Suomessa on elänyt kaksi Reino Airistoa lähes samoihin aikoihin, ovatko Airistot olleet alkujaan Sistoja.
Vesilahden Vakkalan Siston isäntä (Olof Ericsson Sisto s. 1620-30,) avioitui kahdesti ja hänellä oli ainakin 5 lasta. mm. Pojat Mikko ja Heikki, jotka jatkoivat isäntinä Vakkalan taloissa.
Onko sukunimi Sisto muuttunut Airistoksi?
Yhdessä kirjassa toisen Reinon on kerrottu olleen saksalaista hansakauppiaitten sukua..
Nimen lisäksi on yhteistä se, että molempien Reinojen jälkeläisistä löytyy "julkkiksia" toista Airiston haaraa on käyty läpi (sukuni salat) ohjelmassa, muttei kuitenkaan Vesilahden Sistoja, jotka liittyvät juuri näihin Siurolaisiin Airistoihin, toisen Reinon isä on ollut ratavahtina Siurossa, tämä DNA: olisi mahdollisesti testattu.
Reino Airisto / Vesilahti?
Anonyymi-ap
5
855
Vastaukset
- Anonyymi
myheritage on israelilainen
- Anonyymi
Airistot ei ole mitään Sistoja, vaan ruotsinkielisistä ja saksalaisista nimistä suomennettuja. kuten nämä Reinot, 1930-luvulla elänyt polvi vaihtoi sukunimen. Reino Brutoffin vaimo on kaukaisempaa sukua Siurolaiselle Reinolle juuri näiden Sistojen kautta.
- Anonyymi
Armeijassa tupakaveri oli Sisto
- Anonyymi
Esiäitini tuli Vesilahdelta Hauholle
- Anonyymi
Mistä löytyy nuo Vesilahden kirjat
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708