Kevarin käsittely- ja ajokoe

Oon tässä miettinyt, että kuinka vaikea on A1 käsittelykoe ja inssi? Kävin kyselemässä vähän jo kavereilta ja joittenkin mielestä se on ollut helppoa, toisten mielestä taas vaikeaa. Olisi kivaa saada myös jotain vinkkejä, jotta tietäisin mihin asioihin pitäisi kiinnittää huomiota eniten. :D

3

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kaksi tärkeintä asiaa joihin kannattaa kiinnittää huomiota on ,osaat ajaa sillä pyörällä ja tuntee liikennesäännöt.

    • Anonyymi

      Väistötehtävän suorittaminen, osaamatta vastaohjausta on varmaan haastavin käsittelykokeessa. Muista käsittelykokeen tehtävistä voi päästä läpi jos osaa ajaa polkupyörää, mutta väistö vaaditulla nopeudella vaatii käytännössä helppoon suoritukseen vastaohjauksen.

      • Anonyymi

        Mutta kun se menee harjoituksissa kerran niin sitten se menee aina. Se muuttuu vaikeasta helpoksi.
        Itsellä meni inssin mukaan "fifty-sixty" läpi tuo missä pysähdytään, kaarretaan pysähdytään ja taas kaarretaan hitaasti 360 astetta . Se johtui siitä että en ollut harjoitellut sitä lainkaan. Ajo-opettajani oli opettanut minulle vahingossa jonkun vanhan testin. Se oli silloin juuri muuttunut siihen uuteen ajokokeeseen mikä sai vahvaa kritiikkiä sen vaikeudesta joka ei palvellut motoristia ja turvallisuutta.

        Tätä hommaa on kai helpotettukin jo. Se väistökin oli ennen jotain 3,5 metriä, nyt se on kuuleman mukaan 1,5 metriä ja tuo edellä kuvailemani muistitehtäväkin on taas eri.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5034
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2212
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    5. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      96
      1192
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      825
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      743
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe