Vuonna 2023 Myrsky Energia esitti liikevaihdokseen 5 milj. Euroa. Silti yhtiöllä on useita kymmeniä.meniä tuulivoimalahankkeita ympäri Suomen. Maanomistajat on puhuttu ympäri eikä maanomistajille ole kerrottu, että vuokratulo ei ole suinkaan verotonta tuloa, vaan se on metsä maa verotuloa, joka lisätään jo olemassa olevien tulojen päälle. Veroprosentti voi olla jopa 60 prosenttia. Kertoiko Myrsky tämän. Kokemuksesta kerron, että jo 2 km päässä olevat tuulivoimalat pitävät hirvittävää melua ja korkeat voimalat siipineen läpsyttelevät ilta ja aamuauringossa. Lisäksi luo to tuhotaan ja mm. Linnut kaikkoavat alueelta. Yhtiö myy sitten hankkeensa ulko.aille, jotka viis välittävät vaikka tuulivoimalat eivät tuota mitään. Purku on aina maanomistajan vastuulla. Kenellä maanomistajalla on varaa purkaa voimalat vai jätättekö ne perinnöksi jälkeläisillenne?
Nimimerkki. Tiedoksi vaan
Myrsky Energia suunnittelee tuulivoimaloita Hattulaan
20
1455
Vastaukset
- Anonyymi
Pientä kuntaa viedään kun jäteämpäriä mutta eip hätää kuntalaiset maksaa. Osaamattomien pesä.
- Anonyymi
Taas näitä kateellisia naapureita äänessä ilman faktoja.
Hanke vaatii tottakai kaatoiässä olevaa metsää, jota kaikilla ei tietenkään ole. Joko se on jo kaadettu ahneuksissaan tai se on jotain rämettä.
Tottakai tuulimylly on jatkuvaa tuloa. Älkää uskoko kateellisia. Ne vinkuu ja vonkuu juupa juu niin aina. Hiljaisia ovat.- Anonyymi
Jos mä nyt saan vuokratuloa ees sen 40 pinnaa tekemättä mitään niin ihan okei mulle.
- Anonyymi
Ei niitä varmaan jostain metsän keskeltä purkaa ees tarvi.
- Anonyymi
Jättimäiset tuulivoimalat ovat hyvin epämiellyttäviä monella tavalla. Ne pilaavat maisemat, ne tekevät metsistä vastenmielisiä, jopa vaarallisia retkeilyyn, marjastukseen, sienestykseen, metsästykseen jne., ne meluavat kilometrien päähän, ne laskevat tuntuvasti lähikiinteistöjen arvoa jne.
Hattula on kaunista ydin-Hämettä. Ei kannata tuhota metsiä ja maisemia tuulivoimaloilla ahneuttaan.
Käykää vierailulla vaikka Pohjanmaan Kalajoella. Siellä on surullisia tuulivoimamaisemia vaikka muille jakaa.
Käykää taistoon hyvän ympäristön puolesta ajattelemattomia tuulivoimatoimijoita vastaan.- Anonyymi
Taistoon käymme yhtenä rintamana kun isänmaan etu sitä vaatii tottakai.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taistoon käymme yhtenä rintamana kun isänmaan etu sitä vaatii tottakai.
En ymmärrä mitä ne haittaa? Taitaa olla päässä se vika.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ymmärrä mitä ne haittaa? Taitaa olla päässä se vika.
Taitavat vaan olla kateellisia lisätuloja saaville maanomistajille.
No tuohan ne mukavasti kunnalle verotuloja myös suoraan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitavat vaan olla kateellisia lisätuloja saaville maanomistajille.
No tuohan ne mukavasti kunnalle verotuloja myös suoraan.Kyllä sen vinkunan kestää jos massia sataa. Nehän tulee kuitenkin mökkialueelle. Mökillähän ollaan niin tuubassa että itseasiassa tuulimyllyjä häiritsee se kuorsaus enemmän kuin niiden vinkuna mökkiläistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sen vinkunan kestää jos massia sataa. Nehän tulee kuitenkin mökkialueelle. Mökillähän ollaan niin tuubassa että itseasiassa tuulimyllyjä häiritsee se kuorsaus enemmän kuin niiden vinkuna mökkiläistä.
Minä asun siellä.
- Anonyymi
Oletteko tee maajussit tottuneet verottomaan tuloon?
- Anonyymi
Ollaan siis mehän eletään pääasiassa muiden maksamilla veroilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan siis mehän eletään pääasiassa muiden maksamilla veroilla.
Nallellakin on maataloustuet varmaan jotain 2-300 miljoonaa.
- Anonyymi
Ihan hyvä että suunnittelee, onkin jo aika saada Hattula tuottamaan edes jotain!
- Anonyymi
Eikös tuulimyllyt voisi iskeä Tapahtumapuistoon? Tilaa olisi ja turhaa joutomaata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös tuulimyllyt voisi iskeä Tapahtumapuistoon? Tilaa olisi ja turhaa joutomaata.
Kirstulan varasuunnitelmakin on vielä ottamstta käyttöön. Sopisiko kuitenkaan arvokas liiketontti, jolla on paljon kysyntää, haaskattavaksi tuulimyllyjä varten.
- Anonyymi
Niin että suunnittelee, joopa joo, kyllä taitaa Hattula jäädä nuolemaan näppejään tässäkin asiassa, vaikka suurista tuloista kunnassa kohistaan. Sähköä tuotetaan Suomessa jo ihan tarpeeksi. Ensi kesänäkin sähkö on ilmaista kaikille.
- Anonyymi
Minulle ei ole Vattenfall 33 snt/kWh vielä joulukuussakin.
- Anonyymi
Retsin haaveilemasta eläkeläisten kolhoosissa ei tule yhtään mitään. Jää rakentamatta ja tyhjälle tontille mahtuu hyvin suunnitellut tuulimyllyt mutta ei tämäkään onnistu Hattulassa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36874Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?37770Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663