Kävin papassa hpv-kontrollin vuoksi ja näytteen ottanut lääkäri sanoi kohdunsuuni olevan taaksepäin kallistunut. Tarkoittaakohan tuo koko kohtua vai voiko pelkkä kohdunsuu olla taaksepäin kallistunut? Voiko siitä aiheutua haittaa synnytyksessä?
Voiko kohtu/kohdunsuu kallistua jostain syystä taaksepäin, vaikka se ei olisi ennen ollut?
Ihmettelin vain, kun olen monet kerrat käynyt papa-kokeessa kontrolleissa, eikä kukaan ole ennen tuosta mitään maininnut.
Taaksepäin kallistunut
5
8574
Vastaukset
- mini
Mulla on taaksepäin kallistunut kohtu,käsittääkseni aika yleistä(?).Mulle tästä joskus satunnaisesti mainittu.Ei ole ollut haittaa,olen saanut terveen tytön 12v.sitten ja normaalisti synnyttänyt ilman sen suurempia kipujakaan.eli ei tuosta mitään haittaa ole käsittääkseni ja tuo on kaiketi rakenteellinen,synnynnäinen ominaisuus,eli ei mistään "yhtäkkiä"tullut.
- `mansikki´
Minulla kohtu kallistunut eteenpäin! Ei siitä mitään haittaa ole. Melkein jokaisella se on kallistunut johonki suuntaan!
Aurinkoista kesää! :o)- eturi :)
Mulla on myös eteenpäin kallistunut kohtu eikä siitä gynen mukaan ole mitään haittaa :) Hoitsukaverini vaan joskus vitsaili, että niiden raskaus paljastuu muille paljon aiemmassa vaiheessa, joilla on eteenpäin kallistunut kohtu (masu pömpöttää enemmän aiemmin).
- Kristiina
Äitiyskortin lyhennyksiä ja termejä selittävältä sivulta löysin joskus selityksen gynen mulle kirjoittamassa lausunnossa olevaan lyhenteeseen Avfl:
AVFL kohdun yleisin asento, kallistus eteenpäin
RVFL Kohtu taaksepäin kallistunut
Tällaisenkin jutun löysin:
Pääsääntöisesti kohtu on eteenpäin kallistunut, joillakin taaksepäin.
Taaksepäin kallistunut kohtu tarkoittaa kohtua joka on kallistunut taaksepäin, poispäin vatsasta.
Normaalisti kohtu on sijoittunut joko pystyyn tai hieman eteenpäin kallelleen, kohti vatsaa.
Taaksepäin kallistunut kohtu on yleensä synnynnäinen, mutta saattaa joskus aiheutua synnytyksestä.
Useimmissa tapauksissa taaksepäin kallistunut kohtu ei aiheuta minkäänlaisia ongelmia.
Kuitenkin jotkut naiset joilla on taaksepäin kallistunut kohtu, kokevat kipua yhdynnässä. Tätä tapahtuu silloin kun penis osuu kohdunkaulaan tai kohtuun yhdynnän aikana.
Taaksepäin kallistunut kohtu voi myös olla syynä kivuliaisiin kuukautisiin ja joillakin naisilla se voi myös olla syynä lapsettomuuteen.
http://groups.msn.com/Lapsettomuus/kohtu.msnw- Kristiina
Valitettavasti tällä kohdun asennolla on yhteys myös endometrioosiin, mutta huomaa, että näin käy vain joskus, eikä tämä varmaan ole edes tavallista:
"Tavallisimmin endometrioosi syntyy niin, että kuukautisten aikana kohdun limakalvolta irronneita soluja kulkeutuu munatorvien kautta vatsaontelon puolelle, misä ne voivat kiinnittyä elinten pinnoille lisääntyen ja jatkaen siellä elämäänsä. Kohdun taaksepäin kallistuminen suosii verenvuodon ja samalla limakalvosolujen pääsyä vatsaonteloon. Immunologisten ja hormonaalisten syiden johdosta kuitenkin vain osalla näistä naisista ironneet solut kykenevät kiinnittymään uuteen ympäristöönsä, mikä on edellytyksenä endometrioosin kehittymiselle." (Kirjasta Estrogeenia koko elämä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216705Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562303- 1471867
- 851261
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981055- 72980
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.89953Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843- 32840
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147767