viime menkat kesti n. 2 päivää ja sitä edelliset vähä pidempään. molemmissa vuoto on aika ruskeeta ja mukana on hyytymiä. juuri nyt käy samoin! käytän meliane e-pillereitä. onko tää normaalia et yhtäkkii menkat kestää vaan pari päivää ja vuoto on tollasta outoa?? apua.. en usko että raskaus olisi mahdollinen.
apua, ruskeeta vuotoa ??
nainen_
4579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletko aloittanut pillerit lähiaikoina? jos olet niin, onko menkkasi siis muuttuneet "tälläisiksi oudoiksi" sen aloituksen jälkeen?
Pillereitä syödessä joillakin menkat niukentuvat ja vuotopäivät vähentyvät, joillakin vuoto on juuri kuvailemaasi ruskehtavaa töhnää....se on siis limakalvoa jossa on vaan VÄHÄN verta joukossa.
Myös vaikka olet aloittanut pillerisi jo aikaisemmin, niin nyt vasta hormoonisi voivat olla sillä mallilla, että vuoto on vasta nyt muuttunut niukaksi. Elimistöllä kestää aikansa tottua hormooneihin!
Mutta jos sinua epäilyttää ja mietityttää raskaus, tee testi! =)
Minulla on sama ongelma. Välillä minulla kestää jopa viikon ja sitten yht äkkiä 2-3 päivää. Ja se on aika ruskeaa. ja hyytymiäkin on. Mutta niitäkin tulee ihan punaisessakin vuodossa. Väri vaihtelee. Alussa se voi olla ruskeaa ja sitten voi mennä monta kuukauttakin ennen kuin se on ihan punaista. Tunnen muutamiakin joilla ei väri ole muuttunut. Ei kannata pelästyä. :) mutta jos asia alkaa vaivaamaan todella paljon voit jutella jonkun terveydenhoitajan tai lääkärin kanssa. :D
syön ite melianeja ja kuukautiset kestää 2-korkeintaan 3 päivää. Vuoto on niin niukkaa etten suurimman osan aikaa käytä mitään suojia (terveyssiteet ärsyttää ihoa ja tamponia en voi käyttää ku vuoto on niin vähäistä).
Suurin osa siitä on just tuollaista ruskeaa möhnää.
Ihan normaalia. Ole onnellinen että kuukautiset kestää niin lyhyen aikaa. Ite olen ainakin tyytyväinen. (Mulla on myös kivut helpottanu kamalasti pillerien alotuksen jälkeen, on niitä vieläkin mutta välillä ei tarvi edes särkylääkettä!)
Vau, kateellisen luen. teillä ei siis ole mitään päänsärkyjä e-pillereistä, niin kuin itselläni oli...