Ja vaikka porukka onkin velkaantunutta...
Juu, jätetään se lamasta puhuminen muille palstoille. Sen aikaa voidaankin ihastella kun asuntojen hinnat tippuu hienosti.
Jos et hyväksy esitettyjä vastaväitteitä, käsittele niitä jos kykenet. Hölmön tai idiootin kuvan saat äkkiä itselles ja rommaamiselle:)
Jos minulle, niin voisitko osoittaa mitä vastaväitettä minä en hyväksynyt?
...
Juuri niin. Rommelhof taisi tarkoittaa että lamasta vatvominen kuuluu talouspalstalle. Tämähän on asuntopalsta?
asuntokeskustelussa.
Oletko nimimerkki The Rat? Jos olet, niin opettaja odottaa sinua takaisin luokkaan.
Suomen valtion talous oli muuten ennen 90-luvun lamaa huippukunnossa,valtionvelkaa ei ollut kuin kymmenesosa nykyisestä tasosta.Suurin tekijähän sen laman syntymiseen olivat ylivelkaantuneet yritykset ja yksityishenkilöt,jotka eivät enää selvinneet lainoistaan talouskasvun pysähtymisen jälkeen.
Josko olisi kuitenkin ollut suurin syy 90-luvun alun lamaan Suomessa USA:n ja Saksan talouden kriisi tietysti Neuvostoliiton viennin romahtamisen ohella?
yhtenä syynä,mutta eivätköhän suurimpia syynä ollut yliarvostettu markka yhdistettynä holtittomaan luotonantoon.
tyrväisen jutut on hanurista
ukko on povannut korkojen nousua joka paikassa jo neljä vuotta
ja kuinka kävikään
korot on laskeneet jo tämän neljä vuotta
SITTEN KUN tyry alkaa ennustaa korkojen laskevan, SITTEN voidaan alkaa pelkäämään että ne nousee
se ukko mistään mitään tiedä kun ei ol ennenkään tiennyt
hypon viesti asuntokauppaa tehdään reilusti alle pyyntihinnan.
no varmasti tehdään alle pyyntihinnan kun tavan kuivanmaan ok talosta joutuu kohta 500 000 ekee maksamaan????? jotain rajaa hei.
tosiasia on ettei näitä pyyntihintoja ole kukaan edes ajatellut saavansa vaan välittäjt kalastavat hommia itelleen hullunhinnoilla joita sitten reivataan alas ja tarjouksia otetaan sisään
Menkää nyt jo hiiteen lietsojat. Hinnanlaskut ja muut ennustetut ongelmat vaativat sitä, että ihmisten ostokyky heikkenee. Kenellä ostokyky on heikentynyt viimeisten 10 vuoden aikana? Kuka odottaa samaa? No ei siiten kukaan. Lopettakaa pelleily lapset ja kirjoitelkaa teinipalstalla, tänne ei tarvitse tulla provoilemaan.
Kun Liikanen tulee julkisuuteen, on yleensä paha merrassa. Huh huh, onneksi tajusin myydä alkuvuodesta. Nyt voi huokaista helpotusta ja odottaa rauhassa romahdusta.
Jollen Väärin arvaa sinulla ei ole ollut mitään myytävää, eikä tule koskaan olemaankaan ;)
Täällä aina jaksaa muutama vinkua jostain romahduksesta vuodesta toisee, olisitte ostanut ettekä vinkunut, teillä olisi jo jotain omaa.
Terve kaikki !!
Olkaa ihmiset tarkkoina näiden ennustajien kanssa, koska uskoin itse n:2 vutta sitten näihin uhkakuviin.
Myin kauniin asuntoni siihen aikaan hyvällä hinnalaa ja muutin asumaan vuokramurjuun, joka on hirveä.
Nyt olen maksanut pitkänpennin vuokralla asumisesta, enkä siltikään saa samantasoista asuntoa minkä omistin.
Nämä vauhkoiliat ovat itse epätoivoisia luusereita, joiden tehtävä on pelotella ihmisiä koska itse eivät pysty ostamaan asuntoa.
Nyt on viimeinen hetki myydä.
Välittäjän totuus on toinen.
"Myin kaunin asuntoni siihen aikaan hyvällä hinnalaa "
Hieno päätös, minäkin myin. Kohta saa 2 yhden hinnalla ;=)
Hah Hah!! Naurakaa tyhmä ja persaukinen palstalla.
Itse toivoisin myös että hinnat laskivat, mutta totuus taitaa olla toista.
Hinnat saattavat laskea, mutta olemattoman vähän että sillä olisi mitään suurta merkitystä.
Itse olen sitä mieltä että,niin pitkään kuin korot ovat näin alhaalla ei mitään suurta laskua hintoihin tule. Lisäksi ihmisille tarjotaan pitkiä maksuaikoja,joten tämäkin edesauttaa pitämään hintoja kohtuu korkealla.
En myöskään ymmärrä miksi myydä, jos asuntoa tarvitsee ei se vuokralla asuminenkaan herkkua ole.
Nyt kun paperitehtaat seisovat, Suomen viennistä on poissa pelistä neljäsosa. Kun Suomen viennistä viimeksi katosi neljäsosa idänkaupan romahdettua 1990-luvun alussa, maa ajautui kaikkien aikojen vaikeimpaan talouslamaan, jonka vaikutukset ja kipu säteilevät edelleen eri puolilla yhteiskuntaa.
http://www.talouselama.fi/doc.te?f_id=744292
Lama ja rommaus on tulossa, näin siitä viime yönä unta. Lisäksi sammakkomies ja naapurin kake vahvistivat asia.
Joten myykää kaikki talot, asunnot,kodinkoneet ja partakoneenne. Huomenna samalla rahalla saa puolenvaltakuntaa ja prinsessan kaupanpäälle.
Ketä ei tee tätä joutuu HELVETINTULEEN, jossa joutuu kärvistelemään lopun elämäänsä.
näin se menee!