Elämäänsä kyllästynyt eukko

Anonyymi-ap

Koko tähänastinen elämä ollut yhtä tarpomista... Lapsuuden traumat, nuoruus masentuneena ja peitellen kotiväkivaltaa, yksin ja ilman aikuisen tukea maailmalle samalla kun pikkusiskoni yritti itsemurhaa toistuvasti, ammattikorkeakouluun pääsin mutta masennuksen takia jäin porukan ulkopuolelle ja olin paljon pois. Keskeytin koulun ja menin ammattikouluun. Alisuorittanut ja koittanut selviytyä erosta, ADDlapsen yksinhuoltajuudesta, uupumuksesta... Arki on yhtä selviytymistä ja sinnittelyä.
Aikaisemmin näin jo valoa tunnelin päässä, kuvittelin että vaikeudet helpottaa. Sitten alkoi lapsen päihde ja kouluongelmat. Koin olleeni hyvä äiti, nyt sekään ei tunnu enää sujuvan. Olisi ollut parempi etten olisi saanut haavetta lapsesta toteutettua kun valitsin huonon isän hänelle. Nyt pelkään että hänelläkään ei hyvää elämää tiedossa.
Itsemurhaa en haluaisi tehdä hänen vuokseen. Mutta olen luovuttanut elämäni suhteen. En unelmoi enää paremmasta kun aina tulee turpaan kuitenkin. Elän epäterveesti ja odotan syöpää tai muuta sairautta/kohtausta että kuolisin.

Tuntuu että sydämeni on murskattu moneen kertaan ja nyt en saa sitä enää ehjäksi.

Terapiassa olen käynyt kohta 3 vuotta, tuntuu että olen onnettomampi kun ennen terapiaa

10

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei,minullakin on ollut tarpomista koko ikä tai kuvailisin räpiköimistä merellä ja aina kun on meinannut hukkua on jokin luoto mihin kiivetä hetkeksi.Tuttua tuo että elämä antaa turpaan kerta toisensa jälkeen vaikka kuinka yrittää parhaansa tehdä. Neuvoisin kuitenkin että alat ajatella enemmän itseäsi ja hyvinvointia,jatkuva hälytystilassa elo ei auta ketään.Terapia on hyödytön jos olossa ei tapahdu muutosta,mieti hyödytkö tästä vai vaihdatko terapeuttia.Äitinä olet tehnyt parhaasi ja olet paras äiti lapsellesi,se riittää. Voimahalaus sinulle:)

      • Anonyymi

        Kiitos, voimahalaus myös sinulle! Koitetaan räpiköidä eteenpäin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, voimahalaus myös sinulle! Koitetaan räpiköidä eteenpäin...

        Voi sua mies, taas esiinnyt naisena ja kerrot vaikeista asioistasi! Mene kertoon lääkärille tuosta kiihtyneestä mielen tilastasi, ei täällä kukaan voi auttaa!


    • Anonyymi

      Mä poltan tupakkaa,käyn baarissa,muuten on vaan osa aika työ ja kotona mollotus.

      • Anonyymi

        No oletko kyllästynyt elämääsi ?
        Miksi mollotat kotona, eikö ole muuta tekemistä ?


    • Anonyymi

      Paskaa tää elämä. Joka päivä lääkkeitä energiajuomaa tupakkaa.

      • Anonyymi

        Oletko edes yrittänyt keksiä jotain muuta ? Jotain mielekästä tekemistä ?
        Elämä on valintoja täynnä, jos ei ole tyytyväinen johonkin, voi miettiä ratkaisuja muuttaa asioita.


    • Anonyymi

      Elämä koettelee joskus rankasti ja silloin jää tuuliajolle ajelehtimaan eikä välitä enää mistään.Kuitenkin kun havahtuu siihen että omasta itsestä on pidettävä huolta niin jaksaa myös auttaa läheisiään tai lastaan.Kuolema oli lähellä tapaturma oli vain sekunneista kiinni.Siinä näkyi elämä filminauhana ja nopea reagointi,luojan kiitos olen hengissä. Asenteet muuttui täysin elämää kohtaan.Lause elämä on lahja voi kuulostaa tyhmältä mutta siinä vaiheessa kun sen meinaa menettää tajuaa ettei tätä särkynyttä elämää voi hukata. Voimia ap,särkynyt mieli tarvitsee aikaa ja myötätuntoa.

      • Anonyymi

        Kiitos sinulle. Tuuliajolla ollaan... Viime vuodet olleet raskaita, eikä masentuneena voimat riitä tällä hetkellä itsensä hoitamiseen. Paukut menee arjen pakollisiin juttuihin ja pojan asioista huolehtimiseen. Jos elämä hiukan helpottuisi, niin jaksaisin taas keskittyä itseeni. Maailmassa on kyllä paljon asioita mistä olen kiinnostunut ja mitä haluaisin tehdä mutta voimat ei riitä... Toivo vaan on koetuksella odotellessa että tämä vaihe loppuisi ja saisin mahdollisuuden nauttia asioista... Kun on aikaisemminkin elämä sellaista että aina tulee uusi myrsky....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos sinulle. Tuuliajolla ollaan... Viime vuodet olleet raskaita, eikä masentuneena voimat riitä tällä hetkellä itsensä hoitamiseen. Paukut menee arjen pakollisiin juttuihin ja pojan asioista huolehtimiseen. Jos elämä hiukan helpottuisi, niin jaksaisin taas keskittyä itseeni. Maailmassa on kyllä paljon asioita mistä olen kiinnostunut ja mitä haluaisin tehdä mutta voimat ei riitä... Toivo vaan on koetuksella odotellessa että tämä vaihe loppuisi ja saisin mahdollisuuden nauttia asioista... Kun on aikaisemminkin elämä sellaista että aina tulee uusi myrsky....

        Jos on jo aikaisemmin ollut samanlaista, ja niistäkin olet toipunut, niin tajuat varmaan, että tuostakin pystyt toipumaan.
        Aallon pohjalla varmasti kaikki tuntuu raskaalta ja vaikealta, sen pystyy ymmärtämään.
        Voimia sulle!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3337
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2837
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2453
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2451
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1934
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1850
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1805
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1662
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      68
      994
    Aihe