onko tietoa?

Aion lakata vanhan antiikkilipaston.Se on lakattu aiemmin tummanruskeaksi ja haluaisin siitä jotain kirsikka/tiikki-sävyä.En vaan nyt tiedä miten vanha lakka kannattaisi poistaa,liuotinpitoisella maalinpoistoaineella vaiko hiomalla.Ja millä kannattaisi lakata sitten,en ole löytänyt mitään sopivan sävyistä lakkaa.En tiedä millä pitäisi lakata että tulos olisi hyvä(kiiltävä,himmeä),vahattua en haluaisi.Onko tietoa tai kokemuksia tällaisesta?
1246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tietysti aika hankala antaa mitään täysin varmaa ja vedenpitävää vinkkiä, kun ei ole nähnyt kyseistä lipastoa, mutta yritetäänpäs.

Aloita projekti irroittamalla mahdolliset helat. Siis vetimet, saranat, lukot jne.

Itse lähtisin poistamaan vanhaa lakkaa todennäköisesti kuumailmapuhaltimella ja maalikaapimella. Poisto toimii siten, että puhaltimella lämmitetään pintaa muutaman sekunnin, kunnes lakka alkaa kuplia. Sitten pikaisesti pyyhkäistään kaapimella irtoava lakka pois.

Kun koko lipasto on putsattu, niin sen jälkeen alkaa kova hionta. Ensin paperilla nro. 100 ja siitä pikkuhiljaa hienompaan. Jos löytyy jonkinlainen hiomakone, niin aina parempi, nopeuttaa ja helpottaa hommaa oleellisesti

Pinnan voit käsitellä joko petsillä, tai sävytetyllä lakalla.
Petsejä löytyy vaikkapa tuolta:
http://www.wanhawiljami.fi/petsit.htm

Jälleen itse laittaisin kuitenkin sävytettyä lakkaa. Esimerkiksi Kiva-kalustelakka on helppokäyttöistä ja pinta on samantien valmis, vaikka kaksi kerrosta täytyykin vetää.
Petsin pintaan täytyy kuitenkin vetäistä vielä lakkakerros tai -pari.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rita kirjoitti:

Aion lakata vanhan antiikkilipaston.Se on lakattu aiemmin tummanruskeaksi ja haluaisin siitä jotain kirsikka/tiikki-sävyä.En vaan nyt tiedä miten vanha lakka kannattaisi poistaa,liuotinpitoisella maalinpoistoaineella vaiko hiomalla.Ja millä kannattaisi lakata sitten,en ole löytänyt mitään sopivan sävyistä lakkaa.En tiedä millä pitäisi lakata että tulos olisi hyvä(kiiltävä,himmeä),vahattua en haluaisi.Onko tietoa tai kokemuksia tällaisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu