Junan alle

Useamman kerran viikossa saanut nyt lukea, että näin tapahtunut...joko hallituksen leikkaukset alkavat näkyä?
38388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Poliisit ottavat jäänteistä kuvia tunnistamista varten. Voisivat lähettää ne Orpo&Purra CO.

Äänestä
  • Ketä kiinnostaa

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Ketä kiinnostaa

    Ketä on Sun velipuoli.

    Äänestä

Veisivät mukanaan hallituksen runkkareita. Yhdessä paratiisiin...

Äänestä
  • Varsinkin sinut loisija

    Äänestä

Monesti ovat pitkäaikaistyöttömiä eronneita miehiä tai mt ongelmista kärsiviä nuoria aikuisia. Kumpikin ryhmä työnantajan nou nou, mutta joille hoetaan menkää töihin.

Äänestä
  • Sinähän sen tiedät tuulitunneli

    Äänestä

Päättäjille pitäisi olla pakollinen vuoden "koeaika" elää perustoimeentulotuella ja etsiä samalla olemattomia edullisempia vuokra asuntoja spuge lähiöistä.

Äänestä
  • Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah tienaa enemmän kuin yksikään hallituksen pamppu

    Äänestä

  • Totta.

    Äänestä

Pyhä Sota on alkamassa.

Äänestä
  • 🤣🤣🤣se tarkoittaa että turautat kurat pöksyihisi ja sanot että "siitäs saitte"🤣🤣

    Äänestä

Kysy äidiltäs

Äänestä

Juna on ihan kätevä välinen henkilökohtaiseen. Se ei voi väistää, ei pysähdy nopeasti, ei kä siinä aiheudu sivullisille vahinkoa, kuten tieliikenteessä rekan kanssa.
Se on kerrasta poikki, monestakin kohtaa.

Äänestä
  • Hyppää raiteille onpahan yks loisija vähemmän

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Hyppää raiteille onpahan yks loisija vähemmän

    Niin,käynkin Suvimäen Klubitalolla..

    Äänestä

Nyt kannattaa hieman siirtää tavoitetta, sillä vainajien säilytystilat alkavat olla ihan piikissä koronarokotteiden aiheuttamien kuolemien vuoksi.

Äänestä
  • Krematoriot ovat kovilla ja roiskimalla palavat piikkiproteiinit hankaloittavat vielä asiakkaiden välistä puhdistusta.

    Äänestä

  • Supikoira ja minkit sekä ketut ovat nyt keväällä aktiivisia.

    Äänestä

  • Matujen ruumiit siellä tilaa vie!

    Äänestä

Yhteiskunnan voittohan se on jos itsari onnistuu . Sossu voittaa ensin ja eläkkeenmaksaja seuraavana .

Äänestä
  • Mutta Suvimäen Klubitalon henkilökunnalle tulee ikävä...mistäs nyt uusi jäsen kuolleen tilalle ettei rahoitus kärsi? No,kai niitä Psykiatrian polilta ohjataan tulemaan talolle jonossa ja ohjaajakin saa huoletta pitää palkkansa.

    Äänestä

Nuo käsitteet itsemurha ja itsari ovat mielestäni hieman brutaaleja. Termi voisi olla vaikka elämän henkilökohtainen valinta, tai itsenäinen elämän päätös.

Äänestä
  • Tai poistuminen takavasemmalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Tai poistuminen takavasemmalle.

    Viittaa ehkä liikaa politiikkaan, jossa vasen viittaa paholaisen alueeseen.

    Äänestä

Menestyjiä ei kosketa. Köyhät joutaakin kuolla?
Elämän merkitys vähäinen.

Äänestä
  • Jos ei muuta elämää enää ole,kuin neurolepti lääkkeet ja Suvimäen Klubitalo sekä Kela yksiö niin itse ainakin harkitsin vakavasti tätä vapauttavampaa vaihtoehtoa.

    Äänestä

Toivottavasti elämäänsä osaavat arvostaa? Monet kuolee sairauksiin vaikka ei taho.

Äänestä

Junalla taivaaseen.

Äänestä

Onko pillysta nyt kysymys?

Äänestä

Otat naisen kadulta ja nissi

Äänestä

Moni näistä voi olla ns. Uskovaisten Jeesus. Uskovaiset tarvitsevat aina jonkun suojakilven itselleen jonka niskaan oma paska kaadetaan. Helluntai seurakunnan perustaja tuomittiin homostelusta vankilaan, joten sellainen renki kuin isäntäkin.

Äänestä

Emme saa luovuttaa.
Halpoja asuntoja löytyy Kehän 3:n ulkopuolella.
Elämää pitää kunnioittaa.
Jokainen päivä on lahja.
Jokainen on tärkeä.
Hakekaa apua sosiaaliviranomaisilta: löytyy varmasti uusi asunto.
Kaikilla on oikeus kotiin.

Äänestä
  • Asun kaukana Kehäkolmiselta täällä Jyväskylän kaupungin vuokra asunnossa. Silti vuokra Kelan mielestä liian korkea.

    Äänestä

  • Voi hyvää päivää taas, miten joku on taas kaukana todellisuudesta.

    Äänestä

Pian alkavat rakennusfirmat pystyttää Ara-rahoituksella 20:n neliön koppeja täynnä olevia kymmenkerroksisia taloja. Näin saadaan asumistuet ja köyhyys samojen seinien sisälle ja matuille isompia asuntoja, remontoituna toki.

Äänestä
  • Sieltä onkin mukava hyppiä kadulle, ei tarvitse mennä junan alle.

    Äänestä

Mielummin junan alle kuin alistavaan & nöyryyttävään Kuntouttavaan työtoimintaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Useamman kerran viikossa saanut nyt lukea, että näin tapahtunut...joko hallituksen leikkaukset alkavat näkyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu