IS Viikonloppu 13.-14.4.2024

2½ merkitty Kovi Teemu Palloselta. Kuvitus Heikki Lavonius. Selkeä kuvitus ja laadukas laadinta. Alkuu lähti nihkeästi liikkeelle, mutta vauhti nopeutui loppua kohti.
16762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

"Alkuu lähti nihkeästi liikkeelle, mutta vauhti nopeutui loppua kohti."

No haloo, Tapio! Tällä palstalla keskustellaan sanaristikoista eikä peiton heilutteluista.

Vekkulia viikonloppua!

Äänestä

Puolikas tehtynä nyt. Aika lailla löytyy Ratkojista vanhoja vastauksia näihin vihjeisiin.
Tähän mennessä vastaukset ainakin näihin löytyi sieltä:

juhlia
bäck
viuhahtaja
tui
akangasta
heimdall
-keskus
eteli

Noissa 3.0 tason ristikoissa ei tällaista, näin helppoa apua löydu. Kaksipuolikkaat falskaavat sanastoltansa jo aika lailla enemmän.

Äänestä

Myös nämä olleet ennen tätä viikonloppua valmiina Ratkojissa jo:

peli
carell
-una
rajatapaus
karvainen
seinään

En viitsi alkaa laskemaan koko ristikon vihjeiden määrää. Mutta kun 14 vihjeen osalta löytyy vastaus tuolta jo, se helpottaa tekoa aika lailla.

Äänestä

Juha Leinosen <mantan valinnassa pitkä pääkuvasta johdettu ssna tuotti vaikeuksia. Vaikeudeltaan suurin piirtein Pallosen ristikon tasoinen.

Äänestä
  • Miksiköhän noissa Mantan ristikoissa vastaukset annetaan samalla sivulla?

    Tuntuu tavallaan hölmöltä pähkäillä 2...3 päivän ajan jotain Manta-ristokin vaikeata sanaparia olkkarin pöydällä, kun vastaukset voi katsoa vierestä saman tien. Sais olla vastaukset vasta seuraavalla viikolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Miksiköhän noissa Mantan ristikoissa vastaukset annetaan samalla sivulla?

    Tuntuu tavallaan hölmöltä pähkäillä 2...3 päivän ajan jotain Manta-ristokin vaikeata sanaparia olkkarin pöydällä, kun vastaukset voi katsoa vierestä saman tien. Sais olla vastaukset vasta seuraavalla viikolla.

    Ne on vanhoja Mantan Mainiot Ristikot -lehden ristikoita, eräänlaisia lehden mainoksia. Itse en koskaan ratkaisuja katso ennen kuin olen saanut ristikon täyteen. On ne välillä varsin hankalia.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ne on vanhoja Mantan Mainiot Ristikot -lehden ristikoita, eräänlaisia lehden mainoksia. Itse en koskaan ratkaisuja katso ennen kuin olen saanut ristikon täyteen. On ne välillä varsin hankalia.

    Itse leikkaan sen vastausruudun irti lehdestä jottei kummittele silmänurkassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Itse leikkaan sen vastausruudun irti lehdestä jottei kummittele silmänurkassa.

    Digilehdessä voi ristikkoa suurentaa niin, että ratkaisu jää kuvaruutukaappauksen ulkopuolelle.

    Äänestä

Missä kuvattu pääkuvan kuva, oli hieman selvittämidtä, mutta kuvauspaikka löytyi, joskin ihan samaa kuvakulmaa en saanut.

Äänestä
  • Liikennemerkin taustalla näkyy sähkpylväs, jossa pn vinotuki.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Liikennemerkin taustalla näkyy sähkpylväs, jossa pn vinotuki.

    Ja Kelatien lounasravintokan kattoa.
    https://ibb.co/28Wsw5d

    Äänestä

Minkä ihmeen takia noiden vihjekuvien pitää olla noin epäselviä? Alarivin astuvaa jalkaa (?) kuvaava vihje on niin hämärä, että mun silmäni eivät kerta kaikkiaan hahmottaneet niitä hyttysen paskoja, joita siihen oli ängetty. Niinpä tarjosin siihen astuvaa, anturaa yms, kunnes sain risteävien avulla siihen "nitinä" -ratkaisun. Eikö tuota voisi vihjeyttää sanallisesti, ettei rasitettaisi ratkojien simiä.

Äänestä
  • Jalka on minusta aika selvä, mutta ääntä osoittavat viivat olla kyllä melko pieniä.

    Äänestä

Alhaalla keskellä on kuva, jossa on jonkinlainen rantapallo, sekä lainausmerkkien sisään laitettu loiskahtava vesi tai aalto.

Lainausmerkkeihin laitettu aallon eli laineen kuva tarkoittaa ristikoissa Edvin Lainetta, ja laine tähänkin ratkaisusanaksi tulee.
Mutta tuoko kuvassa oleva rantapallo asiaan jotakin lisävihjettä tai vitsikkyyttä?

Äänestä
  • Vitsikkyyttä. Se on myös harhaute. Kuvassa on rantaan tule aalto. Aalto kuvataan yleensä selvemmin, mutta kuvittaja on halunnun laittaa kuvan, joja voi viedä ajatukset harhateille.

    Äänestä

  • Voi olla myös, ettei Lavoniuksen tekemä aallon kuvaamisyritys onkin tullut melkein kuin joki tai joku muu loiskahdus. Aika kaukana laineilevan veden kuvasta. On sitten päättänyt selventää kuvaansa laittamalla mukaan pisteitä ikään kuin osoittamaan että tää osa tässä on sitten hiekkarantaa. Ja sitten meillä on vielä tällainen rantapallokin.

    Eihän nää ohuella kynällä tehdyt kuvitukset oikein ole sellaisia korkeatasoisen piirtäjän piirroskuvien mallisia muutenkaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tapio-Huuhaa kirjoitti:

2½ merkitty Kovi Teemu Palloselta. Kuvitus Heikki Lavonius. Selkeä kuvitus ja laadukas laadinta. Alkuu lähti nihkeästi liikkeelle, mutta vauhti nopeutui loppua kohti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu