Ihanat linnut

Anonyymi-ap

Luin jostakin tänä talvena, että Korsikalla oli tapettu 40.000 pikkulintua ! Tällainen on aivan sairasta. Lintuja pyydystetään verkoilla ja joillakin vielä julmimmilla tavoilla.
Tiedän kyllä, että Keski-Euroopassa ja Etelä-Euroopassa syödään pikkulintuja ja niitä pidetään isona herkkuna, mutta tuollaisen iki-aikaisen tavan saisi jo lopettaa ! Monet lintulajit ovat kuolemassa sukupuuttoon Euroopassa ja koko maailmassa. Esim. Ranskan luulisi olevan jo sellaisen sivistysvaltion, ettei siellä syötäisi enää lintuja sekä samoin Italian. Euroopassa riittää kyllä ravintoa syötäväksi muutenkin tarpeeksi paljon, ettei lintuja tarvitse enää syödä. Samoin sammakkojen syönti tulisi lopettaa, esim. Ranskassa syödään sammakon reisiä ja ravintoloihin pyydystetään jo myöskin uhanalaisiksi tulleita sammakko lajeja. Minä en ole nähnyt sammakoita enää täällä Suomessakaan enää moniin vuosiin kesäaikaan missään paikoissa ja se on surullista.
Suomessa tulisi varislintujen antaa elää ja olla rauhassa, niistä ei ole mitään haittaa ihmisille. Varsinkaan variksia ei saa kivittää, sellainen on julmaa. Varikset ovat erittäin älykkäitä lintuja ja ennen vanhaan maalla varsinkin oli oma pihavaris, jolle annettiin jopa oma nimi. Moni pikkupoika hoiti ja piti omaa varista pihapiirissään.

2

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      88
      6053
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      308
      5377
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      52
      3385
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3085
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1710
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1610
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      17
      1608
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      33
      1477
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      183
      1142
    Aihe