Tuulipuvuilla on uskomaton tarve selitellä kalliin kupla-asuntonsa ostoa sillä, että maksukyky säilyy vaikka korot nousisivatkin ja hinnat putoaisivat.
Onko mitään muuta ihmisryhmää, jota ei muka harmita se, että ostaa kalliilla sen tuotteen, jonka kohta saisi halvalla? Aika harva auton ostajakaan osti autoa juuri ennen autoveron laskemista, vaikka maksykyky varmasti olisi antanut periksi eikä korkojen nousukaan olisi aiheuttanut henkilökohtaista konkurssia. Hulluhan se olisi ollut, joka olisi ostanut auton esim 30 000 eurolla, kun sen kuukauden päästä tiesi saavan 25 000 egellä.
Tuulipukujen perusteluista puuttuu siis logiikka täydellisesti. Selitellään ja vääristellään tällä palstalla toivoen, etteivät hinnat romahtaisi ja siten omaisuus sulaisi käsiin. Tuulipuvut kadehtivat tuhnuttelijoita, jotka osaavat ajoituksen ja joilla on rahaa muuhunkin kuin hernekeittoon.
Kyllä sitkeinkin liha kypsyy, kun sitä aikansa riiputtaa, sanotaan osuvasti ammattilaispiireissä.
Onko mitään muuta ihmisryhmää, jota ei muka harmita se, että ostaa kalliilla sen tuotteen, jonka kohta saisi halvalla? Aika harva auton ostajakaan osti autoa juuri ennen autoveron laskemista, vaikka maksykyky varmasti olisi antanut periksi eikä korkojen nousukaan olisi aiheuttanut henkilökohtaista konkurssia. Hulluhan se olisi ollut, joka olisi ostanut auton esim 30 000 eurolla, kun sen kuukauden päästä tiesi saavan 25 000 egellä.
Tuulipukujen perusteluista puuttuu siis logiikka täydellisesti. Selitellään ja vääristellään tällä palstalla toivoen, etteivät hinnat romahtaisi ja siten omaisuus sulaisi käsiin. Tuulipuvut kadehtivat tuhnuttelijoita, jotka osaavat ajoituksen ja joilla on rahaa muuhunkin kuin hernekeittoon.
Kyllä sitkeinkin liha kypsyy, kun sitä aikansa riiputtaa, sanotaan osuvasti ammattilaispiireissä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Kyllä sitkeinkin liha kypsyy, kun sitä aikansa riiputtaa, sanotaan osuvasti ammattilaispiireissä."
Ei välttämättä kypsy. Tälläkin palstalla on monta tuhneroa, jotka ovat vuodesta 2002 asti ennustaneet rommausta ja yhä vaan jaksavat ennustaa. Olen kavereiden kanssa koko ajan hokenut että "Kyllä sitkeinkin liha kypsyy, kun sitä aikansa riiputtaa, sanotaan osuvasti ammattilaispiireissä", mutta tuntuu että ei kyllä ikinä kypsy, aina vaan jaksavat hokea rommausta eivätkä lannistu vaikka ovat vuodesta toiseen väärässä.
Vuodesta 1996 saakka hinnat ovat nousseet, eli yhdeksän vuotta olette odottaneet kypsymistä. Kumpiko kypsyy ensin, sinä vai..?
Tämä piristi päivän..heh........
Olisit nyt samalla sanonut että 93 syksystä asti odottanut. Siis ihan jokainen joka ei suostu maksamaan kevään 2005 huippuhintoja on odottanut
viime lamasta asti että hinnat tippuisi. Kaikkien vajaa 30v (esim minä) olisi pitänyt tajuta ennen armeijaa ja opiskelua ostaa asunto.
Voi meitä pöllöjä........
Joku sanoi palstalla osuvasti että tämän kansan tyhmyys on vain hiljaa hyväksyttävä.
Itse asiassa hinnat eivät muuttuneet vuosina 93-96, mutta tuloihin nähden paras vuosi ostaa asunto oli 1996. Siitähän asuntobuumi lähti liikkeelle, joka taas on tasaisesti nostattanut hintoja.
Nämä "ammattipiirit" muistivat silloin hyvin romahduksen, ja jäivät odottamaan hintojen laskua. Ja odottavat sitä edelleen, pian kymmenettä vuotta.
Missä piireissä sinä oikein pyörit? Äitikin on jo varmaan huolissaan...
Tunnetko sinä jonkun joka oikeasti olisi odottanut vuodesta 1996 että hinnat putoavat?
Siis ei mitään muita syitä esim. pätkätyö, vaan ihan kunnollinen duuni mutta silti odotellut 10 vuotta?
Uskon että kirjoittelet enemmän fiktiota kuin faktaa....
tulevan autoveromuutoksen yhteydessä odotus hintamuutoksesta perustuu VARMAAN TIETOON, asuntojen kohdalla odotus tulevasta hintamuutoksesta perustuu toiveisiin ja odotuksiin ja arvauksiin. Joka ei tätä eroa ymmärrä, on aika hukassa. Ei kukaan tuulipuku niin tyhmä ois et ostais asunnon jos lainmuutos huomenna tiputtais hinnat varmuudella puoleen. Tätä varmaa tietoa vaan ei oo saatavilla suuntaan eikä toiseen paitsi tietysti tuhnuilta.
Totta on että tuulipuvut hokevat as.hintojen nousua ja toivovat sitä mutta eivät tuhnut ole yhtään sen sivistyneempiä. Hokeminen ja argumentointi rommauksen puolesta on aivan mahdotonta.
Tämä kaikki pitää täysin ja 100% paikkaansa, mutta ongelmana on, että asuntojen hinnat eivät noudata lainmuutoksia kuten autovero.
Asunnot voivat laskea 1kk päästä, 1 vuoden tai 3 vuoden päästä. Tällöinkin alastulo voi olla erittäin pieni eli romahdusta ei tapahdu.
Tottakai kaikki odottaisivat jos homma olisi 100% varmaa, nyt se ei sitä ole.
Noin muuten uskoisin, että tuhnuttelijat eivät osu ajoituksessa juuri normaalia pulliaista paremmin. He kun myyvät liian aikaisin/myöhään ja samalla tavalla ostavat liian aikaisin/myöhään. Väärin ajoitetussa ajassa ollaan aika nopeasti maksettu lainanlyhennystä suuri summa, joka muuten olisi mennyt vuokraan. Tästä esimerkkinä monet tämän palstan tuhnut, jotka ovat myyneet vuosia sitten ja nyt poistuneet täältä tuhnuttelemasta, sillä sitä romahdusta ei ole vielä tullut ja takkiin on otettu aika runsaasti. Samalla tavalla tulee monia (myös itse) jotka menettävät rahaa jos asuntojen hinnat tulevat alas. Toisaalta tämä ei ole puhdasta rahanmenetystä vaan arvonalentumaa. Tuhnut oikeesti menettävät rahaa koko ajan maksamalla vuokraa.
Kiinteistöala keskimäärin vaatii samalla tavalla kuin myös muut alat ammattiosaamista. Sitä tuskin kovin moneltä löytyy ja siten pelaaminen on aika tuuripeliä, jossa puhutaan rahan lisäksi myös asumismukavuudesta.
Noin henkilökohtaisesti koen, että rahan hyvä tuottaminen on kerrassaan loistavaa, mutta usein aika vaikeaa. Henk koht pyrin mielummin saamaan tuottoa jostain muusta kuin omasta asumisesta. Esimerkkinä vaikkapa osakkeista.
Mutta jokainen tavallaan :)
"Kyllä sitkeinkin liha kypsyy, kun sitä aikansa riiputtaa, sanotaan osuvasti ammattilaispiireissä."
Onkos tässä kyseessä nyt samat ammattilaispiirit, jotka käyttävät myös runsaasti sanontaa: " Hei kaveri HEI, vippaatsä mulle euron " ?
Mitä hiton järkeä on maksaa 500-700euroa vuokraa vuosikaudet??? Jotain järkeä, ei.... Kyllä sillä vuosien mittaan kertyvällä vuokrasummalla nopeasti jo rahoitetaan parin prosentin arvon romahtaminenkin.... Ja joskus se asuntolaina on itse kunkin otettava, miksi turhaan lihottaa vuokranantajan omaisuutta? Asuntojen hinta ei ole yleiseen tulotasoon ja hintatasoon nähden poikkeuksellisen korkea, vaan melko normaali. Alhaiset ja alhaalla pysyvät korot vain nostavat hieman hintoja. Mutta pointtini on, että ei todellakaan kannata asua vuokralla, jos vain pystyy lainaa lyhentämään.
Höpöhöpöhöpöhöpöhöpöhöpö. Koko juttu on siitä kiinni millä hinnalla ostaa. Muu on siten välittäjän, pankkineidin tai salkunhoitajan jorinaa.