Kokeillaan jos joku täällä tietäisi autosta. Jossain kirjassaan hän kertoi tuoneensa ison "Roomeon" Suomesta mukanaan Teneriffalle. Vuosi oli kai 1961, kun hän saarelle muutti. Kiinnostaisi tietää, mikä oli malli? Ei kai tuossa ole vaihtoehtoina kuin 2000 tai 1900.
Merikapteeni miehensä kuoli 1954 (googlen mukaan), olisiko ollut jo hänen merimiesautona Suomeen tuomansa? Länsiautojen tuontihan oli rajoitettua vuoteen 1962 saakka.
Täytyykin kaivaa kirjastosta nuo kaksi kirjaa, joissa kertoo elämästään saarella - ja myös ajeluistaan "Roomeolla" ympäri saarta. Siitä alkaa olla 25 vuotta, kun nuo kirjat luin ennen matkaani Teneriffalle. En silloin tienn
Merikapteeni miehensä kuoli 1954 (googlen mukaan), olisiko ollut jo hänen merimiesautona Suomeen tuomansa? Länsiautojen tuontihan oli rajoitettua vuoteen 1962 saakka.
Täytyykin kaivaa kirjastosta nuo kaksi kirjaa, joissa kertoo elämästään saarella - ja myös ajeluistaan "Roomeolla" ympäri saarta. Siitä alkaa olla 25 vuotta, kun nuo kirjat luin ennen matkaani Teneriffalle. En silloin tienn
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sormi tökkii ..En silloin tiennyt että Saga oli juuri kuollut kuukausi ennen matkaani. Taloakin yritin sklloin Santa Ursulassa löytää.
Ne jotka eivät tiedä kuka oli Saga Roos, niin nykyään löytyy hyvin googlaamalla tetoa. Roomeostaan en vähemmän yllättäen löytänyt mitään.
Olen ketjun aloittaja. Kävin lainaamassa kirjat; niin vaan huomaan muistini pettäneen: Saga suoritti ajokortin ja osti Alfan Teneriffalla. Kiva kuitenkin kuulla jos jollain on autosta muistoja.
...
Miten Teneriffalle on pystynyt tuomaan Alfa Romeon 1960-luvulla.
Tietojeni mukaan länsiautojen tuonti Teneriffalle oli tiukasti säänneltyä aina syksyyn 1991 saakka.
Sagan talo on meren ja moottoritien välissä. Sinne pääsee kun löytää Santa Ursulan kylästä oikean tunnelin moottoritien alitse. Onko se Calle Fuente tai Avenida Venezuela tai joku kolmas, sitä en muista. Sagan talon tuntee Teidelle päin näkyvästä pyöreästä ikkunasta. minäkin bongasin sen moottoritieltä. Talo on pienellä kujalla joka on mereltä moottoritien suuntaan, eli tunnelin jälkeen jonkin matkan päästä kadulta käännytään jyrkästi oikealle. Olisiko ollut toiseksi viimenen talo oikealla? Google mapsista löytää tunnelit.
Olen käynyt talossa Sagan kuoleman jälkeen. Kun olin talon löytänyt pääsin sinne sattumalta tutustumiskäynnille. Talossa oli silloin suomalaisia jotka ilmeisesti hoitivat sen myyntiä. Hinta taisi olla jotain 1,2 miljoonaa markkaa. Talo oli silloin vielä täysin kalustettu ja lemmikkiapinakin oli siellä täytettynä.
...
Nostetaan ylös, että aloittaja näkee vastauksen miten voi löytää Sagan talon.
Ketä kiinnostaa.
Ei ketään. Kanarian saarilla ei vaan ole mitään tekemistä siksi ne kirjoittaa näitä juttuja.
Ehkä niitä kiinnostaa jotka ovat lukeneet Sagan kirjoja talon rakentamisesta Teneriffalle ja elämisestä siellä 1960 luvulta alkaen.
Saga in taruolento. Minä tunnen noiden kirjojen kirjottajan. Huijaus mikä huijaus.
Taidat olla itse mainitsemasi huijari. Et taida ymmärtää kirjallisuudesta mitään.
Miten hän sai tuotua auton? Eikös länsiautojen tuominen Teneriffalle ollut tiukasti säänneltyä.
Saga kirjoitti ajokortin hankkimisestaan: ajokoe suoritetiin sitä varten olevalla kentällä. Toimitusta valvoi kolme tutkinnon suorittajaa ja kaksi poliisia, vai santarmejako ne oli.
Kun ajokoe ei ensimmäisellä kerralla mennyt pikkuvirheen takia läpi, otti hän paikallisten keinon käyttöön. Kentän vieresä oli koju, josta sai ostaa rohkaisua; viiniä, konjakkia ja nin edelleen. Toisella yrittämällä sitten läpäisi.
Alfa Romeo esiintyy myös toisessa kirjassaan "Arkea ja juhlaa Teneriffalla". Auto oli jo iäkäs; sillä tultiin joltain reissulta, kun akseli katkesi (siis olettaen irtosi kiinnityksestään)
Oliko sitten kardaani, vai kuitenkin joku tukivarsi tms? Ruuvit oli pudonneet, niin se saatiin tilapäisesti kiinni koiran hihnalla. Matkaseurueen mies-henkilö puuhaili auton alla. Matka oli alaspäin kohti Orotavaa ja autolla näin selvisivät sinne huoltoasemalle.
Täsmennys edelliseen: Selvisivät ryömintävauhtia, ylämäkeen hihna tuskin olisi kestänyt.
Espanjalainen SEAT valmisti FIATeja lisenssillä (vai Fiatin omistuksessa?) 1953-1980.
Yksi valmistettu malli oli 124, joka on siis se malli, josta tuli Venäjällä Lada. Kori on identtinen nimeä ja jotain listoja lukuunottamatta. Ehkä siksi jonkun mielestä Teneriffalla oli paljon Ladoja, jos nyt tosissaan kirjoitti.
Itseä vieläkin kiinnostaa Sagan Alfan malli.
Sagan auton malli oli 96. Saab 96. Huhut Alfasta on puhdasta legendaa
xxx
Poika rakkaus on ihan parasta.
Ei ollut Sagalla Alfa-Romeota. Länsiautojen tuominen Teneriffalle oli tiukasti säänneltyä aina vuoteen 1991 saakka. Ruotsalainen Saab ei ollut sääntelyn piirissä ja Saga sellaisen hankkikin heti kun 96 malli tuli tuontantoon.
Linkissä paaljon klassikoita saarilta. En ole vielä löytänyt sellaista, joka olisi voinut olla Sagan Alfa.
No, Alfat oli kovia ruostumaan 60-luvullakin.
https://www.facebook.com/canaryoldcars/
Linkkien lähettäminen tänne on sääntöjä vastaan. Olkaa varovaisia sillä tuossakin linkissä voi olla virus. Mun Lada on vielä hengissä ja olen siitä ylpeä.
Ei se ollut Alfa Romeo. Sagan kaverit liimasi hänen uuden Saabin takapuskuriin Alfa Romeon tarran. Sen jäleen sekä Saga itse että hänen kaverit alkoivat puhumaan Sagan Alfa Romeosta. Saab 96 se oli. Kova rauta siihen aikaan.
Saga Roosin kirjat Lintutalo ja Pioneerina Kanarian saarilla myynnissä torilla.
Millä torilla piritorilla kenties.
Taitaa se olla sinulle rakas paikka?
Tottakai se on. Siellä kun ei viemäripoikia suvaita.