Loppuu loputon selvittely tuloista menoista kelaan.
Rahat tulisi ainakin ajallaan kyttäämättä.
Rahat tulisi ainakin ajallaan kyttäämättä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos et ole balettitansija tai lentäjä, niin et.
jos olet kansanedustaja niin ei ole ongelma ...sopeutumiseläke tulee kuin manulle illalinen
Kyllä tuossa iässä pitäisi olla jo eläkkeellä.
Kandee jäädä heti, niin on vielä aikaa nauttia eläkkeestä, ennen kuin kuolo ja sairaudet vievät monttuun.
vaihtoehtona on mennä töihin
Ennen kuin voi käyttää vaihtoehtoa mennä töihin, pitää ensin saada jostain sopiva työ. Ei voi mennä töihin jos ei ole työtä saatavilla.
Mikä tahansa työ ei käy, pitää olla sopiva työ, oikeuslaitoskin tämän tiedostaa että työttömien valinnalla on merkitystä.
ellei töitä löydy, vaihtoehtona on mennä opiskelemaan alalle, josta töitä löytyy
Olennaisin vaihtoehto on edelleenkin opiskeluistakin välittämättä se, että valintaan sopivaa työtä olisi saatavissa. Ei tarvitse aina opiskella yhtään mitään jos on jo halutut työosaamiset hallussa.
Valtiolla ei myöskään ole mitään oikeutta pakottaa kansalaisiaan käyttämään varallisuuttaan mihinkään opiskeluihin, sehän johtaa varsin helposti kaikenlaisiin taloudellisiin sitoumuksiin ja velkoihin.
Valtio voi korjata tilanteen helposti hoitamalla haluttujen työpaikkojen rahoitukset ja paikkamäärät kuntoon, kyllä se onnistuu kunhan poliittinen tahtotila kaivetaan ensin esiin.
"Ei tarvitse aina opiskella yhtään mitään jos on jo halutut työosaamiset hallussa."
Eipä tunnu olevan, kun kukaan ei halua sinua palkata.
Persut menkää töihin, turha kuvitella pääsevön eläkkeelle 🤣🤣🤣🤣✂️👎
mistäs demari sinä niitä töitä löydät. haluat tuhansia halpatyöläisiä Suomeen vaikka täällä on satoja tuhansia suomalaisia työttömänä.
Kilauta Satoselle (kok) hänhän se höpöttää työvoimapulasta, on työministeri ja on nyt vetovastuussa.
Ennuste on huono. Kuluvalla hetkellä tavoite-eläkeikäsi lienee +66 vuotta , johon on aikaa 15 vuotta. Ehtii tulla ainakin neljä eläke"uudistusta", joista suurella todennäköisyydellä yksikään ei tule olemaan sinun eduksesi. Elinaikakerrointa tullaan rukkaamaan, joten eläkkeesi tulee pienenemään. Jos terveytesi kestää, pientä eläkettä voisi olla realistista odottaa jossain 68,5 ikävuoden paikkeilla.
Minkään fyysisen vaivan takia et ole koskaan työkyvytön, mutta jos jaksat täytellä ne lomakkeet niin, että olet tosi masentunut saattaa onnistua.